Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

„Dawno, dawno temu...”, czyli recenzja gry Story Cubes od Wydawnictwa Rebel

Genialna w swojej prostocie – tak w skrócie można opisać bijącą na całym świecie rekordy popularności grę Story Cubes. Na czym polega fenomen małego pudełeczka skrywającego jedynie dziewięć sześciennych kostek do gry? Sprawdźcie sami.

„Dawno, dawno temu...”, czyli recenzja gry Story Cubes od Wydawnictwa Rebel

Story Cubes to dziewięć wyjątkowych kostek do gry. Dlaczego wyjątkowych? Ponieważ na każdej ściance, zamiast tradycyjnych oczek, widnieje określony symbol, np. klucz, ryba, drzewo, zegar, samolot. Mamy zatem 54 zupełnie różne i w żaden sposób niepowiązane ze sobą piktogramy. Naszym zadaniem jest rzucić kośćmi, dać się ponieść wodzom fantazji, połączyć ze sobą wylosowane symbole i stworzyć niepowtarzalną opowieść.

Na rynku znajdziemy 3 wersje gry – podstawową (pomarańczowe pudełko), Actions, czyli „czynności” (niebieskie pudełko), oraz Voyages, czyli „podróże” (zielone pudełko). Dodatkowo, aby uatrakcyjnić grę, możemy skorzystać z trzykostkowych dodatków. Do dyspozycji mamy 6 zestawów tematycznych: Baśnie, Medycyna, Galaktyka, Prehistoria, Poszlaki i Sport.

Im mniej zasad, tym lepiej

Z zamieszczonej na wewnętrznej stronie opakowania „instrukcji" dowiadujemy się jedynie, że gra polega na rzucaniu kośćmi, a następnie wymyślaniu historii z użyciem wszystkich wylosowanych symboli. Obrazki możemy interpretować w dowolny sposób, np. żarówka może oznaczać sam przedmiot, ale także pomysł, ideę, prąd czy światło. Nie ma złych skojarzeń i odpowiedzi. Wszystko zależy wyłącznie od naszej fantazji. Dzięki temu historie możemy mnożyć w nieskończoność.

Przykład: Wylosowaliśmy 3 obrazki, na których są pszczółka, kwiat i zegar. Początek naszej historii może brzmieć tak: „Dawno, dawno temu mała pszczółka [pszczółka] leciała przez łąkę [kwiat], śpiesząc się [zegar] na spotkanie...”.

O tym, ilu będzie graczy, jak długi będzie czas rozgrywki, czy będziemy grać indywidualnie, czy drużynowo oraz to, od jakiego obrazka zaczniemy tworzyć swoje opowiadanie, zależy wyłącznie od nas. Reguły gry wymyślają i ustalają sami gracze. I to właśnie wyróżnia grę Story Cubes na tle innych dostępnych na rynku gier.

Nieograniczone możliwości

Brak zasad to żaden problem. Wręcz przeciwnie – to nieograniczone możliwości. Ludzie na całym świecie wymyślają własne warianty gry. Każdy z graczy może tworzyć swoją historię lub kontynuować opowiadanie poprzedniego gracza. Możemy grać z użyciem 9 kości lub łączyć różne zestawy. Gdy znudzi nam się wariant podstawowy, możemy np. spróbować stworzyć opowieść na zasadzie skojarzeń, nie odnosząc się bezpośrednio do obrazków. Innym urozmaiceniem może być rozgrywka z zastosowaniem zaprzeczeń, np. księżyc – słońce lub tworzenie historii w określonej konwencji, np. horroru.

Story Cubes to również rewelacyjne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mają pomysłu na bajkę na dobranoc. Wystarczy spojrzeć na wylosowane obrazki, uruchomić wyobraźnię i zacząć opowiadać. A gdy skończy się twórcza inwencja, nie będzie pomysłu, dokąd mogą udać się bohaterowie albo kogo mogą spotkać, to po prostu ponownie rzućmy kośćmi.

img_7283.jpg

Prezentowana gra to nie tylko świetna rozrywka familijna i towarzyska, to także nowoczesny środek dydaktyczny i świetne narzędzie terapeutyczne. Ta niewielka gra to nieoceniona pomoc dla nauczycieli. Może być wykorzystywana w terapii pedagogicznej (umiejętność budowania wypowiedzi ustnych) bądź do nauki języków obcych. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, abyśmy tworzyli opowiadanie w języku angielskim czy francuskim. To również przydatne narzędzie dla trenerów czy terapeutów, bowiem tworzone historie możemy odnosić do nas samych, naszych problemów i planów. Jest także świetnym sposobem na twórcze rozwiązywanie kłopotliwych zagadnień (zebranie typu „burza mózgów”). Jednym słowem, Story Cubes to nieodkryty potencjał.

W domu, w podróży...

Kolejną zaletą produktu jest jej kompaktowy wygląd. Gra świetnie sprawdzi się w domu, w podróży, a nawet na pikniku. Można zabrać ją dosłownie wszędzie, bo zmieści się nawet w niewielkiej damskiej torebce. Dodatkowo pudełko zamykane jest na magnes, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że kości się rozsypią.

Dla osób w każdym wieku

Ta niewielkich rozmiarów gra nie tylko gwarantuje nieograniczone możliwości tworzenia historii czy wymyślania nowych wariantów rozgrywki, ale także wyróżnia się tym, że zapewnia wiele godzin rozrywki praktycznie każdej grupie wiekowej. Teoretycznie przeznaczona jest dla dzieci powyżej 6. roku życia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować zagrać również z 4- czy 5-latkiem. Wystarczy, że dziecko będzie potrafiło rozpoznać i nazwać obrazki znajdujące się na kościach. Nie musimy przecież używać wszystkich – na początek wystarczą 3 lub 4. Im częściej będziemy grać, tym łatwiej będzie nam tworzyć dłuższe i bardziej rozwinięte historie.

Story Cubes świetnie sprawdzi się jako łącząca pokolenia gra familijna, a także rozkręcająca imprezę gra towarzyska. Tu nie liczy się to, kto wygrał, a kto przegrał. Element rywalizacji praktycznie nie występuje. Choć może znajdzie się ktoś, kto wymyśli również wariant punktowany. Tu liczy się przede wszystkim dobra zabawa, a tej na pewno nie zabraknie.

Story Cubes to nie tylko dobra zabawa

img_7305.jpg

Rozgrywka to świetny trening wyobraźni i kreatywności. Produkt wspomaga również zdolności logicznego myślenia, uczy zależności przyczynowo-skutkowych, rozwija umiejętności budowania wypowiedzi ustnych. Nieśmiałym i zamkniętym w sobie osobom da możliwość przełamania strachu przed publicznymi występami, a mającym problemy z językami obcymi pomoże w nauce słówek, zwrotów i czasów.

Na koniec kilka słów o jakości wykonania i estetyce. Trzeba przyznać, że producenci stanęli na wysokości zadania. Story Cubes mile zaskoczy nawet najbardziej wymagające osoby. Eleganckie, solidnie wykonane pudełko, praktyczne magnetyczne zamknięcie, estetyczne, trwałe i odporne na ścieranie obrazki sprawią, że z pewnością nie będziemy żałować wydanych pieniędzy.

A jeśli już o pieniądzach mowa, to warto wiedzieć, że grę Story Cubes kupimy na Allegro już za niecałe 30 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro