Dom sterowany smartfonem

Smartfon to bardzo przydatne urządzenie, które może służyć nie tylko do szeroko rozumianej konsumpcji treści oraz komunikacji, ale też ułatwiania naszego codziennego życia. Posiadacze urządzenia z systemem iOS lub Android mogą na przykład wykorzystać go do sterowania swoim domem.

Dawid Kosiński Dawid Kosiński / 31-08-2015

Sam smartfon to za mało

Oczywiście nie ma co łudzić się, że każdym domem będzie można sterować przy użyciu urządzenia mobilnego. Pełną kontrolę nad budynkiem można uzyskać wyłącznie, jeśli jest on wyposażony w zintegrowany z nim system inteligentnego domu. By się przekonać, jak działają tego typu systemy, warto zapoznać się chociażby z ofertą APA Innovative. Ta polska firma produkuje najbardziej zaawansowane systemy inteligentnego budownictwa, ale ich ceny nie są niskie. Zależnie od stopnia skomplikowania i wielkości budynku wynoszą one od 10 000 do ponad 100 000 zł.

Jednak zdecydowana większość ludzi mieszka w domach i mieszkaniach pozbawionych takich możliwości. Na szczęście można je uczynić bardziej nowoczesnymi, korzystając z różnego rodzaju gadżetów kosztujących od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Ich możliwości nie są tak duże, jak zintegrowanego systemu smart home, ale mimo to sprawiają, że użytkowanie domu staje się o wiele łatwiejsze. Wybierając inteligentne urządzenia, warto zdecydować się, w miarę możliwości, na korzystanie ze sprzętów jednej firmy. W wielu przypadkach obsługa takiego zestawu będzie odbywać się za pomocą jednej aplikacji, a nie kilku zupełnie odmiennych programów.

Tym samem łatwiej będzie przyzwyczaić do niego osoby, które nie są zbyt zaznajomione z techniką. Systemy takie produkuje między innymi Fibaro, które ma w ofercie praktycznie każdy możliwy sensor i pozwala na obsługę całego systemu właśnie za pomocą jednego programu. Oczywiście nie jest to rozwiązanie bez wad, bo wymusza stosowanie akcesoriów jednej, konkretnej firmy, której produkty mogą być droższe niż u konkurencji. Dlatego przed kupnem takiego sprzętu warto sprawdzić, jakie moduły wykonawcze będzie można do niego podłączyć. Zestaw taki może też wymagać dokupieniajednostki centralnej, czyli centrum dowodzenia wszystkimi akcesoriami.

Jakie sprzęty zainstalować w domu?

Podstawowym inteligentnym urządzeniem, które warto nabyć, jest gniazdko elektryczne, znane też jako smart plug. Łączy się ono z routerem za pomocą łączności WiFi, dzięki czemu można je zdalnie wyłączyć. Osoby korzystające z niego nie będą zastanawiać się po wyjściu z domu, czy na pewno wyłączyły żelazko. Po prostu spojrzą w ekran smartfona i w razie potrzeby zdalnie odłączą prąd od konkretnego gniazdka. Inne bardzo ciekawe sprzęty, które również korzystają z łączności WiFi, to różnego rodzajuczujniki ruchu i kamery, zresztą często występujące w formie jednego urządzenia.

Sprzęt taki pozwala na sprawdzenie, czy w budynku nie znajduje się niepożądany gość. Tego typu urządzenia bardzo często produkują firmy zajmujące się rozwiązaniami sieciowymi, takie jak Belkin, D-Link oraz Edimax. Coraz częściej w inteligentne gadżety inwestują też firmy oświetleniowe, tworząc inteligentne żarówki umożliwiające swobodną zmianę koloru oświetlenia. Ciekawie prezentują się również czujniki dymu i zalania, dzięki którym można łatwo sprawdzić, czy dom jest bezpieczny.

Co więcej, w przypadku gotowych zestawów mogą one zostać zintegrowane z oświetleniem i domowymi głośnikami. Dzięki temu w razie wykrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości wszystkie światła w budynku będą mogły zapalić się na wybrany wcześniej kolor (na przykład czerwony dla wykrycia dymu i niebieski dla zalania), a wszystkie osoby przebywające w budynku usłyszą donośny alarm.

Inteligentne sprzęty mogą dbać nie tylko o nasze bezpieczeństwo i wygodę, ale również oszczędności. By się o tym przekonać, wystarczy zobaczyć, jak działa inteligentny termostat. Dopasowuje on temperaturę w domu do optymalnego poziomu zależnie od tego, czy wykryje w domu aktywność ludzi. Jeśli takową zauważy, podniesie temperaturę i poprawi komfort przebywania w budynku. W przeciwnym razie obniży temperaturę, tym samym ograniczając wysokość rachunków za energię.

To dopiero początek

Jestem pewien, że w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu lat inteligentne mieszkania i domy obsługiwane za pomocą smartfona staną się standardem. Jednak rozwiązania te są na tyle przydatne, łatwe w obsłudze i interesujące, że warto już dziś wdrożyć w swoim gniazdku rozwiązania jutra i nieco uprościć swoje życie. Zwłaszcza, że można sterować nimi z każdego miejsca na Ziemi.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro