Derma roller – czym jest i jak go używać?

Derma roller – czym jest i jak go używać?

Lifting bez skalpela? Tak, dzięki mezoterapii mikroigłowej! Brzmi poważnie, ale w rzeczywistości jest to zabieg, który można wykonywać w warunkach domowych. Umożliwia nam to niewielkie, niedrogie i powszechnie dostępne narzędzie, wyposażone w dziesiątki precyzyjnych mikroigiełek – tzw. derma roller.

udostępnij

Aleksandra BanasikAleksandra Banasik / 01-07-2019

Czym jest mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa, zwana również mikronakłuwaniem lub przeznaskórkową indukcją kolegenu, to zabieg pozwalający na osiąganie doskonałych efektów przeciwstarzeniowych oraz redukowanie takich niedoskonałości skóry jak rozstępy, przebarwienia czy blizny potrądzikowe. Istotą mikronakłuwania jest kontrolowane uszkodzenie naskórka przy pomocy drobnych igiełek i sprowokowanie w ten sposób procesów autoregeneracyjnych, które w efekcie prowadzą do rewitalizacji skóry.

Podczas zabiegu w warstwie rogowej naskórka powstają tysiące mikrokanalików, które ułatwiają przedostanie się substancji aktywnych z kosmetyków w głąb skóry. Przede wszystkim jednak te mikroskopijne dziurki zostają objęte miejscowym stanem zapalnym, który uruchamia szereg reakcji naprawczych, w tym wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny, czyli podstawowych białek odpowiedzialnych za sprężystość i elastyczność skóry.

Co najważniejsze, ten z pozoru skomplikowany zabieg można przeprowadzić w warunkach domowych przy pomocy odpowiednio dobranego derma rollera, czyli niewielkiego wałeczka, pokrytego mikroigłami o odpowiednio dobranej długości. Uzupełnienie zabiegu stanowią oczywiście kosmetyki stymulujące regenerację komórek i wpływające korzystnie na kondycję skóry: peptydy, kompleksy liposomowe, żel hialuronowy, elastyna, witamina C w formie kwasu L-ascorbinowego i w formie olejowej, witamina A, skwalan, kwas liponowy i inne.

Wskazania do stosowania dermo rollera

Głównym wskazaniem do zabiegu mezoterapii mikroigłowej jest profilaktyka lub chęć zredukowania już widocznych objawów starzenia się skóry twarzy, szyi i dekoltu, a zatem:

  • zmarszczek,
  • wiotkości skóry,
  • utraty owalu twarzy.

Ponadto mikronakłuwanie pozwala na:

  • znaczące rozjaśnienie przebarwień i blizn,
  • zastosowane w innych obszarach ciała, pomaga zredukować widoczność rozstępów i cellulitu.

Od jakiegoś czasu mezoterapię z powodzeniem stosuje się w terapii łysienia oraz wspomagająco w przypadku sezonowego osłabienia i nadmiernego wypadania włosów.

Mikronakłuwanie jest zabiegiem uznawanym za bezpieczny, ale niestety nie każdy może go stosować. Do bezwzględnych przeciwwskazań zalicza się ciążę i laktację, aktywne choroby nowotworowe, opryszczkę, stany zapalne i alergiczne skóry, otwarte rany, łuszczycę, zaburzenia immunologiczne, skłonność do bliznowacenia oraz ostrą postać trądziku. Rolka może być użyta w zasadzie na każdy obszar skóry. Nie zaleca się jednak nakłuwania skóry powiek, a jeśli decydujemy się na taki zabieg, z całą pewnością nie należy używać igieł dłuższych niż 0,25 mm.

Jaką długość igieł wybrać?

Długość igieł w standardowych dermo rollerach wynosi od 0,25 mm do 1,5 mm, a wybór jest uzależniony od problemu, z jakim chcemy się zmierzyć. Nie jest natomiast prawdą, że im dłuższa igła, tym lepsze są efekty zabiegu. Stosowanie rollerów o długości igieł 0,5-1,0 mm w zupełności wystarczy, by doszło do produkcji kolagenu, a głębsze nakłuwanie nie potęguje tego zjawiska.

Osoby o cienkiej, bardzo wrażliwej skórze twarzy powinny zacząć od igieł 0,25 mm — efekty i tak będą widoczne. Po dłuższe igły (powyżej 1 mm) można sięgnąć w przypadku rozstępów, cellulitu, blizn chirurgicznych oraz głębokich blizn potrądzikowych.

