Czytnik e-booków czy tablet?

Czytnik e-booków czy tablet?

Czytniki ebooków i tablety to podobne z wyglądu urządzenia, które różni praktycznie wszystko. Sprawdzamy, które z nich sprawdzi się lepiej.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 08-07-2014 / aktualizacja: 20-09-2017

Urządzenia nazywane czytnikami ebooków i tabletami wyglądają podobnie. Oba rodzaje urządzeń są cienkie i mają prostokątną obudowę, w której większą część frontu zajmuje wyświetlacz otoczony wąską ramką. Można w nich znaleźć tylko kilka przycisków i portów – przypominają z grubsza smartfon o znacznie dłuższej przekątnej ekranu.

Tablet i czytnik ebooków – różnica tkwi w ekranie

Tabletom jest znacznie bliżej do określenia "przerośnięty smartfon". Tablety i smartfony zbudowane są na bazie bardzo podobnych podzespołów. Ich możliwości są bardzo zbliżone, bo oba typy urządzeń działają zwykle pod kontrolą systemów Android i iOS. W tabletach stosowane są podświetlane kolorowe ekrany ciekłokrystaliczne lub typu AMOLED.

W przypadku czytników ebooków stosowane są wyświetlacze z tzw. epapieru. To specjalna technologia wyświetlania treści, która nie wymaga zewnętrznego źródła światła. W czytnikach piksele mogą wyświetlać tylko dwa kolory - biały albo czarny i odświeżają się znacznie wolniej. Ze względu na swoje właściwości nadają się tylko do wyświetlania statycznego tekstu.

Do czego można wykorzystać tablet?

Tablety z kolorowymi, podświetlanymi ekranami można wykorzystać do wielu różnych celów: do przeglądania internetu, używania aplikacji mobilnych, przeglądania portali społecznościowych, oglądania filmów itp. Mogą w niektórych przypadkach nawet zastąpić komputer.

Te same możliwości dają smartfony, ale ze względu na większą powierzchnię ekranu (charakteryzują się zwykle przekątną o długości od 7 do 10 cali, a smartfony od 4 do 5,5 cala) tablety będą wygodniejsze. Urządzenia z tej kategorii sprawdzą się też podczas czytania książek elektronicznych.

Dlaczego i kiedy warto w takim razie wybrać czytnik ebooków?

Tablet pozwala czytać ebooki, ale nie jest idealnym urządzeniem do tego celu. Czytnik ebooków, ze względu na typ zastosowanego w nim ekranu, będzie mniej męczący podczas czytania książki elektronicznej przez dłuższy czas, ponieważ nie świecą światłem własnym, a odbitym - czyli dokładnie tak, jak papierowa książka.

Droższe modele czytników, jak np. Kindle Paperwhite od Amazonu czy Pocketbook Lux 3 mają epapierowe ekrany z dodatkowym doświetleniem. Nie emitują światła na takiej zasadzie, jak tablety. Diody w obudowie jedynie doświetlają dodatkowo tekst, który normalnie jest widoczny w świetle słonecznym bez zewnętrznego źródła światła podświetlenia.

Które urządzenie wybrać?

Urządzenia nazywany czytnikami ebooków i tabletami wyglądają na pierwszy rzut oka podobnie, ale mają zupełnie inne przeznaczenie. Poszukując większego ekranu do konsumpcji różnego rodzaju treści multimedialnych lepiej wybrać tablet z ekranem LCD lub AMOLED.

Osoby zainteresowane przede wszystkim czytaniem książek elektronicznych powinny wybrać dedykowany temu czytnik ebooków. Na dłuższą metę wyspecjalizowane urządzenie sprawdzi się bowiem lepiej niż sprzęt wszechstronny, który wymaga pogodzenia się z pewnymi kompromisami.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro