Dekoracje ogrodowe, które warto kupić

Piękny i dobrze zaaranżowany ogród zachęca do spędzania w nim czasu. Warto również pomyśleć o dekoracjach i elementach, które podkreślą charakter naszego kawałka zieleni.

Ela Józefowicz Ela Józefowicz / 08-04-2016 / aktualizacja: 21-05-2018

Zadbany ogród jest pełen wypielęgnowanych roślin. Wydawałoby się, że samo to już wystarczy, aby wyglądał atrakcyjnie. Współczesne projekty wykorzystują również wiele elementów ozdobnych i architektonicznych. Każdy właściciel chce, aby jego ogród był wyjątkowy i zachęcał do przebywania na świeżym powietrzu. Dekoracje ogrodowe pozwolą na zindywidualizowanie tej przestrzeni. Ważne, aby tak jak w przypadku urządzania wnętrz, zachować spójność stylistyczną i kolorystyczną. Przygotowaliśmy kilka propozycji do każdego ogrodu.

Światło

W ciągu dnia w naszym ogrodzie rządzi słońce. Po zmroku i wieczorem równie chętnie korzystamy z przestrzeni na zewnątrz, która staje się miejscem relaksu i spotkań towarzyskich. W takim wypadku musimy zadbać o oświetlenie, które stanie się zarazem ozdobą. Lampiony ogrodowe mają piękną formę i nawet za dnia dobrze się prezentują. Można je postawić na schodach, tarasie albo wzdłuż ścieżki. Gdy na zewnątrz panuje ciemność, światło lampionów daje dyskretny blask, stwarza przytulną, kameralną atmosferę. W większości z nich umieszczamy zapaloną świeczkę, ale możemy również wybrać nowoczesne lampiony LED-owe. Z łatwością dopasujemy lampion do stylu naszego ogrodu. Drewniane lub metalowe ze wzorem ażurowym doskonale sprawdzą się w tradycyjnym ogrodzie, np. w stylu angielskim.

Nowoczesne, minimalistyczne przestrzenie możemy wyposażyć w lampiony chromowane i szklane. Miłośnikom naturalnych materiałów na pewno spodobają się lampiony bambusowe i rattanowe.

Ciekawym rozwiązanie są także girlandy świetlne. Lampki można rozwiesić na drzewach lub wokół tarasu. W tak rozświetlonym ogrodzie przyjemnie jest spędzać czas lub urządzić garden party. Jednak zawsze sprawdzajmy, czy lampki mają atest pozwalający na stosowanie ich na zewnątrz.

Woda

Nie każdy ma w ogrodzie oczko wodne, staw czy strumyk. Każdy jednak marzy o odpoczynku przy miło szemrzącej wodzie. Ten miły odgłos zapewni nam fontanna ogrodowa. Wielbiciele natury i zwierząt ucieszą się na pewno, że fontanna oprócz swoich funkcji ozdobnych może również odgrywać rolę poidełka dla ptaków. Klasyczne fontanny mają formę kielicha, któremu często towarzyszy ozdobna figurka, popularne są również fontanny kaskadowe. To najlepsze rozwiązanie do tradycyjnych ogrodów. Ogrody zaprojektowane w nowoczesnym stylu wymagają innego rodzaju ozdób, co nie znaczy, że nie można w takim ogrodzie mieć upragnionej fontanny. Doskonałym rozwiązaniem będzie stalowa kula z funkcją fontanny. Woda wypływa z góry i opływa minimalistyczną dekorację, którą możemy postawić na krótko przystrzyżonym trawniku czy na żwirowych ścieżkach.

Jak z bajki

Ogrodowe zarośla mogą mieć swoich mieszkańców. Figurki ogrodowe zdobią wiele polskich ogródków. Łatwo przesadzić z ich ilością, więc zachowajmy umiar. Musimy dobrać rodzaj ozdoby do charakteru naszej przestrzeni, tak by figurka była integralną częścią ogrodu. Sarny, ptaki, żaby – na co dzień spotykane w polskim krajobrazie – nie będą raziły w klasycznym ogrodzie w stylu wiejskim. Różowy flaming, kolorowy krasnal – kiedyś symbole kiczu, dziś wracają do łask, ale traktujmy je z przymrużeniem oka. Jeden pilnujący ogródka krasnal w zupełności wystarczy.

Doniczkowy zawrót głowy

Donice i kwietniki mogą również stać się elementem dekoracyjnym naszego ogrodu. Tradycyjnie wybieramy donice ceramiczne, drewniane lub syntetyczne, które mogą imitować np. kamień. Ciekawym rozwiązaniem są donice podświetlane, które wieczorem spełnią funkcję lampionu. Warte polecenia są na pewno donice z kompozytu. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak kamienne, a tak naprawdę są wykonane z materiałów z odzysku, takich jak plastik, drewno i kamień. Kompozytowe donice są więc ekologiczne, a do tego bardzo wytrzymałe – mogą cały rok stać na zewnątrz i nie tracą koloru ani nie pękają.

Warto przyozdobić swój ogród. Przemyślane dekoracje nadadzą mu niepowtarzalny charakter i stworzą przytulną atmosferę.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro