Denon Envaya Mini – testujemy mały głośnik przenośny z potężnym brzmieniem

Nieduży głośnik Denona mieści się w kompaktowej obudowie, jest wodoodporny, a dzięki opatentowanej technologii MaxxAudio i ponadwymiarowym przetwornikom ma zapewnić dźwięk, którego nie spodziewalibyśmy się po tak małym urządzeniu. Czy te obietnice zostały spełnione?

Adam Malik Adam Malik  / 29-05-2015

Budowa i funkcje

Envaya Mini od razu po wyjęciu z wysokiej jakości opakowania przypadła nam do gustu. Urządzenie wzbudza zaufanie prostym designem i przyjemnymi w dotyku materiałami, z których zostało wykonane. Ważący pół kilograma głośnik ma kształt walca wypełnionego metalową siatką i zakończonego po obu końcach gumowymi ochraniaczami. Te ostatnie służą do stabilnego oparcia urządzenia, a Envayę możemy też postawić na jednym z ochraniaczy w pozycji pionowej.

denon_envaya_mini__4_.jpg

Na prawym boku urządzenia znajdziemy cztery wtopione w gumę przyciski: włączania, odtwarzania/pauzy i regulacji głośności. Na lewym boku producent umieścił ukryte pod gumową zaślepką gniazdo ładowania microUSB i wejście audio minijack. Obok znajdziemy przycisk stanu baterii i diodę, która swoim kolorem pokazuje zużycie akumulatora. Kolor zielony świadczy o zapełnieniu baterii w 70-100%, pomarańczowy 30-69, a czerwony 1-29. To wygodny sposób na kontrolę stanu naładowania. Bateria ładuje się 2,5 godziny i zapewnia około 10 godzin pracy.

denon_envaya_mini__1_.jpg

Dzięki wbudowanemu mikrofonowi z redukcją szumów Denon Envaya mini może służyć również jako zestaw głośnomówiący. Łączność Bluetooth jest obsługiwana za pomocą zapewniającego wysoką jakość dźwięku kodeku aptX o niskiej latencji. To ostatnie oznacza, że Envaya sprawdzi się jako głośnik do oglądania filmów – opóźnienie w przesyłaniu dźwięku wynosi zaledwie 32 milisekundy. Dźwięk pozostanie więc zsynchronizowany z obrazem.

denon_envaya_mini__3_.jpg

Za brzmienie odpowiadają dwa 40-milimetrowe przetworniki i głośnik pasywny o rozmiarach 40 x 83 mm. Nad całością czuwa procesor DSP z technologią MaxxAudio, która dzięki użyciu efektów psychoakustycznych jest w stanie zapewnić nawet niewielkim głośnikom dużą dynamikę, głośność, mocny bas i naturalny, przestrzenny dźwięk – tak donosi strona producenta tego opatentowanego rozwiązania. W naszym teście parowanie z komputerem przebiegło bez problemu. Jeszcze prościej połączymy Envayę ze smartfonem wyposażonym w NFC – wystarczy przyłożyć go do głośnika. Urządzenie może być połączone w sumie z aż ośmioma nadawcami dźwięku. W zestawie znajdziemy etui dla głośnika oraz kabel ładowania USB.

denon_envaya_mini__2_.jpg

Brzmienie

Jesteśmy raczej nieufni wobec obietnic producentów, którzy mają w zwyczaju bardzo zachwalać produkty w swoich materiałach marketingowych. Envaya mini ma zapewniać dźwięk dużo większy niż wynikałoby to rozmiarów urządzenia, w tym dobry bas. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z urządzeniem o rozmiarach zbliżonych do puszki piwa – byliśmy sceptyczni. Niepotrzebnie, bo Envaya zaskakuje dużym, przyjemnym dla ucha brzmieniem, któremu nie brakuje basu. Wręcz przeciwnie – fundament brzmi po prostu rewelacyjnie jak na rozmiar tego głośnika. Słuchanie muzyki z silną partią rytmiczną, takiej jak hip-hop czy funk sprawia dużą przyjemność.

Również nagrania elektroniczne z rozbudowaną przestrzenią brzmią bardzo dobrze. Denon brzmi o wiele szerzej niż wynikałoby to z jego szerokości, przestrzeń jest jak na klasę tego urządzenia imponująca. Brzmienie w swoim całokształcie ma ciepły, relaksujący charakter. Wysokie tony są spokojne, ale nie znaczy to, że jest ich za mało. Wyraźnie i ciepło brzmią głosy, o czym mogliśmy przekonać się słuchając albumu Elli Fitzgeralda i Louisa Armstronga „Ella and Louis again”. Podczas odsłuchów płyty „Random Access Memorys” duetu Daft Punk udało nam się osiągnąć wysoki poziom nagłośnienia bez przesterowania, a brzmienie pozostało angażujące i przyjemne dla ucha.

Podsumowanie

Denon Envaya mini to imponujący mały głośnik. Dobrze wykonany, wodoodporny, prosty w obsłudze. Brzmienie – jak na klasę tego urządzenia –jest bardzo dobre, wrażenie robi mocny i wyraźny bas oraz naturalność i przestrzenność dźwięku. Denon spełnił swoje obietnice z nawiązką. Polecamy!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro