Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Dobieramy grubość mielenia kawy do sposobu jej parzenia

Smak i aromat naszej ulubionej kawy zależą od wielu czynników. Ważny jest gatunek, na jaki się decydujemy, wysokość jego uprawy, metoda zbioru, sposób pozyskiwania ziaren, warunki transportu i przechowywania oraz sposób palenia kawy. Ale to nie wszystko – przed zaparzeniem kawy trzeba te starannie wyselekcjonowane ziarna tak zmielić, aby wydobyć podczas jej parzenia wszystkie subtelne nuty smakowe i zapachowe.

Dobieramy grubość mielenia kawy do sposobu jej parzenia

Najogólniej rzecz ujmując, im krótszy sposób parzenia kawy, tym drobniej powinna być ona zmielona.

Podziałów na stopnie mielenia kawy jest dużo. Najprostszym i bardzo czytelnym jest podział na cztery podstawowe:

  • gruboziarnista kawa – grubość podobna do ziarenek piasku,
  • średni stopień zmielenia – nieco drobniejsza niż cukier,
  • drobno zmielona – aksamitna w dotyku, o praktycznie niewyczuwalnych drobinkach kawy,
  • bardzo drobno zmielona – porównywana jest do grubości cukru pudru i stosowana jest w przypadku parzenia kawy po turecku.

Kawa gruboziarnista jest idealna do urządzeń, takich jak praska francuska czy ekspres przelewowy, gdzie stosuje się różnego rodzaju filtry. Działanie tych urządzeń polega na odseparowaniu fusów od zaparzonej kawy, dzięki czemu grubo zmielona kawa nie zapycha filtrów, uwalniając powoli wszystkie olejki aromatyczne. Czas parzenia takiej kawy jest stosunkowo długi.

Kawę o średnim stopniu zmielenia stosujemy, gdy parzymy ją na przykład we włoskiej kafetierce (moka). Gotująca się woda przechodzi przez sitko z kawą pod ciśnieniem i ekstrahuje z niej związki organoleptyczne, zapachowe i smakowe. Kawa taka jest bardzo aromatyczna i esencjonalna.

Ekspres ciśnieniowyw ciągu zaledwie 20-30 sekund parzy espresso. Dlatego też kawa powinna być drobno zmielona, tak aby z każdej drobinki kawy można było wydobyć bukiet smakowy i aromatyczny. Uzyskujemy w ten sposób mocny i bardzo intensywny ekstrakt.

Kawa po turecku wymaga, wbrew pozorom, kawy najdrobniej zmielonej. Kawę taką parzy się w odpowiednimtygielku, zazwyczaj z dodatkiem cukru. Kawę zalewa się zimną wodą i stawia na źródle ognia, doprowadzając do trzykrotnego wrzenia (ale jej nie gotujemy!).

Kawę ziarnistą mielimy na oczekiwaną grubość, ustawiając odpowiedni stopień mielenia w młynku. Należy jednak zwrócić uwagę, aby drobiny zmielonej kawy były takiej samej grubości. Różna ich grubość niekorzystnie wpłynie na smak naszej kawy. Ważne również jest, aby nie doprowadzić do przepalenia ziaren w młynku poprzez wytworzenie w nim zbyt wysokiej temperatury. Tak może się zdarzyć np. w młynkach z metalowymi ostrzami. Jednym ze sposobów na uniknięcie przepalenia kawy jest jej mielenie pulsacyjne. Zdecydowanie lepszy pod tym względem jest młynek z żarnami, który rozciera ziarna kawy. Pewną alternatywą są również młynki ręczne, które ogólnie sprawdzają się, ale musimy mieć trochę czasu i cierpliwości.

Kupując kawę mieloną, powinniśmy zwracać uwagę na stopień jej zmielenia. Dobry producent kawy umieszcza takie informacje na opakowaniu. Często przedstawione są w formie obrazkowej i podpowiadają najlepszy sposób parzenia: kafetierkę lub ekspres ciśnieniowy.

Mając nawet wysokiej jakości mieszankę ziaren kawy, możemy nie uzyskać w pełni subtelnych nut smakowych i aromatycznych naparu właśnie z powodu źle dobranego stopnia jej mielenia. Pamiętajmy, że kawa zbyt grubo zmielona nie odda nam podczas parzenia całego bukietu smaku i aromatu, będzie po prostu lurowata. Jeśli jednak kawę zmielimy zbyt drobno, to możemy doprowadzić do przeekstrahowania kawy i będzie ona wówczas zbyt gorzka i cierpka.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro