Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Długopis cyfrowy – co to jest i komu może się przydać?

Długopis cyfrowy to dość popularne, zwłaszcza wśród uczniów i studentów, urządzenie. Równocześnie można by określić je mianem zmory wszystkich nauczycieli. Czy jednak problem tkwi w samym długopisie, czy może w jego niewłaściwym wykorzystaniu? W dzisiejszym artykule, chciałbym pokazać wam, że długopis cyfrowy może być wykorzystany z powodzeniem w wielu innych „dziedzinach” – jako przydatne, wielofunkcyjne i w pełni legalne urządzenie.

Długopis cyfrowy – co to jest i komu może się przydać?

Czym jest długopis cyfrowy?

Długopis cyfrowy pełni przede wszystkim funkcję zwyczajnego długopisu wyposażonego w wymienne wkłady. Umożliwia robienie notatek, tworzenie prac… Słowem, najważniejszą umiejętność, jaką ludzkość wykształciła w toku tysiącletniej ewolucji – czyli pisanie. W przeciwieństwie do tradycyjnego długopisu może on jednak spełniać wiele innych zadań, a to za sprawą wielu rozwiązań cyfrowych, w jakie został wyposażony. W większości modeli znajdziecie kamerę, dyktafon czy chociażby wskaźnik laserowy, przydatny podczas wszelkich prezentacji.

Poza tym, najdroższe egzemplarze wyposażono również w odtwarzacz plików MP3, wyjście słuchawkowe oraz radio FM. Wszelkie informacje pokazywane są w nich na wyświetlaczu LCD, a długi tryb działania zapewnia wbudowany akumulator, ładowany najczęściej przez złącze typu USB. Wszelkie dane zapisywane są w formie cyfrowej na karcie pamięci bądź w pamięci wbudowanej, jeśli dany model taką dysponuje.

Kamera

Długopisy cyfrowe oferują w większości przypadków nagrywanie wideo z dźwiękiem oraz wykonywanie zdjęć w przyzwoitej rozdzielczości. Gdy tylko pojawiły się na rynku, okazję zwęszyli „najpilniejsi” uczniowie, dla których mozliwość zrobienia zdjęcia sprawdzianu, często okazało się przepustką do kolejnej klasy. Zaznaczam jednak, że tego typu wykorzystywanie długopisu cyfrowego jest niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem i może prowadzić do niemiłych konsekwencji. Jeśli więc artykuł ten czytają uczniowie – pamiętajcie, że to wasza wiedza, a nie dyplomy, będzie w przyszłości świadczyła o was samych. Wróćmy jednak do tematu – do czego może wam się przydać kamera w długopisie? Przede wszystkim daje ona możliwość fotografowania dokumentów, chociażby firmowych, do których potrzebujecie dostępu, pracując po godzinach w domu, a których, na przykład, nie możecie wynieść z miejsca pracy. Sprawdzi się również jako sprzęt do nagrywania wideo z konferencji czy spotkań biznesowych, jeśli nie macie talentu do zapamiętywania informacji (należy jednak o fakcie nagrywania poinformować osoby uczestniczące).

Dyktafon

Kolejne ciekawe i przydatne rozwiązanie, które daje możliwość sporządzania notatek głosowych, nawet w trakcie wykonywania innych czynności, w tym pisania. Ilekroć zdarzało wam się robić jedno, a myśleć o drugim? Zapewne część pomysłów/zadań, o których wtedy pomyśleliście, chwilę później wypadła wam z głowy. Warto więc w takich chwilach nagrać wszystko w formie notatki głosowej, by później niczego nie przeoczyć. Najistotniejszą rzeczą, na jaką powinniście zwrócić uwagę, jeśli zależy wam na dobrej jakości nagrywanego dźwięku, jest prędkość, z jaką urządzenie go rejestruje. Przy prędkości 384kbps możecie być już spokojni o to, że każda wasza notatka głosowa będzie wyraźna i czytelna. Niemniej, do codziennego użytku powinno wystarczyć nagrywanie z prędkością do 192kbps.

Radio i MP3

To chyba najbardziej zwariowane rozwiązanie zastosowane w długopisach cyfrowych. W tym szaleństwie jest jednak metoda. Pomimo że słuchanie muzyki z długopisu może wydawać się dziwaczne, możliwość odtwarzania plików MP3 pozwala wam również na odsłuchiwanie sporządzonych nagrań i notatek głosowych. Dzięki temu jesteście na bieżąco z samym sobą i w każdej chwili możecie odświeżyć w pamięci chociażby listę zakupów. Przy tym słuchanie piosenek z pewnością umili wam podróż do pracy. No i wszystko to macie w jednym urządzeniu.

USB

Istotnym elementemdobrego długopisu cyfrowego jest złącze USB, które umożliwia naładowanie go bądź zgranie na dysk twardy komputera waszych plików w dowolnym momencie. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu – nie wszystkie długopisy wyposażono w to złącze. Niektóre, najtańsze modele, mają ładowarkę sieciową i niestandardowe wtyki do ładowania przez co, zgrywając nasze notatki czy firmy na dysk lub też chcąc wgrać na kartę pamięci ulubione piosenki, musicie skorzystać ze specjalnego adaptera bądź czytnika kart pamięci.

Pamięć wewnętrzna

Podczas wyboru długopisu nie warto z kolei kierować się tym, czy ma on wbudowaną pamięć wewnętrzną, czy też nie. Dlaczego? Zazwyczaj jest to pamięć kiepskiej jakości, która oferuje słabe parametry i nie działa płynnie.Szybka karta pamięci typu microSD, o pojemności 8 GB, to koszt kilkunastu złotych i naprawdę lepiej wyposażyć się w nią samemu – jeśli nie ze względu na sam fakt większej ilości miejsca na dane, to dla samego spokoju i bezpieczeństwa naszych nagrań, których ryzyko uszkodzenia spadnie dzięki temu do minimum.

Gadżet przydatny każdemu

Długopis cyfrowy to z pewnością przydatne urządzenie i z pewnością każdy wykorzysta je do swoich potrzeb. Pomijając już fakt, jak „przydatne” może okazać się ono w szkole czy na studiach, długopis cyfrowy to gadżet bardzo praktyczny, sprawdzający się w codziennym życiu. Może on ułatwić wam funkcjonowanie, pomagając chociażby w zorganizowaniu sobie czasu. Polecam go szczególnie tym, którzy nie do końca lubią sporządzać notatnik czy prowadzić kalendarz, a dodatkowo mają problem ze zorganizowaniem i systematycznością. Koszt zakupu tego rodzaju długopisu to około 100-200 zł. Świetnie sprawdzi się jako prezent.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro