Denon DP-29F – test niedrogiego gramofonu automatycznego

Czy wydając niewielkie pieniądze można kupić dobry nowy gramofon automatyczny? Sprawdzamy to na przykładzie urządzenia Denona.

Adam Malik Adam Malik  / 13-07-2015

Budowa i funkcje

Gramofon japońskiego producenta to proste i niedrogie urządzenie. Wykonano je przyzwoicie, choć nie ma tu mowy o materiałach sugerujących ekskluzywność. Obudowa tego lekkiego gramofonu wykonana została w całości ze zwykłego plastiku, a talerz z aluminium. Po rozpakowaniu musimy nałożyć go na bolec i załączyć pasek do napędu – operacja instalacji Denona DP-29F trwa naprawdę krótko i jest prosta. Na talerz nakładamy dołączoną do zestawu gumową matę i gotowe – możemy słuchać czarnych płyt. Wkładka z igłą jest już fabrycznie zainstalowana, więc nie musimy trudzić się z jej ustawieniem i wyważeniem. Gramofon pracuje automatycznie – na froncie umieszczono dwa przyciski: start i stop, które zgodnie ze swoją nazwą uruchamiają i wstrzymują pracę ramienia.

dscf7799.jpg

Denon zastosował wbudowany przedwzmacniacz MM, który możemy wyłączyć przyciskiem umieszczonym pod talerzem – w tym celu nie trzeba go zdejmować, bo producent umieścił w nim odpowiednie otwory. Jeśli nie posiadamy wzmacniacza czy amplitunera z wbudowanym przedwzmacniaczem, nie będziemy musieli kupować dodatkowego urządzenia. Pod plastikową pokrywą znajdziemy jeszcze przełączniki wyboru prędkości obrotowej i rozmiaru płyty. Urządzenie posiada 2 letnią gwarancję, a do wyboru mamy czarną lub srebrną wersję wykończenia. Na tylnej ściance gramofonu znajdziemy bezpośrednio zamontowane kable zasilania i RCA. Zwolennicy eksperymentowania w tym zakresie nie znajdą tu więc pola do popisu.

dscf7796.jpg

Brzmienie

DźwiękDenona DP-29F całkiem dobrze radzi sobie z oddaniem magii brzmieniowej czarnego krążka. W porównaniu do źródeł cyfrowych od razu wyczuwalna jest wyjątkowa spójność i plastyczność. Muzyka brzmi po prostu bardziej naturalnie. Denon gra dość szybkim, nieco suchym rytmem. Za tę ostatnią cechę odpowiada krótki i szybki bas, któremu niestety brakuje właściwego wypełnienia w niższych rejestrach. Powoduje to, że całe brzmienie przesunięte jest w stronę lekkości. Barwy oddawane są poprawnie, ale nie można mówić o jakiejś wyjątkowej dokładności czy wyrafinowaniu. Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia z niedrogim urządzeniem. Wysokie tony są podawane w sposób łagodny i nieco wycofany – nie ma tu śladu po natarczywości tanich odtwarzaczy CD. Generalnie Denon gra przede wszystkim średnicą. Dobrze sprawdzi się więc podczas długich odsłuchów, bo proponuje brzmienie niemęczące słuchacza. Poprawnie wypadła przestrzenność brzmienia. W sumie zabrakło nam podczas odsłuchów większego wypełnienia barw i wspomnianego niższego basu.

  1. dscf7797.jpg
  2. dscf7803.jpg
  1. dscf7797.jpg
  2. dscf7803.jpg

Podsumowanie

Denon DP-29F to proste i wygodne w użyciu urządzenie. Automatyczna praca ramienia sprawia, że nie musimy trudzić się z umieszczeniem igły na płycie. Wyłącza się samo, gdy igła dotrze do końca płyty – ramię wraca wówczas na miejsce. Jakość wykonania, jak na tę klasę cenową, jest przyzwoita. Brzmienie Denona pokazuje już wiele zalet płyty analogowej. To gramofon, który sprawdzi się jako podstawowe narzędzie do słuchania czarnych krążków. Poszukiwacze bardziej zaawansowanego, audiofilskiego brzmienia z pewnością będą jednak preferowali trochę droższe i ręcznie sterowane gramofony czy choćby model DP-300F tego producenta. Warto docenić obecność wbudowanego przedwzmacniacza MM.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro