Dlaczego metoda spławikowa jest najlepsza dla początkujących wędkarzy?
Zdaniem eksperta

Dlaczego metoda spławikowa jest najlepsza dla początkujących wędkarzy?

Nie ma chyba wędkarza, który nigdy nie łowił metodą spławikową. Tego rodzaju metodę preferują szczególnie starsi wędkarze. Na spławik można łowić ryby z brzegu lub z łódki. Metoda spławikowa polecana jest zwłaszcza dla osób, które chcą nauczyć się wędkowania.

udostępnij

Marcin ŚredzińskiMarcin Średziński / 14-05-2019

Dzięki tej metodzie można w łatwy sposób nauczyć się podstaw techniki wędkowania, którą można wykorzystać we wszystkich innych metodach.

Jaki kij do metody spławikowej?

Do metody spławikowej można wybrać wiele wędzisk. Najprostszym jest bat, który nie ma przelotek i kołowrotka, a do końcówki szczytówki przymocowany jest specjalny łącznik, który umożliwia zaczepienie żyłki. Innego rodzaju wędki, tzw. tyczki, używa się do połowu leszcza. Wędka składa się z dwóch części – tyczki i topu. W topie umieszczony jest amortyzator, do którego przytwierdzony jest cały zestaw spławikowy. Bolonka zaś to wędka teleskopowa, która ma stosunkowo duży ciężar wyrzutu i charakterystyczny spławik w kształcie bombki. Warto też wspomnieć o wędce do metody odległościowej, która jak sama nazwa wskazuje, umożliwia łowienie na duże odległości. Wędka odległościowa powinna mieć długość 3,6–4,5 metra.

Jak skompletować zestaw do metody spławikowej?

Kompletowanie odpowiedniego zestawu spławikowego zaczynamy oczywiście od wyboru wędki. Najbardziej odpowiednia długość wędki w takim zestawie to 3 metry. Wędka powinna charakteryzować się średnią krzywą ugięcia, a ciężar wyrzutu zestawu powinien mieścić się w przedziale 15–80 gramów. Bardzo ważnym elementem tego rodzaju zestawu wędkarskiego jest oczywiście spławik. Poza podstawową rolą sygnalizatora brań zadaniem spławika jest też utrzymanie przynęty na optymalnej głębokości. W metodzie spławikowej nie zawsze stosuje się kołowrotek. Jeśli jednak zdecydujemy się na niego, to warto zainwestować w sprzęt dobrej jakości, który ograniczy możliwość plątania się żyłki. Mówiąc o żyłce, trzeba też wspomnieć o żyłce przyponowej. Co ciekawe, jej zadaniem jest... zerwanie się w sytuacji, w której na naszą przynętę połaszczyła się zbyt duża ryba. Dzięki zerwanemu przyponowi stracimy tylko haczyk, ale nie cały zestaw. Haczyki również są bardzo istotnym elementem zestawu. Dobór odpowiedniej wielkości haczyka zależy od tego, na jaką rybę chcemy zapolować.

W metodzie spławikowej szczególną funkcję pełnią ciężarki. Przede wszystkim umożliwiają dalekie rzuty, a także odpowiadają za utrzymanie spławika w pionie. Ogromnie ważne są też zanęty i przynęty. Tylko dobre zanęcenie pozwala przyciągnąć ryby na nasze łowisko. Można kupić gotowe zanęty albo bez większego problemu zrobić je samodzielnie. I wreszcie ostatni, ale nie najmniej ważny element zestawu do metody spławikowej, a mianowicie przynęta. W zależności od naszych preferencji i ryby, na którą chcemy polować, możemy skorzystać z przynęty naturalnej (żywej, takiej jak robaki czy dżdżownice, i nieożywionej, takiej jak np. ciasto) lub przynęty sztucznej (imitacje ryb, owadów czy płazów wykonane z tworzyw sztucznych).

Oprócz przedmiotów związanych ściśle z łapaniem ryb warto też zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria zapewniające komfort łowienia. Na pewno bardzo ważne jest siedzisko, dzięki któremu nie zmęczymy się wielogodzinnym staniem. Nie do przecenienia jest podpórka na wędkę, która skutecznie odciąży nasze ręce przy długim polowaniu. Torba na sprzęt zapewnia natomiast utrzymanie w ładzie i porządku całego sprzętu, a siatka na ryby pozwala na przechowywanie upolowanych okazów w wodzie.

Różne rodzaje sygnalizacji brania

Bardzo ważnym elementem przy łowieniu metodą spławikową jest umiejętność rozpoznania, z jakiego rodzaju braniem mamy do czynienia. Pierwszym rodzajem zachowania spławika, który można określić prawdziwym symbolem wędkarstwa, jest spławik całkowicie zanurzający się w wodzie. Oznacza to, że ryba połknęła przynętę i zeszła na głębsze wody lub odpłynęła w bok. Taki rodzaj brania charakteryzuje ryby, które intensywnie żerują. Kiedy spławik nieznacznie schodzi pod wodę, to mamy wtedy do czynienia z braniem, które nazywa się położeniem. Najczęściej jest to sytuacja, w której ryba nie połknęła przynęty, ale jedynie podpłynęła do niej i delikatnie ją smakuje. Takie zachowanie najczęściej dotyczy brzany, kiełbia czy świnki.

A co oznacza sytuacja, w której spławik porusza się po tafli wody, sprawiając wrażenie, jakby płynął samodzielnie? Wtedy możemy mieć praktycznie pewność, że na naszą przynętę połakomił się karp lub karaś. I wreszcie ostatni rodzaj sygnalizacji brania – spławik kładzie się na taflę wody. Oznacza to, że ryba połknęła przynętę i podniosła ją z dna wraz z całym obciążeniem. A ryby, które biorą w ten sposób, to przede wszystkim jazie, leszcze i liny.

Zestaw spławikowy podstawą nauki wędkowania

Zdaniem doświadczonych wędkarzy najlepszym zestawem do nauki łowienia ryb jest właśnie zestaw spławikowy. To właśnie w metodzie spławikowej pierwsze kroki powinni stawiać najmłodsi wędkarze. Dlaczego? Ponieważ metoda spławikowa w najlepszym stopniu pozwala na poznanie zwyczajów ryb. Jest to też świetna nauka odpowiedniej kontroli sprzętu. Dlatego dla początkujących wędkarzy, a zwłaszcza tych najmłodszych, początek przygody z polowaniem na ryby powinien być związany z użyciem najprostszego zestawu spławikowego, czyli bata – wędki bez przelotek i kołowrotka.

Dlaczego taki zestaw? Otóż jest on bardzo łatwy w zarzucaniu, praktycznie nie występuje plątanie się żyłki i co bardzo ważne – koszt całego zestawu jest bardzo niski, co przy nauce wędkowania ma też ogromne znaczenie. Wędka powinna mieć około 5 metrów długości, a żyłka grubość w przedziale 0,12–0,14 mm. Żyłka nie może być zbyt długa – powinna być krótsza od wędki o około 60–70 cm. Spławik powinien charakteryzować się wypornością 2 lub 1 g, a haczyk mieć wielkość oznaczoną numerem 14 lub 10. Przy tego rodzaju zestawie najlepiej jest łowić na czerwone lub białe robaki, a także na kukurydzę. Ciężarki zaciska się około pół metra powyżej pierwszej śruciny, z wyjątkiem jednego, który trzeba zamontować na żyłce głównej, tuż za oczkiem jej pętli.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro