Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Czyszczenie i ochrona butów do biegania

Buty, jak na nieodłączny atrybut biegacza przystało, niosą go do mety w każdych warunkach. Dla miłośników biegania nie ma wymówek pogodowych, dlatego ich obuwie wymaga odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Pamiętanie o kilku prostych zaleceniach przedłuży ich żywotność nawet o połowę.

Czyszczenie i ochrona butów do biegania

Zacznijmy od tego, że buty biegacza wymagają co jakiś czas czyszczenia. Owszem, zawody rządzą się swoimi prawami, jednak szorowanie szczotką po siateczce i podeszwie po każdej leśno-terenowej przebieżce nie jest dobrym rozwiązaniem. Zakładam, że na trasie nie zdarzy się ulewa lub inny sposób zamoczenia obuwia, który wymusiłby żmudne czyszczenie i suszenie. Kilka przebieżek przełajowych, „zaliczenie” przez podeszwę ściółki (kamienie, piach, błoto) to test dla wszystkich porządnych butów, które mają amortyzującą podeszwę z kauczuku lub pianki EVA.

Czyszczenie

Mocno eksploatowane zimą buty do biegania w terenie wymagają regularnego czyszczenia, dlatego pożytecznym rozwiązaniem jest posiadanie co najmniej dwóch par biegówek. Powód jest prosty – zakładając trzy dni treningowe w tygodniu i dłuższe suszenie obuwia (co jakiś czas z czyszczeniem), warto mieć równie dobrej klasy zamienniki.

  1. Na sucho. Nie każda przebieżka na przełaj oznacza konieczność włożenia obuwia pod kran lub do pralki. Nie przesadzajmy – „biegówki” zostały stworzone do funkcjonowania w środowisku pełnym nierówności, deszczu i ludzkiego potu. Nieznacznie zabrudzone i nieprzemoczone wystarczy opróżnić z wkładki (jeśli jest wewnątrz) i otrzepać z nagromadzonego wewnątrz pyłu, np. przez lekkie uderzanie o krawędź wanny, a najlepiej butem o but. Zeschnięte drobiny piasku i błota usuwa się doraźnie za pomocą szczotki do butów.
  2. Pod kranem. Po solidniejszym ubłoceniu należy rozważyć czyszczenie siateczki i podeszwy mokrą szczotką. Sytuacja jest podobna jak w czyszczeniu na sucho. Przed zabiegiem należy wyjąć wkładkę ze środka buta i zdjąć sznurówki, które pierze się oddzielnie. Jeśli w ręcznym czyszczeniu na mokro nie pomaga sama woda, można zmieszać ją z płynem do mycia naczyń. Pozostaje jeszcze kwestia wysuszenia – buty trzeba postawić w zacienionym miejscu w celu ochrony przed wyblaknięciem. Jeśli zamaczano je całe, warto usztywnić je od środka, co ochroni strukturę przed zniekształceniami mechanicznymi.
  3. W pralce. To ryzykowny, choć najprostszy zabieg czyszczący. Wyczyszczone na sucho buty bez sznurówek i wkładek umieszcza się w woreczku-siatce do prania, ewentualnie poszewce lub worku. W bębnie powinny znajdować się inne ubrania, by buty jak najrzadziej uderzały w ścianki. Przy praniu butów rezygnuje się z wirowania, a program ustawia się na niskie obroty i temperaturę 30 stopni. Producenci nie zalecają tej metody czyszczenia, wskazują ręczne sposoby oraz korzystanie ze sprayów i saszetek zapachowych. W suszeniu, podobnie jak przy ręcznym czyszczeniu, but z wyciągniętym językiem kładziemy w ciemnym pomieszczeniu.

Proste sposoby ochronne

Czyszczenie ręczne i – jako ostateczność – w pralce bez wątpienia wiążą się z kwestią ochrony obuwia. Jeśli dołożymy do tego proste wskazówki codziennego użytkowania, to „biegówki” posłużą nam zdecydowanie dłużej. Wśród owych zasad należy wspomnieć o przeznaczeniu butów biegowych tylko do tego celu.

Sekwencja ruchów i ułożenia stopy charakteryzująca biegi jest zupełnie inna w przypadku intensywnych dyscyplin. Mieszanie sportów mocniej eksploatuje buty, a tym samym skraca ich żywotność. Wracając jeszcze do suszenia, nie przyspieszamy tego suszarką lub umiejscowieniem butów na grzejniku. Ma to negatywny wpływ na jakość oklejenia, a więc strukturę buta.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Sport i turystyka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro