Smartwatch vs smartband
Fani nowych technologii mogą wyposażyć się w tak zwaną elektronikę ubieraną. Mowa oczywiście o zegarkach, które oprócz informowania o aktualnej godzinie mogą także pokazywać powiadomienia ze smartfona czy…
Żelazko musimy cyklicznie konserwować, by nie doprowadzić do jego uszkodzenia. Efektem niedbalstwa w tym zakresie może być zniszczenie prasowanej tkaniny. Proponujemy kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie żelazka, które warto wykonywać przynajmniej raz w miesiącu, by utrzymywać urządzenie w dobrym stanie.
Żelazko wymaga cyklicznego czyszczenia. Jeśli nie będziemy utrzymywać go w czystości, na powłoce mogą pojawić się brud, kamień i szorstkie plamy. Stopa żelazka musi być gładka i idealnie czysta. Tylko wtedy możemy być pewni, że nie uszkodzimy naszych ubrań. Należy więc prasować tkaniny w odpowiedniej temperaturze. Nie możemy także uzupełniać zbiorniczka wodą z kranu, ponieważ zazwyczaj jest ona bardzo twarda. To z kolei może powodować wytrącanie się kamienia, który pojawia się także na dnie czajnika. Kamień, który osadza się na dyszy ujścia pary w żelazku, sprawia, że spryskiwacz wody nie działa prawidłowo. Na stopie żelazka po pewnym czasie może pojawić się brązowa plama. Niekoniecznie jest to powód naszego niedbalstwa. Wiele ubrań pokrytych jest kołtunami lub sierścią zwierząt domowych, a w powietrzu obecny jest kurz i inne zanieczyszczenia. Przyklejają się one do rozgrzanej płyty, czego efektem jest plama na spodzie żelazka. W takim przypadku należy je wyczyścić, aby znów móc z niego korzystać. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się tego problemu. Przedstawiamy zarówno domowe, jak i gotowe rozwiązania.
Pierwszy sposób to wykorzystanie sody oczyszczonej i wody destylowanej. W celu wyczyszczenia żelazka musimy przygotować pastę. Do tego należy użyć dwóch łyżeczek sody i jednej łyżeczki wody. Miksturę nanosimy na powierzchnię stopy żelazka i odstawiamy je na kwadrans. Po tym czasie delikatnie szorujemy płytę mokrą ścierką, co powinno zetrzeć przypalenie. Stopę żelazka musimy wyczyścić do sucha. W tym celu można użyć np. gąbki.
Znany jest także sposób z octem. Szmatkę nasączamy octem, a następnie próbujemy ścierać brud. Ważne jest także to, by żelazko było lekko nagrzane, ale do tego stopnia, żeby się nie poparzyć. Oczywiście urządzenie musi być także odłączone od prądu. Jeśli jednak sam ocet nie daje sobie rady z zabrudzeniem, możemy dodać trochę sody oczyszczonej.
Wiele osób do czyszczenia stopy żelazka używa soli i gazety. W tym przypadku na papier rozrzucamy sól i prasujemy ją do czasu, aż osad z żelazka zniknie.
Z racji tego że w większości gospodarstw domowych woda jest twarda, częstym problemem są zatkane upusty pary. Możemy je przeczyścić domowymi sposobami, by usunąć osad. Pierwszym sposobem jest użycie patyczków do uszu. Moczymy je w occie, a następnie czyścimy upusty pary.
Za pomocą octu możemy także wyczyścić zbiornik na wodę, gdzie często osadza się kamień. W proporcji 1:1 przygotowujemy miksturę z octu i wody. Tak przygotowaną mieszankę wlewamy do zbiorniczka. Następnie włączamy żelazko i czekamy, aż ocet i woda wyparują. Kolejno musimy pozbyć się resztek octu, dlatego powtarzamy czynność, ale do zbiorniczka wlewamy tylko i wyłącznie wodę. Warto pamiętać o tym, żeby sprawdzić, czy pozbyliśmy się octu w stu procentach. Nawet jego minimalna ilość może zniszczyć materiał, który będziemy prasować.
Na rynku istnieje wiele gotowych preparatów, za pomocą których możemy wyczyścić stopę żelazka oraz odkamienić pojemnik na wodę i upusty pary.
Jeśli mamy problem z kamieniem w żelazku, możemy użyć odkamieniacza Raven ECD002. Płyn pozwala na optymalizację działania żelazka, a co za tym idzie wydłuża jego żywotność. Co ważne, jest to produkt biodegradowalny, a do jego produkcji użyto tylko naturalnych surowców, dlatego nie musimy się martwić o to, że uszkodzi ubrania.
Kolejnym sposobem na wyczyszczenie stopy żelazka jest użycie sztyftu. Usuwa on wszystkie zabrudzenia w bardzo prosty sposób. Wystarczy uruchomić żelazko i ustawić temperaturę wynoszącą około 110–130℃. W wielu przypadkach oznacza to ustawienie prasowania materiału typu „wełna”. Kiedy żelazko uzyska odpowiednią temperaturę, trzeba ustawić je pionowo i rozprowadzić sztyft na całej powierzchni stopy. Należy jednak pamiętać, by unikać używania sztyftu w miejscu, gdzie znajdują się otwory odprowadzające parę. Po tej operacji należy przetrzeć ściereczką lub ręcznikiem papierowym całą powierzchnię stopy żelazka, aż ta będzie gładka.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu