Do czego służą wewnętrzne lusterka dodatkowe

Lusterko wsteczne jest w każdym samochodzie i każdy zna jego przeznaczenie. Jednak ostatnio pojawiły się lusterka dodatkowe o bardzo szerokim zastosowaniu. Kosztują od kilkunastu złotych wzwyż.

Lucjan Korytko Lucjan Korytko / 17-03-2016

Spełniają one wiele funkcji, ułatwiając tym samym kierowcy prowadzenie samochodu. Na rynku jest bardzo duży wybór tego rodzaju sprzętu. Decydując się na któryś model, warto zwrócić uwagę na sposób jego montażu oraz przeznaczenie. Dodatkowe lusterko wewnętrznemożna kupić już za kilkanaście złotych, jednak warto zainwestować troszkę więcej, aby spełniało swoją funkcję nie tylko w jednej podróży.

Zastosowanie lusterek dodatkowych

  • Służy do obserwacji dziecka siedzącego na tylnej kanapie. Każdy kierowca podróżujący z dzieckiem musi nie tylko śledzić sytuację na drodze, ale też wiedzieć, co robi jego szkrab w foteliku samochodowym. Gdy zamontuje lusterko dodatkowe, nie będzie musiał w tym celu odwracać głowy, co bez wątpienia zwiększy bezpieczeństwo i jego, i pasażerów. Wiele osób do samochodu zabiera też swojego pupila, najczęściej psa. Siedzące z tyłu zwierzę również wymaga obserwacji w lusterku.
  • Kolejną bardzo ważną funkcją jest zmniejszenie lub całkowita likwidacja martwych stref – punktów, których nie widać w seryjnie montowanych lusterkach. Taki dodatkowy gadżet w samochodzie również zwiększa bezpieczeństwo, szczególnie podczas cofania lub wyprzedzania innych pojazdów na drodze. Pozwala też właściwie ocenić sytuację z boku i z tyłu pojazdu.
  • Pozwala kierowcy taksówki na dyskretną obserwację pasażera podczas podróży.
  • W samochodach osobowych do nauki jazdy jest wyposażeniem obowiązkowym. Pozwalają instruktorowi na kontrolę sytuacji za samochodem. Przydają się w trakcie różnych manewrów, które wykonuje uczeń, np. wyprzedzania, omijania czy też zmiany pasa ruchu.

Sposób mocowania lusterek

Dodatkowe lusterko wewnętrzne, które dokupiliśmy do swojego samochodu, musimy stabilnie zamontować w takim miejscu, aby nie zakłóciło widoczności przedniej szyby. Najczęściej stosuje się do tego przyssawki. Na rynku są też ich wersje z pierścieniem zaciskowym, takim jak przy uchwytach na telefon komórkowy czy tablet – to rozwiązania wygodniejsze i bardziej stabilne. Na przykład podczas regulacji i ustawiania lusterko tak łatwo nie odkleja się od szyby.

Dodatkowe lusterko w aucie można też – korzystając ze specjalnego uchwytu dołączonego do zestawu – zamontować na lusterku wstecznym, a dokładniej tuż pod nim. Nie zasłania ono w żaden sposób widoczności lusterka wstecznego, no i kierowca nie musi odwracać głowy, by obserwować to, co dzieje się na tylnej kanapie.

Dysponując klipsami mocującymi, możemy dodatkowe lusterko zamontować na osłonie przeciwsłonecznej. W upalny dzień mocowania na uchwyt czy klips sprawdzają się lepiej niż przyssawki. Gdy słońce nagrzewa szybę, guma przyssawki parcieje, a lusterko odpada.

Jak widać, dodatkowe lusterka wewnętrzne mogą mieć zmienne przeznaczenie, bo bez względu na sposób mocowania można je bez trudu umieścić w dowolnym miejscu.

Aby lusterko wewnętrzne spełniało swoją funkcję, należy je przede wszystkim stabilnie zamontować, a następnie odpowiednio ustawić, aby spokojnie obserwować wybrany punkt podczas jazdy samochodem.

Większość lusterek jest uniwersalna i pasuje praktycznie do każdego pojazdu.

Dodatkowe lusterko wewnętrzne przyda się praktycznie każdemu kierowcy. Wydatek niezbyt duży, a wpływ na bezpieczeństwo – ogromny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro