Denon DCD-520AE – testujemy niedrogi odtwarzacz CD

Niedrogi odtwarzacz nie musi iść na kompromisy – może dobrze wyglądać i zapewniać poprawne brzmienie. Czy tak jest w przypadku budżetowego Denona?

Adam Malik Adam Malik  / 13-07-2015

Budowa i funkcje

Odtwarzacz Denona jest urządzeniem miłym dla oka – jego front wykonano z polerowanego aluminium, które szczególnie w srebrnej wersji prezentuje się ekskluzywnie. Na obudowie znajdziemy zaledwie sześć przycisków, którym towarzyszy centralnie umieszczona szuflada i dwuliniowy wyświetlacz. Minimalizacja liczby przycisków nie przekłada się negatywnie na komfort pracy z odtwarzaczem – w końcu z bardziej zaawansowanych funkcji i tak korzystamy za pomocą pilota – a nadaje urządzeniu elegancki i nowoczesny wygląd. Według producenta odtwarzacz wyposażono w starannie dobrane części dla bloku zasilania, sekcji audio i pozostałych. Za konwersję cyfrowo-analogową odpowiada przetwornik o niebagatelnej 32-bitowej rozdzielczości pracy i próbkowaniu wynoszącym 192 kHz.

dscf6915.jpg

To oczywiście parametry mocno przekraczające domyślną jakość standardu CD, ale Denon potrafi dokonać upsamplingu brzmienia z płyty, więc przetwornik pracuje w swoich natywnych parametrach. DCD-520AE odtworzy nie tylko płyty Audio CD, ale też krążki z muzyką zapisaną w formatach MP3 i WMA. Dzięki funkcji Folder Mode poradzi sobie nawet z albumami umieszczonymi w oddzielnych folderach. Nie mieliśmy zastrzeżeń do pracy mechanizmu – płyty kręcą się cicho, a sama szufladka również porusza się bezgłośnie i dość szybko. Z tyłu urządzenia, oprócz gniazd cinch, znajdziemy także cyfrowe wyjście optyczne. Denona warto pochwalić za niski pobór mocy w trybie standby oraz funkcję automatycznego wyłączania odtwarzacza, jeśli nie jest przez dłuższy czas używany.

  1. dscf6913.jpg
  2. dscf6912.jpg
  1. dscf6913.jpg
  2. dscf6912.jpg

Brzmienie

Odtwarzacz Denona należy do urządzeń, które brzmią neutralnie, ale z lekkim przechyłem ku bardziej bezpośredniemu dźwiękowi. Nie oznacza to jednak, że brzmienie jest agresywne czy natarczywe – nic z tych rzeczy. Wysokie tony podawane są wyraźnie, lecz dość miękko, a całość brzmienia nie należy do szybkich – raczej relaksuje niż angażuje, ale tam, gdzie potrzeba, muzyka potrafi uderzyć, a słuchacz czuje się mocniej zaangażowany. Denonowi brakuje faktury i detaliczności brzmienia, którą można usłyszeć w znacznie droższych odtwarzaczach. Nie dziwi to jednak, biorąc pod uwagę jego cenę. Dźwięki są podawane z lekkim zaokrągleniem, co jest kolejnym elementem nadającym odtwarzaczowi brzmienie muzykalne i spokojne. Nie brakuje basu, choć nie jest on naznaczony dudnieniem i przesytem. Scena dźwiękowa jest dość szeroka, a instrumenty wyraźnie zarysowane, co daje brzmienie przestrzenne i trójwymiarowe. Ogólnie nie mieliśmy zastrzeżeń do dynamiki, choć czasem przydałoby się mocniej podkreślić przejścia.

dscf6914.jpg

Podsumowanie

Denon DCD-520AE to nowoczesny, dobrze zbudowany i równie dobrze wyglądający odtwarzacz budżetowy. Zapewnia wszystko, co powinny oferować urządzenia w tym zakresie cenowym. Brzmienie neutralne, muzykalne, potrafiące jednak odpowiednio zaakcentować właściwy moment, gdy muzyka tego wymaga.

dscf6911.jpg

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro