Damskie okulary do pływania

Damskie okulary do pływania

Jakie okulary wrzucić do torby zabieranej na basen? Przeczytaj i dowiedz się, co proponujemy.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 30-03-2017

Pływasz rekreacyjnie

Jeśli jesteś „niedzielną” pływaczką i niezbyt zależy ci na wyczynach sportowych, wybierz tańsze okulary. Poszukaj modelu w stylu fitness. Mają szeroką gumę i są bardzo wygodne. Są także miękkie i elastyczne, dzięki czemu zwykle nie powodują dyskomfortu, bo dokładnie dopasowują się do kształtu twarzy. Możesz w nich nie tylko pływać, ale i chodzić na zajęcia aquafitnessu. Dotyczy cię to, jeżeli np. masz oczy skłonne do podrażnień. Niektóre osoby po zajęciach w basenie mają czerwone spojówki, nawet jeśli nie zanurzały głowy w wodzie.

Pływasz sportowo

Sportowe okulary są twardsze i mniej elastyczne od rekreacyjnych. Ich zadaniem jest zapewnienie ci dobrej widoczności podczas pokonywania długich odcinków. Jeżeli spędzasz w wodzie dużo czasu, bardzo dokładnie dopasuj soczewki do kształtu twarzy. Dlaczego? Bo przy długim kontakcie z wodą chlorowaną okolice oczu puchną i źle dopasowane okulary mogą powodować podrażnienia.

Pływasz na wodach otwartych

Przydadzą ci się szkła z filtrem UV. Tak, słońce wszędzie operuje równie mocno. (Z tego samego powodu, nawet jeżeli idziesz pływać w piance, powinnaś wysmarować twarz i dłonie wodoodpornym balsamem z filtrem UV). Poszukaj okularów przyciemnianych. Są nawet modele fotochromatyczne. Nie powinny być za ciemne, bo nie będziesz w nich dobrze widzieć pod wodą. Poszukaj także szkieł panoramicznych – są większe niż zwykłe. Niektóre modele wyglądają jak gogle, ale ułatwiają orientację na wodzie.

Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów

Damskie okulary zwykle nie różnią się od męskich. O ich „genotypie” decyduje kolorystyka. Jednak robiąc zakupy, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

  • Ważny jest rozstaw szkieł. Nosek powinien być regulowany, abyś mogła go dostosować do rozstawu twoich oczu. Ważny jest też rozmiar szkieł: sprawdź, czy dany model nie wydaje ci się za mały, bo to będzie ci przeszkadzało.
  • Okulary nie mogą przeciekać, więc uszczelka powinna dokładnie obejmować oko. Sprawdź rozmiar okularów na stronie producenta i dokładnie je dopasuj. Jeśli masz możliwość, przymierz produkt i zrób prosty test: przyłóż okulary do twarzy i przyciśnij je lekko. Jeśli będą się trzymać, to znaczy, że są szczelne.
  • Okulary powinny być pokryte powłoką przeciwmgielną uniemożliwiającą parowanie i skraplanie się wody.
  • Jeżeli masz problemy ze skórą wokół oczu (np. jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom), poszukaj modelu z szeroką gumką uszczelniającą. Możesz także zastanowić się nad wyborem dużych gogli: dotykają skóry na policzkach, a nie przy samych oczach.
  • Zaopatrz się w etui na okulary. Będzie chroniło szkła przed zarysowaniem w torbie na basen.
  • Zainwestuj w sprej typu anti fog.

Porada: co zrobić z włosami

Kucyk może przeszkadzać w założeniu czepka i okularów. Co robić?

  • Nie wybieraj okularów, które mają zapięcie na środku gumki mocującej. Lepsze będą takie, w których guma w tym miejscu ma otwór, a zapięcie jest z boku.
  • Jeśli zakładasz czepek, umieść gumkę nad kucykiem. Gdy ustawisz ją pod nim, ryzykujesz, że okulary zsuną się na szyję lub będą spadały.
  • Jeśli nie nosisz czepka, możesz przeciągnąć włosy przez otwór w gumce mocującej.
  • Kup okulary z podwójnym paskiem. Zwykle gumka z tyłu ma otwór, ale poszukaj modelu, w którym jest on wystarczająco duży, albo takiego, który trzyma się głowy na dwóch osobnych gumkach. Kucyk zmieści się tam bez problemu.

Dobrze dopasowane okulary do pływania pozwalają w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną, dlatego warto dobrze się zastanowić nad ich wyborem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro