Czytnik e-booków na prezent – Święta 2018

Czytnik e-booków na prezent – Święta 2018

Książki elektroniczne stają się coraz popularniejsze, a czytniki e-booków mogą okazać się na co dzień wygodniejsze od papierowych książek. Będą świetnym prezentem na nadchodzące Święta dla dzieci i dorosłych.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 23-11-2018

Czytniki e-booków to urządzenia, których ekrany wykonane zostały z tzw. e-papieru, który upodabnia je do zwykłych książek. W przeciwieństwie do ekranów ciekłokrystalicznych w smartfonach, tabletach i laptopach nie generują one światła, które męczy wzrok – tak jak zwykły papier.

Dostępne są w sprzedaży modele, w których diody doświetlają tekst, przez co można czytać również tam, gdzie papierowe książki nie zdają egzaminu – w autobusach lub przed snem, bez przeszkadzania partnerowi lub partnerce. Dzięki temu e-booki mogą okazać się wygodniejsze i praktyczniejsze.

Dlaczego warto kupić czytnik e-booków?

W pamięci czytnika książek elektronicznych można zmieścić setki plików z e-bookami. W dodatku zakupione lub pobrane z dostępnych źródeł książki można czytać od razu – bez konieczności czekania na listonosza albo kuriera lub wybierania się do sklepu. Do tego w czytnikach dostępne są słowniki, które pomogą w nauce dzieciom, a dorosłym pomogą w lekturze książek napisanych trudnym językiem. Można powiększać litery i zmieniać krój pisma, co ucieszy osoby mające problemy ze wzrokiem. W dodatku w książkach elektronicznych można też robić notatki. Czytniki e-booków są z reguły sporo tańsze od tabletów i mają wiele zalet, co czyni je świetnymi świątecznymi prezentami. Przygotowaliśmy listę pięciu takich urządzeń z różnych półek cenowych od kilku firm, których zakup warto rozważyć w związku ze zbliżającymi się Świętami.

Kindle Paperwhite

Jednym z najlepszych czytników, biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, jest Kindle Paperwhite firmy Amazon. Do tej pory ukazało się kilka generacji tego urządzenia. Kindle Paperwhite 4 jest najnowszym z nich, ale nieco starszy i zarazem tańszy Kindle Paperwhite 3 również będzie świetnym zakupem.

Urządzenia z tej linii mają ekrany o bardzo wysokiej rozdzielczości, wydajne podzespoły oraz pojemne akumulatory. Zamontowano w nich dotykowe, doświetlane ekrany. Największą wadą tych czytników – z perspektywy klientów z Polski – jest brak tłumaczenia menu na nasz ojczysty język.

Amazon nie sprzedaje też polskich e-booków, ale na czytnik można łatwo wgrać książki pobrane z innych źródeł. Warto tylko pamiętać, że urządzenia Kindle nie wspierają formatu EPUB i nie najlepiej radzą sobie z plikami PDF. Na szczęście polskie e-księgarnie oferują książki w kilku formatach jednocześnie, w tym pliki MOBI, z którego korzysta Amazon.

Kindle Oasis

Osoby poszukujące czytnika z wyższej półki, którym nie przeszkadza brak polskiego menu, mogą przyjrzeć się urządzeniom z rodziny Oasis. Mają one niesymetryczne obudowy, fizyczne przyciski do zmieniania stron w e-booku oraz jeszcze lepsze ekrany niż urządzenia z rodziny Paperwhite.

W sprzedaży są dwa modele urządzeń z tej linii: Kindle Oasis z 6-calowym wyświetlaczem oraz Kindle Oasis 2 z nieco większym, 7-calowym ekranem. Różnią się też nieznacznie specyfikacją oraz ceną. Nowszy model ma wodoodporną obudowę wykonaną z aluminium, ale jest mniej poręczny, a w zestawie nie ma etui.

Inkbook Prime HD

Osoby poszukujące czytnika innej marki niż Amazon Kindle, który ma polskie menu, mogą przyjrzeć się ofercie marki Inkbook. Bardzo ciekawie wygląda model Inkbook Prime HD. W atrakcyjnie wyglądającej obudowie zamontowano 6-calowy doświetlany dotykowy ekran o wysokiej rozdzielczości.

Inkbook Prime HD działa pod kontrolą systemu Android, dzięki czemu można na nim instalować aplikacje do czytania znane z telefonów komórkowych. Bardzo dobrze radzi sobie dzięki temu ze wszystkimi popularnymi formatami plików z e-bookami oraz z dokumentami PDF.

Pocketbook Touch Lux 4

Innym czytnikiem e-booków z polskim menu, który można polecić, jest Pocketbook Touch Lux 4. Podobnie jak większość innych urządzeń z tej kategorii wyposażono go w 6-calowy e-papierowy dotykowy wyświetlacz z doświetleniem.

Pocketbook Touch Lux 4 pracuje pod kontrolą autorskiego oprogramowania producenta i bardzo dobrze radzi sobie z najpopularniejszymi formatami plików. W sprzedaży można znaleźć zestawy, w których do czytnika dodawane jest eleganckie etui.

Onyx Boox C67ML

Inną firmą, która produkuje czytniki e-booków godne polecenia, jest Onyx. Model o nazwie Onyx Boox C67ML jest nieco tańszy niż konkurencyjne modele, ale również wyposażono go w 6-calowy e-papierowy, dotykowy i doświetlany ekran.

Urządzenie działa pod kontrolą autorskiego oprogramowania producenta i podobnie jak inne wymienione wyżej modele będzie świetnym świątecznym prezentem. Onyx Boox C67ML ma polskie menu i radzi sobie ze wszystkimi popularnymi formatami plików.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro