Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Dezynfekcja rąk i skóry. Polecane płyny i żele

Dezynfekcja rąk jest bardzo ważna. Oprócz oczyszczania należy dbać o stan skóry, aby jej zbytnio nie wysuszyć. Jak zatem połączyć dezynfekcję z pielęgnacją?

Agata Opiela
Agata Opiela 10-09-2017 aktualizacja: 02-03-2020

Czas czytania: 4 min

Dezynfekcja rąk i skóry. Polecane płyny i żele

Bakterie znajdziemy wszędzie. W pracy, autobusie, na zakupach, a nawet w domu. Wszystkie przenoszą się na nasze dłonie i tak roznosimy je dosłownie w każde miejsce. Dlatego tak ważna jest dezynfekcja skóry, zwłaszcza przed jedzeniem czy wykonywaniem czynności pielęgnacyjnych. A jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody, podróżując czy będąc w miejscu, gdzie nie możemy umyć rąk mydłem? Z pomocą przychodzą płyny i żele dezynfekujące.

Jak działają preparaty do dezynfekcji rąk?

W preparatach do oczyszczania rąk znajdziemy wiele substancji czynnych, które dogłębnie usuwają wszystkie drobnoustroje. Kosmetyki te zwykle są oparte na alkoholu, który ma działanie dezynfekujące, różnych substancjach nawilżających, takich jak gliceryna czy betaina, oraz dodatkach. Zawierają także ekstrakt z aloesu czy regulatory pH oraz inne składniki w śladowej ilości.

Warto mieć przy sobie, w torbie na laptop czy torebce, taki właśnie płyn dezynfekujący. Możemy oczyścić nim dłonie bez użycia wody. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli dojeżdżamy komunikacją miejską, spędzamy długi czas w centrach handlowych czy na pikniku. Żel daje nam pewność, że nie przenosimy zarazków. Oczywiście jeśli możemy skorzystać z mydła i wody, wybierzmy właśnie tę opcję. Płyny powinny towarzyszyć nam tylko w sytuacjach, gdzie takiej możliwości nie mamy. Dlatego na długi spacer po lesie – tak, natomiast w domu – niekoniecznie. Należy pamiętać także o dodatkowej pielęgnacji i po użyciu dużej ilości takiego płynu wmasować w ręce odpowiedni krem nawilżający.

Jaki płyn do dezynfekcji wybrać?

Carex to w branży produktów do dezynfekcji jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej wybieranych marek. Firma oferuje zarówno żele antybakteryjne, jak i mydła dezynfekujące. Żel Carex świetnie się nadaje do użytku poza domem i doskonale czyści bez użycia wody. Dostępny jest w kilku wariantach zapachowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mydło antybakteryjne jest przeznaczone do codziennego użytku w domu. Dezynfekuje ręce lepiej niż tradycyjne mydła w płynie. Wspiera także naturalną barierę antybakteryjną skóry. Zostało przebadane dermatologicznie i polecane jest także dla dzieci.

Jak poprawnie myć ręce?

Mycie rąk wydaje się być bardzo prostą czynnością, jednak wielu z nas wykonuje ją niepoprawnie. Nie tylko myjemy ręce niedokładnie, ale też często zbyt krótko. Do mycia i dezynfekcji rąk najlepiej używać mydła i wody; mycie rąk powinno trwać minimum 15 sekund (wg zaleceń GIS 30 sekund) i obejmować całość dłoni i nadgarstki, włącznie z dokładnym wyszorowaniem każdego z palców. Warto zapoznać się z przygotowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny instrukcją mycia rąk.

jak poprawnie myć ręce Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Jak jeszcze dezynfekować ręce?

Oprócz odpowiednich preparatów ważny jest także sposób mycia rąk. Należy pocierać nie tylko wewnętrzne i zewnętrzne części dłoni, ale także przestrzenie między palcami. Ręce po myciu trzeba bardzo dokładnie wycierać i nie wychodzić z mokrymi na zewnątrz. Należy dbać także o ich pielęgnację, aby nie wysuszyć skóry dłoni. Warto stosować kremy odżywcze czy nawilżające.

Wybór odpowiednich kosmetyków do dezynfekcji rąk i skóry jest bardzo ważny. Należy zwracać dużą uwagę na ich skład i działanie preparatu. Pamiętajmy także, żeby nie nadużywać płynów dezynfekujących, ponieważ mogą wysuszać skórę.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Artykuły z kategorii Zdrowie


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro