Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej - zasady i efekty
Zdaniem eksperta

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej - zasady i efekty

Dieta warzywno-owocowa jest okresową głodówką leczniczą mogącą trwać do kilku tygodni. Po zakończeniu kuracji opartej wyłącznie na warzywach i owocach należy przejść do racjonalnej i zbilansowanej diety opartej na zasadach zdrowego odżywiania.

udostępnij

Natalia SzubielaNatalia Szubiela / 04-04-2018

Dieta warzywno-owocowa jest okresową kuracją oczyszczająco-odchudzającą. Składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich ma charakter głodówki i zakłada spożywanie wyłącznie warzyw i owoców. Szczególnie zalecane są warzywa i owoce w postaci surowej, gdyż dostarczają najwięcej cennych składników: witamin, minerałów i błonnika pokarmowego.

Dieta warzywna - owocowa - czym jest?

Dieta warzywno-owocowa została stworzona przez dr Ewę Dąbrowską, która prowadziła badania nad rolą żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Na podstawie otrzymanych wyników i ich wnikliwej analizy, dr Dąbrowska opracowała dietę warzywno-owocową zaliczaną do leczniczych głodówek. Celem diety owocowo-warzywnej jest przywrócenie organizmowi jego zdolności do samoleczenia oraz wspomaganie pracy układu odpornościowego. Dieta dr Dąbrowskiej ma z zadanie oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn, a przy okazji doprowadzić do redukcji masy ciała. Warzywa i owoce, które stanowią podstawę jadłospisu dostarczają wielu cennych składników, a wśród nich antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. Związki te neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, a dzięki temu wspomagają procesy naprawcze zachodzące w organizmie. Wykazują również właściwości odmładzające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Zasady diety warzywno-owocowej: pierwszy etap diety

zasady diety warzywno owocowej 2

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej przebiega w dwóch etapach. Pierwszy, czyli właściwy etap, ma charakter głodówki leczniczej, której celem jest detoksykacja organizmu. Głodówka ma doprowadzić do pozbycia się komórek, które są zbędne, zniszczone oraz, w których nagromadziły się szkodliwe toksyny. Pierwsza faza diety dr Dąbrowskiej ma przywrócić organizmowi utracone funkcje. Czas trwania głodówki leczniczej powinien być dostosowany indywidualnie do każdej osoby. Może wynosić od kilku dni do kilku, a nawet kilku tygodni. Zwykle głodówki nie wprowadza się na dłużej niż na 40 dni.

Jadłospis w pierwszym etapie diety dr Dąbrowskiej polega na spożywaniu głównie warzyw i owoców, najlepiej w postaci surowej. Należy wybierać warzywa niskoskrobiowe, do których zalicza się warzywa: korzeniowe (np. marchew, pietruszka, seler, buraki), kapustne (np. kapusta, kalafior, brokuły), cebulowe (np. cebula, czosnek), psiankowate (np. papryka), dyniowate (np. dynia, kabaczek) oraz liściaste (np. sałata, szpinak, jarmuż).

W diecie warzywno-owocowej w fazie głodówki leczniczej zalecanymi owocami są te, o niskiej zawartości cukru, czyli: grejpfruty, jabłka, cytryny i jagody. Dozwolone są również świeżo wyciskane, naturalne soki owocowo-warzywne bez dodatku cukru. Można je w łatwy sposób przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wyposażyć się w wyciskarkę do soków, ewentualnie sokowirówkę. Urządzenie to jest jednak mniej polecane, ze względu na większe straty cennych witamin i minerałów. Przy pomocy blendera warzyw i owoców przyrządza się smaczne i pożywne koktajle. Szczególnie zalecane są energetyczne zielone koktajle dostarczające chlorofilu należącego do przeciwutleniaczy. W trakcie głodówki leczniczej przeciwwskazane są wszystkie inne produkty żywnościowe, czyli nabiał, mięso i wędliny, ryby, produkty zbożowe. Nie dopuszcza się również picia kawy, mocnej herbaty i napojów alkoholowych.

Czym są kryzysy ozdrowieńcze?

Na początku diety warzywno-owocowej mogą pojawić się tzw. kryzysy ozdrowieńcze, które są wynikiem postępującego odtruwania organizmu. Najczęściej objawiają się one: osłabieniem, bólami głowy, stanem podgorączkowym, nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, biegunką. Symptomy te zwykle ustępują samoistnie i nie wymagają wdrożenia specjalistycznego postępowania leczniczego.

Zasady diety warzywno-owocowej: drugi etap diety

Drugi etap diety warzywno-owocowej wiąże się z koniecznością zmodyfikowania dotychczasowych nawyków żywieniowych. Opiera się na zasadach zdrowego i racjonalnego żywienia. Jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków dziennie. Przerwy pomiędzy posiłkami nie mogą być dłuższe niż 3-4 godziny. Taki sposób odżywiania gwarantuje dobre samopoczucie i zapobiega gwałtownym skokom poziomu glukozy we krwi. Dozwolone są pokarmy ze wszystkich grup produktów spożywczych, czyli:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pieczywo razowe, kasza gryczana, brązowy ryż, ciemny makaron, płatki owsiane, otręby pszenne),
  • chude mięsa i wędliny,
  • ryby,
  • mleko i jego przetwory.

Z diety eliminuje się produkty wysoko przetworzone, słodkie napoje gazowane, różnego rodzaju słodycze. Niewskazane są również produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, np. tłuste rodzaje mięs i wędlin. Dozwolonymi technikami przyrządzania potraw jest gotowanie w wodzie lub w parowarze, grillowanie (np. w piekarniku z funkcją grilla lub na domowym grillu) oraz pieczenie bez dodatku tłuszczu. Należy unikać potraw tłustych, smażonych i panierowanych.