Długość igieł będzie miała wpływ również na to, jak często przeprowadza się zabiegi. Zabieg z wykorzystaniem igieł o długości 0,25 mm może być powtarzany nawet co 2 dni, z igłami 0,50 mm — nie częściej niż 1 raz w tygodniu, a z igłami o długości 1,00 mm — nie częściej niż co 2-3 tygodnie. Mikronakłuwanie dłuższymi igłami wymaga przynajmniej 6-tygodniowej przerwy i lepiej zostawić taki zabieg doświadczonemu kosmetologowi.

Jak używać derma rollera?

Już na miesiąc przed planowaną serią zabiegów można zacząć przygotowywać skórę poprzez hojne aplikowanie witamin A i C, kluczowych dla syntezy kolagenu. Bezpośrednio przed zabiegiem warto natomiast wykonać delikatny peeling, np. enzymatyczny, aby usunąć zrogowaciały naskórek, zwłaszcza jeśli używamy rollerów o krótkich igłach.

Krok 1. Dezynfekujemy dermo roller. Do odkażania rolki najlepiej używać specjalnych preparatów dezynfekujących przeznaczonych do tego celu lub płynów dezynfekujących do sprzętu medycznego. Dezynfekujemy również dłonie, np. żelem antybakteryjnym.

Krok 2. Dokładnie oczyszczamy skórę. W tym celu wykonujemy staranny demakijaż i przecieramy skórę tonikiem antybakteryjnym lub Octaniseptem.

Krok 3. Znieczulamy skórę. Nie jest to obowiązkowy krok, ale osoby o niskim progu bólu mogą przed zabiegiem zastosować krem znieczulający z lidokainą, np. Emla, pozostawiając go na skórze na ok. 30 minut przed rozpoczęciem rolowania. Alternatywnie, można przykładać do skóry zdezynfekowane woreczki z lodem.

Krok 4. Nakładamy serum. Zabieg można wykonywać na suchą skórę, ale aplikacja właściwego kosmetyku korzystnie wpływa na efekty. Na tym etapie stosujemy nietłuste formuły wodne, zawierające np. peptydy, kompleksy liposomowe, wyciąg z nostrzyka żółtego, elastynę, czy żel hialuronowy.

Krok 5. Rolujemy. Skórę rolujemy 5-6 razy w jednym miejscu, za każdym razem podnosząc rolkę i wracając do punktu wyjścia, po czym przechodzimy do sąsiedniego miejsca. Na całym problematycznym obszarze skóry wykonujemy najpierw ruchy poziome, a później pionowe (lub odwrotnie). Podczas rolowania delikatnie naciągamy skórę wolną ręką. Nie dociskamy rolki!

Krok 6. Nakładamy serum olejowe. W serum pozabiegowym powinny znaleźć się składniki rozpuszczalne w fazie olejowej: np. witamina A, skwalan, kwas liponowy itd. Na rynku dostępne są ampułki z gotowymi formułami składników aktywnych do stosowania zarówno przed, jak i po zabiegu. Kosmetyk nakładamy pędzelkiem.

Krok 7. Łagodzimy podrażnienie. Po wchłonięciu się kosmetyku (10-15 minut) można nałożyć maseczkę lub serum łagodzące z dodatkiem panthenolu, betainy, alg lub alantoiny. Nie stosujemy tradycyjnych kremów drogeryjnych ani żadnych kosmetyków o potencjalnie drażniącym działaniu.

Mikrokanaliki wytworzone w trakcie zabiegu pozostają otwarte przez okres od kilku do kilkudziesięciu minut. W tym czasie należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zakazić skóry brudnymi dłońmi i nie podrażnić jej nieodpowiednimi kosmetykami. Przez minimum jeden dzień należy powstrzymać się od nakładania makijażu, a w przypadku ekspozycji na promienie UV, zastosować ochronę przeciwsłoneczną z filtrami mineralnymi.

Uwaga!

Rolka jest przeznaczona do użytku osobistego i nie może być współdzielona z innymi osobami.

Regularne zabiegi w gabinetach kosmetycznych dla wielu osób pozostają poza zasięgiem finansowym, nie wspominając już o tym, że bywają czasochłonne. Na szczęście walkę z niedoskonałościami skóry możemy podjąć w warunkach domowych. Konsekwencja w połączeniu z rygorystycznym przestrzeganiem zaleceń dotyczących stosowania derma rollera na pewno przyniesie efekty.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro