„Doktor sen” Stephen King – recenzja

„Doktor sen” Stephen King – recenzja

„Doktor sen” to kontynuacja wydanej ponad trzy dekady temu kultowej już powieści „Lśnienie” pióra współczesnego mistrza grozy, Stephena Kinga. Autor przedstawia w niej dalsze losy Danny’ego Torrance’a po makabrycznych wydarzeniach w hotelu Panorama.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 01-12-2014

Z lektury „Doktora sen” można dowiedzieć się tego, jak syn alkoholika Jacka Torrance’a poradził sobie, a raczej nie poradził sobie ze swoim niezwykłym darem „lśnienia”, czyli m.in. widzenia zmarłych i oddziaływania na inne osoby obdarzone podobnymi zdolnościami. Czytelnik jest świadkiem kolejnych przygód dorosłego już bohatera, w które uwikłana jest tajemnicza grupa o nazwie „Prawdziwy Węzeł” oraz pewna niezwykła mała dziewczynka.

Danny Torrance i jego metamorfoza

Bohater wydanej w drugiej połowie 2013 roku powieści Stephena Kinga dorósł razem z czytelnikiem. Mały chłopiec z „Lśnienia” na kartach „Doktora sen” jest już dorosłym mężczyzną po przejściach. Wsparcie matki i obrońcy Danny’ego z hotelu Panorama, Dicka Halloranna, okazało się niewystarczające. Młody chłopak po traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, obarczony zdolnością lśnienia i dręczony przez paranormalne zjawiska, podążył bezwiednie w ślady swojego ojca.

Dorosły Dan Torrance po burzliwej młodości tak samo jak Jack popadł w alkoholizm i stoczył się na samo dno. Dopiero po latach udało mu się uciec z nałogu z pomocą grupy wsparcia anonimowych alkoholików. Odnalazł sens życia i jako pracownik szpitala wykorzystywał swój dar lśnienia, by pomagać przejść na drugą stronę w najmniej bolesny sposób śmiertelnie chorym ludziom. Dan przyjął przy tym imię będące jednocześnie tytułem powieści Kinga: Doktor sen.

Prawdziwy Węzeł

Dan Torrance odnalazł swoją drogę, ale nie dane mu było zaznać spokoju. Tak jak młody Danny wezwał w dzieciństwie dzięki lśnieniu Dicka Hallorana, tak dorosły Doktor sen został odnaleziony przez młodą dziewczynkę manifestującą jeszcze większe zdolności niż on sam. W końcu ich losy się splotły, ale ujawniło się też ogromne niebezpieczeństwo: grupa ponadnaturalnych istot nazywających siebie „Prawdziwy Węzeł”, która zajmuje się porywaniem i wysysaniem esencji życiowej dzieci obdarzonych darem lśnienia.

Książka „Doktor sen” jest bardzo wciągająca i widać w niej wieloletnie doświadczenie pisarza, który ma nienaganny warsztat i zna się na swojej pracy. Stephen King bardzo umiejętnie buduje narrację, a przedstawione postaci są niezwykle intersujące. Dan jest bohaterem złożonym, niejednoznacznym, pełnym konfliktów. Sytuacja zmusiła do zmierzenia się z demonami przeszłości, od których tak bardzo chciał uciec. Z kolei młoda Abra budzi ogromną sympatię i czytając „Doktora sen”, cały czas drży się nad jej losem, zwłaszcza znając zamiłowanie autora do uśmiercania postaci.

„Doktor sen” to również powieść bardzo kameralna. W przeciwieństwie do wielu innych dzieł Stephena Kinga bohaterowie nie ratują w niej świata przed nieuchronną zagładą, a wyłącznie starają się po prostu przeżyć w obliczu przytłaczającego, paranormalnego zagrożenia. Dan, Abra i towarzyszące im postaci, będące tłem dla przygód pary głównych bohaterów, są bardzo zwyczajni i mierzą się z bardzo przyziemnymi problemami. „Doktora sen” trudno nazwać nawet horrorem lub powieścią grozy, a fantastyczne elementy świata przedstawionego służą wyłącznie uatrakcyjnieniu opowieści o dojrzewaniu, odpowiedzialności i wyzwaniach stojących przed ludźmi wkraczającymi w dorosłość.

Książka „Doktor sen” dostępna jest w formie e-booka w formatach EPUB i MOBI. Jej cena to ok. 30 zł.

Źródło okładki: www.proszynski.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro