Do jakiej kurtki pasuje kapelusz?

Do jakiej kurtki pasuje kapelusz?

Humphrey Bogart, Michael Jackson, Indiana Jones, Kojak – ci sławni aktorzy bez kapelusza na głowie właściwie się nie pojawiali. I słusznie, ponieważ kapelusze podkreślają męskość, a jednocześnie są modne. Od kilku lat wracają do łask, by w tym sezonie święcić prawdziwe triumfy.

udostępnij

Kapelusz i kurtka – propozycja dla panów modna i niebanalna – nie jest jednak sprawą prostą, bo nie każdej kurtce służy towarzystwo kapelusza. Podajemy kilka wskazówek dotyczących zasad rządzących tym połączeniem.

Kupno kapelusza

Każdy mężczyzna może nosić kapelusz, ale nie każdy może nosić każdy rodzaj tego nakrycia głowy. Kapelusz ma swoje wymagania – jest synonimem stylu i dobrego smaku, ale tylko wtedy gdy idealnie leży na głowie.

Najistotniejszy, oprócz owalu twarzy, jest wzrost mężczyzny. Niscy panowie, żeby nie narazić się na drwiące komentarze, nie powinni kupować kapeluszy ze zbyt szerokim rondem czy z bardzo niską główką. Szersze rondo pasuje panom powyżej metra osiemdziesięciu, jednak tu nie sprawdzi się zbyt wysoka główka. Równie ważną cechą ronda jest jego wywinięcie. Jeżeli decydujemy się na kapelusz z miękkiego flauszu, można wybrać delikatnie wywinięte rondo. W innych przypadkach lepsze będzie rondo bez wywinięcia. Najpopularniejszym, najbardziej uniwersalnym i najmniej formalnym modelem kapelusza, który będzie pasował i do kurtki, i do garnituru, i do koszuli wpuszczonej w jeansy, jest ponadczasowa fedora. Jest to rodzaj kapelusza z rondem, zwykle wełnianego, z wklęsłą fałdą wzdłuż główki przybranej rypsową taśmą, powstały w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku.

Przy doborze kurtki do kapelusza zasada jest jedna: strój powinien mieć kołnierzyk. Także kurtka, którą chcemy z kapeluszem połączyć. Dobrej jakości kapelusz typu fedora (z wysokogatunkowych materiałów, np. wełnianych filców, skór) kosztuje co najmniej kilkadziesiąt zł.

Kurtka do pary z kapeluszem

Dwurzędowa kurtka jesienna, zwana bosmanką i kojarzona z amerykańską marynarką wojenną, jak żadna inna pasuje do kapelusza. Jej cechami charakterystycznymi są szerokie klapy, wysoki kołnierz i zapięcie na dwa rzędy zazwyczaj metalowych guzików, a atutami duże możliwości stylizacyjne. Pasuje zarówno do jeansów, jak i bardziej formalnych spodni. Najlepiej wybrać najprostszy fason w uniwersalnym kolorze, np. granatowym.

Do kapelusza pasują niemal wszystkie kurtki z tkaniny, jeśli tylko nie są z ortalionu, który jest zarezerwowany dla odzieży sportowej, a z którą kapelusze nie idą w parze. Ale pikowane, z powlekanej przeciwdeszczowym impregnatem bawełny i kołnierzykiem to już dobry wybór. Świetnie sprawdzą się także parki (ale wyłącznie te bez kaptura, z kołnierzykiem) oraz kurtki z surowego denimu utrzymanego w czerniach lub szarościach.

Idealna do kapelusza jest kurtka typu husky – okrycie wierzchnie na sezon jesienny kojarzone z odzieżą wierzchnią do jazdy konnej i dla myśliwych, o prostym, nieco szerszym fasonie, pikowane w skośne kwadraty. Niezwykle ważny jest kolor kurtki. Do kapelusza nie pasują szalone wzory ani krzykliwe barwy. Kapelusz przywodzi na myśl styl brytyjskiego dżentelmena, a ci wybierają odcienie brązów, zgniłych zieleni, granaty, szarości bądź czerń. Jeśli wzór, to dyskretny tenis lub kratka i najlepiej na dobrej jakości wełnie.

Kurtka skórzana – ultramodny akcent

skorzana kurtka

Skórzana kurtka jest podstawowym elementem tegorocznej jesiennej mody męskiej. Projektanci oferują kurtki o zacięciu rockandrollowym, które do kapelusza nie będą pasować (chyba że jako stylizacyjny żart), lub w bardziej klasycznej formie – o prostym kroju, zapinane od góry do dołu na guziki, z kołnierzem. Do takich kurtek można włożyć bardziej eleganckie spodnie typu chinos (najlepiej czarne) i sznurowane półbuty.

Etykieta

Zasady kupowania i noszenia kapelusza to jedno, dobre maniery to druga, nie mniej ważna kwestia. Zdjęcie kapelusza z głowy podczas przywitania oznacza szacunek i wskazuje na dobre wychowanie. W wyjątkowych sytuacjach można jednak powitać kogoś, np. podczas spotkania na ulicy, poprzez uchylenie ronda kapelusza czy dotknięcie ronda palcem (o ile osobą witaną jest inny mężczyzna, w przypadku kobiet to niedopuszczalne, podobnie jak rozmowa z kobietą, kiedy mężczyzna ma kapelusz na głowie). Warto pamiętać, że na powitanie zdejmujemy kapelusz ręką przeciwną do strony, z której nadchodzi znajoma osoba, np. gdy ktoś podchodzi z lewej, kapelusz zdejmujemy ręką prawą, i odwrotnie. Kapelusz należy zdejmować z głowy, gdy wchodzi się do zamkniętego pomieszczenia: domu, banku, restauracji, biura czy sklepu.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro