Dlaczego warto ćwiczyć stopy?

To jedna z najbardziej niedocenianych i zaniedbanych części ciała. Szkoda, bo gdy stopy nie są zdrowe, szwankuje cały organizm. Jak o nie dbać? Poznaj podstawowe ćwiczenia.

Anna Dąbrowska Anna Dąbrowska / 04-01-2017

Dlaczego stopa jest ważna? Bo składa się z 26 kości, kilkudziesięciu stawów, więzadeł i mięśni, więc ma co się w niej psuć. Zaniedbanie stóp i stawów skokowych może skutkować nie tylko skręceniem, złamaniem kości czy przeciążeniem tych okolic w czasie uprawiania amatorskiego sportu. Ma także znaczenie dla osób o siedzącym trybie życia. Zdrowe stopy zapewniają prawidłową postawę ciała, płynność chodu i pewność stawiania nóg. Jeśli stopa nie pracuje prawidłowo (i np. jest lekko skręcona do wewnątrz), odczuwa to całe ciało. Nieprawidłowe chodzenie czasem daje nieprzyjemne objawy w rejonach tak odległych jak odcinek szyjny kręgosłupa.

Dla kogo?

Ćwiczenia wzmacniające są nie tylko dla biegaczy i innych sportowców. Osoby prowadzące siedzący tryb życia również powinny poświęcić czas na wzmocnienie mięśni stóp.

Jak dbać o stopy?

Warto dbać o nie na każdym etapie treningu oraz stosować różne metody. Osoby ćwiczące powinny przyłożyć wielką wagę do techniki. Warto się nauczyć poprawnie chodzić (pomoże w tym np. doświadczony rehabilitant). Sportowcy powinni doskonalić technikę biegu, bo w jego trakcie stopy poddawane są dużym obciążeniom. Dodatkowo zawsze pamiętajmy o rozgrzewce przed ćwiczeniami i rozciąganiu po nich. Osoby niećwiczące, podobnie jak sportowcy, mogłyby poświęcić na trening przynajmniej pół godziny tygodniowo (np. 3 razy po 10 minut), m.in. siedząc przy biurku lub na kanapie.

Jak ćwiczyć?

  1. Chodzenie boso to najprostsze, co możesz zrobić dla twoich stóp. Wzmocnisz dzięki temu mięśnie podeszwy, okolic kostki i łydki. Mięśnie są masowane i rozciągane, co pozytywnie wpływa na ich ukrwienie i zakres ruchu. Ważne, żeby nie chodzić boso po betonie, ale po trawie, ziemi czy piasku.
  2. Zwijanie ręcznika palcami stopy, podnoszenie materiału do góry. Możesz to robić w pozycji stojącej lub siedzącej, np. w czasie pracy. W czasie rolowania materiału palcami prostuj je i zginaj najbardziej, jak potrafisz.
  3. Wspięcia na palce nie tylko wspomagają pracę stopy, ale sprzyjają też rozbudowaniu mięśni łydki. Ćwiczenia możesz robić z obciążeniem (np. ze sztangączy kettlem) lub bez. Wypróbuj także wersję, w której stoisz na stepie i w fazie opuszczania obniżasz pięty bardzo w dół, poniżej poziomu palców.
  4. Ćwiczenia na jednej nodze. Chodzi nie tylko o stanie, ale także podskoki, przeskoki czy przysiady typu „pistolet”. Warto też włączyć do swojego programu ćwiczenia na niestabilnym podłożu (takim jak beretczy piłka bosu), zmuszające do pracy nawet najdrobniejsze mięśnie.
  5. Chodzenie na palcach, piętach czy krawędziach stóp wzmacnia także okolice stawu skokowego. Pomoże to zapobiegać skręceniom kostki.
  6. Rolowanie. Używając małej rolki lub masażeraprzeznaczonego do podeszwy, rozluźnisz mięśnie, które zwykle są spięte, bo dużo i ciężko pracują. Poprawisz ich ukrwienie, rozciągnięcie i pomożesz zapobiegać przeciążeniom. Podobne znaczenie ma rozciąganie stopy: rozczapierzanie palców, masaż dłonią czy turlanie stopą piłki do tenisa lub lacrosse.
  7. Rozciąganie łydki i ścięgna Achillesa. Pamiętaj także o rozciąganiu tego, co powyżej stopy. Mięśnie łydki biorą czynny udział w stabilizowaniu stawu skokowego, a kiedy są spięte i przykurczone, przestają pracować prawidłowo. Najprostsze jest rozciąganie przy ścianie, z jedną nogą z tyłu.

Pamiętaj, że rozciąganie procentuje i za kilka, kilkanaście lat dzięki niemu zachowasz sprawność i mobilność na podobnym poziomie jak dziś.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro