Darmowy prąd we własnym domu – jak to zrobić? (domowa elektrownia solarna)

Coraz popularniejsze stają się domowe elektrownie słoneczne. Pozwalają one na produkcję prądu elektrycznego na potrzeby własnego domu. Co ciekawe, jeśli taka elektrownia będzie produkować duże ilości prądu, można liczyć na możliwość jego sprzedania do sieci dzięki umowom producenckim.

Michał Lisiak Michał Lisiak / 22-12-2016

W ciągu ostatnich kilku lat spadła cena elementów, wchodzących w skład instalacji solarnych, służących do produkcji prądu. Do tego pojawiło się wiele zachęt, takich jak możliwość skorzystania z państwowego dofinansowania. Dlaczego państwo chce dopłacać do budowy małych elektrowni solarnych? Przede wszystkim dlatego, że nieustannie, z roku na rok, wzrasta zużycie prądu w Polsce. Równocześnie, nie widać budowy nowych elektrowni, a przyszłość energetyki jądrowej w naszym kraju prezentuje się wyjątkowo mgliście. Jeśli nawet część gospodarstw domowych produkowałaby prąd na własne potrzeby, obciążenie elektrowni by spadło. Mogłyby one wówczas zapewniać prąd dla zakładów pracy, odbiorców instytucjonalnych, do oświetlenia ulic itd. Do tego nadwyżki produkcji prądu mogłyby trafiać do sieci i do innych użytkowników. Nie bez znaczenia jest także fakt, że elektrownie solarne są najczystszą formą produkcji energii na świecie. Nie zanieczyszczają powietrza i wody, nie produkują żadnego hałasu, nie wirują w czasie pracy, nawet najbardziej złośliwy ekolog nie ma się tutaj do czego doczepić. Do tego zabierają one niewiele miejsca, można je montować na dachach albo bezpośrednio na ziemi pod odpowiednim kątem. Jest jeszcze jedna spora zachęta – istnieje wiele form dofinansowania budowy instalacji solarnej, które mogą sięgać nawet pięćdziesięciu procent kosztów jej budowy. Trudno oszacować koszt instalacji solarnej dla domu. Wszystko zależy od jej mocy, która powinna być dostosowana do potrzeb gospodarstwa, a także do regionu kraju (bada się na przykład stopień nasłonecznienia). Do tego dochodzi koszt montażu, który nie jest wysoki. Instalację można zamontować samodzielnie, ale istnieje także wiele firm, które zajmują się jej montażem. Warto skorzystać z ich usług, bo po pierwsze, potrzebny jest sprzęt do pracy na wysokości, przy montażu paneli na dachach, a po drugie, niezbędne są też odpowiednie obliczenia, które pozwolą we właściwy sposób umieścić ogniwa tak, aby były, jak najlepiej skierowane w stronę słońca. Nawet słaba instalacja solarna pozwoli sporo zaoszczędzić, albowiem będzie źródłem zasilania dla wewnętrznego oświetlenia domu i zewnętrznego oświetlenia ogrodu. Instalacja o dużej mocy może całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z prądu z sieci. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od sprawności paneli. To z kolei jest uzależnione od stopnia nasłonecznienia. Zimą i w czasie pochmurnych dni stopień ten może być bardzo słaby, a to oznacza małą wydajność paneli.

Elementy domowej instalacji solarnej

Instalacja wymaga oczywiście okablowania, gdzie stosuje się standardowe, typowe przewody do prądu. Potrzebne są także standardowe bezpieczniki. Trzeba również doliczyć elementy montażowe, które pozwolą przymocować bezpiecznie panele fotowoltaiczne do dachu. Panele fotowoltaiczne to najważniejszy element instalacji solarnej. W nich zachodzi przemiana światła słonecznego w energię elektryczną, a dokładnie produkowany jest prąd stały. Podstawowym elementem paneli są ogniwa fotowoltaiczne, najczęściej produkowane z krzemu. Standardowy panel ma wymiary 160 x 100 cm. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt ogniw. Łączna moc takiego panelu wynosi przeciętnie 250 W. Cena – ok. 750 złotych. Panel waży ok. dwudziestu kilogramów. Napięcie mocy maksymalnej wynosi około 30 V, a natężenie prądu mocy maksymalnej – około 8,24 A. Aby zwiększyć moc domowej instalacji solarnej, stosuje się kilka paneli. Ogniwa wytwarzają prąd o napięciu 12 albo 24 V.

Centralnym elementem domowej instalacji solarnej jest inwerter solarny, zwany także przetwornicą. To niewielkie urządzenie, które można powiesić w pomieszczeniu gospodarczym. Najczęściej ma kształt małej skrzynki z wyświetlaczem LCD. Inwerter pełni kilka ważnych ról. Po pierwsze, magazynuje on prąd wyprodukowany przez ogniwa w akumulatorach. Po drugie, zmienia jego parametry – z prądu stałego czerpanego z akumulatora (lub akumulatorów), na zmienny – i kieruje go do standardowej sieci elektrycznej w domu. W skład inwertera wchodzi regulator napięcia sieci, prostownik solarny do ładowania akumulatora (akumulatorów) i przetwornica. Urządzenie posiada także sterownik, przełącznik trybu pracy, umożliwiający przełączanie priorytetowego źródła zasilania. W czasie słonecznych dni mogą to być panele słoneczne, a w czasie zimy i dużego poboru prądu – standardowa sieć.

Warto wybierać inwertery, w których zamontowana jest przetwornica sinus, oparta na transformatorze toroidalnym. Zapewnia ona napięcie przemienne o przebiegu sinusoidalnym, czyli takie samo, jak w standardowej sieci elektrycznej. Dzięki temu można bez problemu zasilać wszelakiego typu urządzenia z domowej sieci – także elektronarzędzia. Są bowiem na rynku przetwornice tworzące napięcie o przebiegu prostokątnym – a takie może spowodować uszkodzenie urządzeń o charakterze indukcyjnym albo pojemnościowym. Przykładowy inwerter o mocy ciągłej do 1400 W, napięciu wejściowym 24 V i wyjściowym 230 V/10 50 Hz/0,5 kosztuje ok. 1200 złotych.

W skład instalacji wchodzi także regulator ładowania, którego zadaniem jest ochrona akumulatora przed przeładowaniem, a także przed zbytnim rozładowaniem. Zazwyczaj jednak regulator ładowania wchodzi w skład nowoczesnego inwertera solarnego i nie trzeba go dodatkowo kupować. Ostatnim, ważnym elementem domowej instalacji solarnej są akumulatory. W instalacjach solarnych stosuje się akumulatory klasyczne (jak w samochodach), akumulatory żelowe oraz AGM. Przykładowy akumulator żelowy o pojemności 65 Ah, napięciu pracy 12/24 V i napięciu wyjściowym 12/24 V kosztuje ok. 900 złotych. Standardowe, kwasowe akumulatory są tańsze – model o pojemności 100 Ah kosztuje ok. 600 złotych.

Domowa instalacja solarna to świetny sposób na duże oszczędności przy comiesięcznych rachunkach za prąd. Dodatkową zachętą do ich montażu mogą być dopłaty.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro