Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Dlaczego warto znać książki Normana Daviesa?

Norman Davies to wybitny brytyjski historyk walijskiego pochodzenia, profesor na uniwersytecie w Londynie, znany przede wszystkim jako autor prac na temat dziejów Europy, Polski i Wysp Brytyjskich. Czy warto sięgnąć po jego książki? Czego możemy się z nich dowiedzieć? Oto przykłady kilku bestsellerów tego autora.

Ewa Szakoła
Ewa Szakoła 08-06-2015

Czas czytania: 5 min

FacebookTwitter
zamknij

Dlaczego warto znać książki Normana Daviesa?

Boże igrzysko. Historia Polski

Książka pojawiła się w brytyjskich księgarniach w grudniu 1981 r. W Polsce wydano ją nieco później, w 1989 r., i od tamtego czasu osiągnęła nakład ponad 100 tys. egzemplarzy. Przez wielu badaczy Boże igrzysko uznane są za jedną z najlepszych publikacji anglojęzycznych na temat historii Polski. Książka składa się z czterech części, począwszy od czasów panowania Mieszka I, a kończąc na powstaniu Solidarności i ostatnich latach PRL-u. Nie ma tutaj zbędnych dat czy nazwisk, mogących wprowadzić do narracji niepotrzebny chaos. Dzieło Daviesa napisane jest przystępnym językiem, wzbogacone humorystycznymi anegdotami, fragmentami poezji i trafnymi cytatami źródłowymi. Niewątpliwym atutem są załączone mapy oraz liczne tablice chronologiczne, ułatwiające czytelnikowi uporządkowanie informacji. Davies obiektywnie i z dystansem postrzega polskie dzieje, co odbiega od schematów, do których przyzwyczaiła nas rodzima historiografia. Jest to odpowiednia pozycja dla tych, którzy stronią od typowych podręczników do historii, poszukując nowego, świeżego i bezstronnego spojrzenia na dzieje Polaków.

Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego

Kolejny bestseller powstał ze współpracy Daviesa z Rogerem Moorehousem. Mikrokosmos, bo o tej książce mowa, to zminiaturyzowany obraz historii Europy Środkowej, którą autor przedstawia poprzez opisanie burzliwych dziejów Wrocławia – „mikrokosmosu” Europy. Davies z licznych źródeł oraz relacji świadków odtwarza życie miasta, biorąc pod uwagę kontekst polityczny, religijny, gospodarczy i społeczny. Opisuje również losy postaci związanych z historią stolicy Śląska. W książce nie brakuje ciekawostek, porównań i analogii. Dowiadujemy się, jak funkcjonowała pruska administracja, ile było w mieście kościołów, dworców czy więzień oraz jak przebiegała słynna „noc kryształowa”. Brytyjski badacz polemizuje z polską i niemiecką interpretacją historii Wrocławia, traktując „niemiecki Breslau” i „polski Wrocław” jako propagandę polityczną. Obiektywnie i rzetelnie opisuje przeszłość miasta, a także podkreśla znaczenie wątków czeskiego i żydowskiego w historii Śląska. Książka zawiera liczne mapy, zdjęcia, fragmenty starych przewodników, drzewa genealogiczne królewskich rodów, które rządziły Wrocławiem, a także indeks polskich i niemieckich nazw geograficznych. Publikacja w oryginalny sposób przybliża europejską historię regionalną i z pewnością stanowi ciekawą propozycję nie tylko dla miłośników Wrocławia.

Powstanie ‘44

Ważną publikacją w dorobku autora jest książka Powstanie ’44, wydana w Polsce 1 sierpnia 2004 r., w 60. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Historię o sierpniowym powstaniu autor umieścił na tle zdarzeń od 1939 do 1956 r., biorąc pod badawczy warsztat szerokie zagadnienie polityki międzynarodowej okresu II wojny światowej. Dzięki temu czytelnik – poza powstańczym zrywem – poznaje czasy okupacji i powojenne losy uczestników powstania. Opisanie zdrady aliantów i sowieckiego reżimu w Polsce nadaje całości dość pesymistyczny wydźwięk. Atutem książki jest wzbogacenie narracji przejmującymi wspomnieniami uczestników walk – co ciekawe, ze wszystkich stron konfliktu. Książka zainteresuje tych, którzy chcą poznać nie tylko dzieje powstania warszawskiego – jednego z najważniejszego z wydarzeń w historii Polski XX wieku – ale też historię całej II wojny światowej. Mimo upływu lat wciąż toczy się zażarta dyskusja, czy decyzja o wybuchu powstania była słuszna. Warto spojrzeć na historię z perspektywy badacza-obcokrajowca, który z dystansem i bez narodowych kompleksów opisuje trudne dla Polaków wydarzenia.

Zaginione królestwa

Kolejną ciekawą propozycją jest książkaZaginione królestwa, zwieńczająca 40 lat kariery pisarskiej Daviesa. Zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji, a sam autor uważa ją za swoją najlepszą książkę, innowacyjną zarówno w treści, jak i w formie. Brytyjski badacz przedstawia historię 18 wybranych państw europejskich, m.in. Galicji, Prus, Argonii, Eire, Wielkiego Księstwa Litewskiego czy Wielkiego Miasta Gdańska. Wśród zaginionych królestw są zarówno wielkie mocarstwa i ośrodki kulturalne, jak i maleńkie państewka i państwowe byty, po których pozostały niewielkie ślady archeologiczne. Wszystkie z opisanych państw miały swoją kulturę, władców i obywateli, jednak po latach zostały niemal zupełnie zapomniane przez historyków. Zdaniem autora, więcej jest zaginionych królestw w historii niż obecnie istniejących państw. Główną ideą książki jest refleksja, że wszystko zmienia się i przemija, a historia rządzi się swoimi prawami. Porządek rzeczy i polityczny ład, do którego przywykli ludzie, nieuchronnie osiągnie swój kres. Według historyka, proces zanikania państw i powstawania nowych ma miejsce również w naszych czasach. Przykładem zaniku jest chociażby rozpad Czechosłowacji, Jugosławii i Związku Radzieckiego, a powstania – Kosowo. Warto dodać, że książka została wzbogacona pięknymi ilustracjami oraz mapami, które znacząco przybliżają czytelnikowi omawiane problemy.

Książki Normana Daviesa, mimo że poruszają trudne tematy historyczne, znacznie różnią się od szkolnych podręczników czy naukowych encyklopedii. Wnikliwe badania oparte na różnorodnych źródłach, rozległe zainteresowania badawcze, przystępny język, poczucie humoru, obiektywność – to tylko niektóre walory pisarstwa Daviesa. Jego książki to nie tylko spojrzenie na dzieje z perspektywy wybitnego historyka, ale też swoista podróż w czasie – po świecie historii, kultury i literatury.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro