Dlaczego warto garażować samochód zimą?

Zdania na temat garażowania samochodu są podzielone. Wielu kierowców uważa, że jego wysoki koszt się nie zwróci, natomiast inni przekonują, że to znacznie ułatwia im życie, a także znacząco wydłuża pracę wielu podzespołów auta.

Łukasz Żyła Łukasz Żyła / 07-02-2018

Samochody to dla wielu fanów motoryzacji oczko w głowie. Niektórzy na ich pielęgnację poświęcają każdą wolną chwilę. Problemy często zaczynają się jednak zimą. Sól, którą posypywane są drogi, działa fatalnie na karoserię oraz wszelkie metalowe elementy pojazdu. W połączeniu z wilgocią potrafi wywołać ogniska rdzy nawet na nowych samochodach. Parkowanie samochodu w garażu pozwala znacznie ograniczyć niekorzystny wpływ wielu czynników na pojazd. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, warto z niej skorzystać.

Karoseria i nie tylko

Garażowanie samochodu w okresie zimowym ułatwia też życie samemu kierowcy. Jedna z czynności, która nie należy do najprzyjemniejszych, to poranne odśnieżanie auta. Jeśli mamy do czynienia z samym śniegiem, to jeszcze nie jesteśmy w najgorszej sytuacji. Problem zaczyna się wtedy, gdy cały samochód pokryje się lodem. Skrobanie szyb bywa czasochłonne, a użycie skrobaczki często miewa skutki uboczne w postaci rys na szybie, które łatwo zauważyć podczas jazdy pod słońce. Trzymając samochód w garażu, unikniemy tego problemu, a także zaoszczędzimy sporo czasu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, przydatna może się okazać mata na szybę, która ograniczy ich oszronienie.

Warto trzymać samochód pod dachem również dlatego, że wydłuża to czas eksploatacji wielu jego części. Ujemna temperatura bardzo niekorzystnie wpływa na wszelkie gumowe elementy zawieszenia – na przykład tuleje wahacza czy osłony drążka kierowniczego nie przepadają za zimą. Podczas minusowej temperatury guma twardnieje, co sprawia, że jest bardziej podatna na pęknięcia. Dodatkowo mieszanka soli, piasku i wody dostaje się do elementów zawieszenia, a to przyczynia się do ich szybszego zużycia.

Nic tak nie psuje wyglądu pojazdu, jak pojawiająca się na jego powierzchni rdza. Wilgoć oraz sól - czyli składniki, których w zimie mamy pod dostatkiem – bardzo sprzyjają jej rozwojowi. Zatem parkowanie samochodu w garażu pozytywnie wpłynie na kondycję karoserii.

Kolejnym plusem garażowania jest utrzymanie lakieru pojazdu w bardzo dobrym stanie, bo promienie słoneczne nie wpływają na niego korzystnie. Wbrew pozorom słońce zimą świeci dosyć mocno, nawet jeśli tego nie odczuwamy. Po pewnym czasie lakier zaczyna matowieć, a to nie dodaje mu uroku. Garażując pojazd, utrzymamy lakier w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Jeśli jednak „obudziliśmy się” za późno, to nic straconego. Ratunkiem w tej sytuacji z pewnością będzie polerka, która pozwoli ożywić kolor lakieru, przywracając jego blask.

Serce pojazdu

Silne mrozy utrudniają również rozruch silnika, co wpływa bardzo źle na jego żywotność (szacuje się że jeden „zimny” start niszczy go tak samo jak przejechanie kilkuset kilometrów). Wielu kierowców, wsiadając rano do samochodu, przekręca kluczyk, a silnik nie odpowiada. W większości przypadków wina leży po stronie akumulatora, którego pojemność zimą spada. Na problemy z rozruchem narażone są szczególnie pojazdy z silnikiem diesla, które potrzebują o wiele więcej mocy, by wystartować. Jednak także posiadacze jednostek napędzanych benzyną czy gazem docenią garaż. Silnik garażowanego samochodu znacznie szybciej uzyskuje też optymalną temperaturę pracy. Korzystnie wpłynie to na jego stan, a także na komfort jazdy, gdyż wnętrze kabiny szybciej się nagrzewa.

Posiadanie garażu to z pewnością spore ułatwienie dla kierowców. Pozwala znacznie zaoszczędzić zimą czas konieczny na odśnieżanie karoserii, a także wydłużyć żywotność wielu części. Czy jednak się opłaca? Każdy musi to określić sam, szacując zyski i straty. Według naszej opinii, jeśli wynajem nie kosztuje bajońskich sum, warto skorzystać!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro