Czytanie cyfrowych komiksów – co powinieneś wiedzieć?

Komiksy przeżywają drugą młodość. By czytać obrazkowe historie pełne superbohaterów i innych barwnych postaci, nie trzeba już biegać do sklepu. Podpowiadamy, co należy wiedzieć o czytaniu cyfrowych komiksów, jakich urządzeń do tego używać i skąd je czerpać.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 17-03-2017

Komiksy to nie jest nowe medium, a czasy świetności miały już w latach 50. ubiegłego wieku. Dzięki nowym technologiom przeżywają dziś renesans. Historiom obrazkowym pomaga Hollywood produkujące rocznie kilka filmów, które adaptują historie opowiadane od dziesiątek lat na kartach komiksów, oraz popularność seriali bazujących na komiksowym pierwowzorze.

Na czym najlepiej czytać komiksy?

Komiksy można czytać tak naprawdę na każdym urządzeniu wyposażonym w ekran – nawet na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Znacznie wygodniej jednak czyta się je np. na smartfonach. Dzięki temu można zapoznawać się z komiksami bez konieczności siedzenia przy biurku.

Telefony z ekranami o dużej powierzchni potrafią nawet wyświetlić całą kartę komiksu z dymkami na tyle dużymi, że nie sprawia problemów ich rozczytanie. Aplikacje umożliwiają też dzielenie karty komiksu na kadry i przechodzenie do nich kolejno przeciągnięciem palca.

Najlepsze wrażenia daje jednak czytanie komiksów na tablecie

Tablety swoim formatem i wielkością mogą imitować papierowy zeszyt. Dzięki temu przerzucając wirtualne karty, można poczuć się tak, jakby przeglądało się klasyczny komiks. Powiększanie fragmentów nie jest niezbędne, by zapoznać się z treścią. Najlepiej sprawdzą się iPady marki Apple i tablety z Androidem, ale można wykorzystać też te z systemem Windows.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by czytać komiksy na… czytniku e-booków. Niestety te urządzenia nie mają kolorowych ekranów, dlatego sprawdzą się jedynie przy komiksach, w których artyści korzystają wyłącznie z odcieni szarości. Zaletą czytników takich jak Kindle jest jednak to, że podobnie do papierowych kartek nie emitują światła bezpośrednio w oczy użytkownika.

Jakich aplikacji używać do czytania komiksów?

Bez dwóch zdań najważniejszą aplikacją dla fanów komiksów jest Comixology. Serwis należący do Amazonu oferuje aplikacje mobilne na system Android oraz iOS i pozwala czytać komiksy w przeglądarce internetowej. Zwykle premiery komiksów cyfrowych odbywają się równolegle z premierami zeszytów papierowych, a niektóre serie wydawane są w pierwszej kolejności w wersji cyfrowej.

W jego zasobach można znaleźć nowe i archiwalne komiksy takich wydawnictw jak Marvel („Iron Man”, „Spider-Man”, „Avengers”, „X-Men”, „Deadpool”, „Star Wars”) i DC Comics („Superman”, „Batman”, „Justice League”, „Suicide Squad”). Na tym oferta się nie kończy i publikowane są tutaj komiksy pomniejszych wydawnictw takich jak IDW („The Walking Dead”), Dark Horse („Wiedźmin”) i innych.

Poszczególne wydawnictwa mają też swoje własne aplikacje

Takie aplikacje mogą się okazać lepszym rozwiązaniem dla osób, które czytają serie tylko jednej firmy. Ciekawą propozycją jest też usługa Marvel Unlimited, która oferuje dostęp do archiwalnych komiksów w ramach zryczałtowanego abonamentu. W Comixology trzeba płacić za każdy zeszyt osobno.

W sieci można znaleźć też wiele komiksów w formacie CBZ i CBR, które nie są zabezpieczone plikami DRM, czyli bez przeszkód przeczytamy je w takich aplikacjach jak Perfect Viewer (Android) lub iComics (iPhone, iPad).

Podsumowanie

Śledzenie komiksowych przygód ulubionych bohaterów i dostęp do biblioteki zeszytów wydawanych od dziesięcioleci jeszcze nigdy nie były takie proste. To wszystko stało się możliwe dzięki smartfonom i tabletom, sklepom z komiksami i dedykowanym aplikacjom.

podziel się

Na czasie