Dieta paleo – 5 najciekawszych poradników i książek kucharskich

Spośród większości kulinarnych trendów, które podbiły w ostatnich latach świat, dieta paleo okazała się najbardziej odporna na zmieniające się tendencje. Nic więc dziwnego, że na naszym rynku znaleźć można setki poradników i książek kucharskich, poświęconych tej metodzie. Wybraliśmy dla Was najciekawsze z nich!

udostępnij

Igor Nowiński Igor Nowiński / 07-12-2016

Paleo, czyli dieta współczesnych jaskiniowców, odwołuje się do najbardziej podstawowych potrzeb naszego organizmu, eliminując z diety wszystko to, co może nam szkodzić. Stosowanie się do jej zaleceń nie tylko świetnie odbija się na wyglądzie, ale i na formie oraz zdrowiu. Nic więc dziwnego, że na punkcie paleo oszalały gwiazdy Hollywood. Okazuje się jednak, że ten styl życia nie jest zarezerwowany tylko dla sławnych i bogatych. Te książki pomogą wam wprowadzić dietę jaskiniowców w wasze codzienne menu!

„Paleo po polsku. Kuchnia współczesnych barbarzyńców” Alicja Białowąs, Dawid Białowąs

Książkowy debiut autorów popularnego bloga „Barbell Kitchen” spodoba się nie tylko ich najbardziej oddanym fanom. Poza setką pięknie sfotografowanych przepisów, znajdziemy tu też interesujący teoretyczny wstęp, w którym dowiemy się o najważniejszych ustaleniach diety jaskiniowców.

„Paleo po polsku”to książka dla wszystkich tych, którzy cenią sobie proste i szybkie w przygotowaniu dania. Co ciekawe, autorzy nie są zbyt ortodoksyjni w podejściu do paleo i w kilku przepisach przemycają „zakazane” składniki, jak cukier, zboża czy alkohol. To sprawia, że ich propozycje świetnie sprawdzą się w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodą z takim sposobem żywienia albo zwyczajnie chcą sobie zrobić przerwę od ścisłego przestrzegania tej diety.

„Polski przewodnik paleo. Teoria, praktyka, przepisy” Iwona Wierzbicka, Katarzyna Karus-Wysocka

To książka dla wszystkich tych, którzy poza wartością merytoryczną (a ta jest tu bardzo wysoka!), cenią też… aspekt wizualny i „jedzą oczami”. „Polski przewodnik paleo” to bowiem efekt współpracy Katarzyny Karus-Wysockiej, autorki bloga Cook It Lean i twórczyni jednych z najpiękniejszych zdjęć jedzenia w polskiej blogosferze, oraz Iwony Wierzbickiej, autorki serwisu Ajwendieta.

Książkę podzielono na dwie części. Pierwsza z nich to wysokiej jakości poradnik, zawierający wszystkie najważniejsze założenia diety paleo. Dodatkowo autorki rozszerzyły go też o informacje na temat tzw. diety samuraja, stanowiącej idealne rozwinięcie paleo. Dotychczas wiedza ta nie była dostępna po polsku i choć to zaledwie jeden rozdział, to i tak robi wrażenie. Druga część to zbiór pięknie sfotografowanych i prosto opisanych przepisów na śniadania, dania główne i desery. Znajdziemy tu też przykładowe jadłospisy, dostosowane do osób prowadzących różne style życia. Dowiemy się, jak odpowiednio przechowywać żywność, z jakich składników powinniśmy całkiem zrezygnować, a nawet… jak najlepiej kroić warzywa i owoce. Przepisy dostosowano do polskich warunków, nie znajdziemy tu więc zbyt wymyślnych propozycji, to raczej wariacja na temat tradycyjnej polskiej kuchni w wersji paleo. Bardzo ciekawe są też przepisy na dania dla osób trenujących, pozwalające wprowadzić do menu fitness freaków pewną odmianę.

„Dieta paleo dla początkujących” Elisabeth Lange

To pozycja szczególnie interesująca. A wszystko dlatego, że jej autorka… przez dwie dekady była zapaloną wegetarianką! Lange w „Diecie paleo dla początkujących” dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami z przejścia z powrotem na dietę mięsną. Książka, choć liczy zaledwie 144 strony, przepełniona jest ciekawymi i przydatnymi informacjami na temat paleo. Autorka zdołała nawet poruszyć tematy, o których inne publikacje poświęcone diecie jaskiniowców milczą, jak na przykład dobrodziejstwach cyklicznych głodówek.

Poza tym w „Diecie paleo dla początkujących” znajdziemy mnóstwo interesujących i prostych przepisów. Właściwie wszystkie składają się ze składników, które bez problemu znajdziemy w polskich sklepach. Lange w niektórych propozycjach zachęca też do wykorzystywania mało popularnych roślin i kwiatów. To ciekawa lektura, choć z powodu niewielkiej objętości część zagadnień poruszanych przez autorkę omówiona jest zbyt oględnie, a na niektóre kwestie (np. na modyfikację diety paleo, a w szczególności protokół autoimmunologiczny) zwyczajnie nie wystarczyło jej miejsca.

„Pierwotne ciało, pierwotny umysł” Nora Gedgaudas

Ta publikacja po premierze wywołała spore kontrowersje. Wszystko przez dość odważne tezy, jakie zawarła w niej autorka. „Pierwotne ciało, pierwotny umysł” to nie jest bowiem typowy poradnik, a tym bardziej książka z przepisami na dania zgodne z dietą paleo. To raczej uważna analiza tego, co nam szkodzi i jak możemy wyeliminować z naszego menu takie składniki, korzystając właśnie z diety współczesnych jaskiniowców.

Pierwsza część pozycji skupia się na składnikach odżywczych, które powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi. Gedgaudas pisze też o tych, których powinniśmy unikać. Druga część, moim zdaniem jeszcze ciekawsza, to z kolei bardzo interesująca analiza wpływu, jakie jedzenie ma na nasz stan emocjonalny i sferę duchową. Wszystkie zawarte w tej książce tezy podparte są wynikami badań naukowych oraz rozmowami z lekarzami i naukowcami. Ciekawa lektura dla wszystkich: i dla tych, którzy już korzystają z paleo, jak i tych, którzy dopiero rozważają przejście na ten sposób odżywiania.

„Umiarkowana dieta paleo” Leanne Ely

Zmiana codziennego menu dla każdego może być sporym szokiem. Dlatego dobrze jest podejść do tego metodycznie. W tym pomoże książka „Umiarkowana dieta paleo” autorstwa Leanne Ely, uznanej amerykańskiej dietetyczki. Znajdziemy tu nie tylko wszystkie najistotniejsze informacje na temat samego paleo, ale również przydatne i sprawdzone porady dotyczące robienia zakupów czy gromadzenia sprzętu kuchennego. Ely pomoże ci uzupełnić spiżarnię i zamrażalnik tak, aby korzystać z dobrodziejstw diety jaskiniowców przez cały rok.

Oprócz tego w książce znalazło się miejsce dla kilku rozpisanych aż na dwanaście tygodni jadłospisów. Do każdego z nich dołączona jest lista zakupów, a zdecydowaną większość składników bez większego problemu znajdziemy również w naszych sklepach.

Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na dietę paleo, sięgnij po jedną z powyższych pozycji. Każda z nich pomoże ci łatwo zaprowadzić zmiany w swoim jadłospisie i stylu życia.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro