Czym usunąć „zapieczoną” uszczelkę?

Do zapieczenia uszczelki dochodzi zazwyczaj pod wpływem wysokiej temperatury, wilgoci, a w przypadku elementów ruchomych – tarcia. Zapieczenie może nastąpić zarówno w przypadku uszczelek płaskich, montowanych między dwoma elementami, jak i wewnętrznych, gumowych czy metalowych.

Lucjan Korytko Lucjan Korytko / 31-03-2016

Rozmontowując mechanizm na części, możemy trafić na tkwiącą między nimi zapieczoną uszczelkę. Gdy spróbujemy je rozdzielić, uszczelka się rozwarstwi i albo jej kawałki znajdą się na obu elementach, albo całość tego, co kiedyś było uszczelką, pozostanie przyklejona do jednego z nich. Nie ma reguły, których elementów może to dotyczyć. Na zapiekanie się uszczelek jest narażony zarówno układ chłodzenia, jak i połączenie miski olejowej z blokiem silnika. Podobnie jest z uszczelką pokrywy zaworów oraz wieloma innymi. Narażone na zapiekanie są także wszelkiego rodzaju uszczelniacze znajdujące się np. przy półosi, amortyzatorach lub skrzyni biegów.

Nożem i papierem ściernym

Jest kilka sposobów na usunięcie uszczelki, której demontaż nie jest możliwy – począwszy od mechanicznych, a skończywszy na użyciu środków chemicznych, które zmiękczą materiał i pozwolą na jego usunięcie. Jedną z metod jest użycie ostrza nożyka z łamaną końcówką. Wymaga to sporej precyzji, a przede wszystkim cierpliwości. Musimy uważać, aby nie porysować krawędzi, do których przylega uszczelka. Ostrze należy skierować pod jak najmniejszym kątem i równomiernie na szerokości całej krawędzi przeciągać tak, aby zapieczona uszczelka się odkleiła. To rozwiązanie będzie skuteczne w przypadku wszelkiego rodzaju uszczelek płaskich.

Innym sposobem jest użycie papieru ściernego, początkowo o strukturze gruboziarnistej, a po częściowym usunięciu uszczelki – drobnoziarnistego. Mimo sporej skuteczności tego rozwiązania nie polecamy go z uwagi na spore ryzyko porysowania krawędzi. Rysy powstałe w wyniku użycia papieru mogą spowodować problem ze szczelnością po zamontowaniu nowej uszczelki i połączeniu dwóch elementów.

Chemia w ruch

Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie środków chemicznych do usuwania zapieczonych uszczelek, tzw. zmywaczy do uszczelek. Przed zastosowaniem takiego środka należy się zapoznać z instrukcją na opakowaniu. Ważne, aby przed przystąpieniem do usuwania uszczelki, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, odczekać odpowiednio długi czas. Stosując środek do usuwania uszczelek bądź ich resztek, należy nanieść go na całej powierzchni pozostałej uszczelki. W takim przypadku nastąpi jej rozmiękczenie oraz wstępne rozwarstwienie i będzie można ją usunąć łatwiej i z użyciem niewielkiej siły. Stosowanie środków chemicznych ma sens zarówno w przypadku zapieczonej uszczelki płaskiej, jak i wszelkiego rodzaju uszczelnień wewnętrznych.

Ściągacz do uszczelek

Na rynku znajdziemy również tzw. ściągacze do uszczelek. Są to narzędzie ręczne z trzonkami, zakończone jednym lub dwoma półokrągłymi ostrzami. Są bardzo skuteczne w przypadku usuwania zapieczonych wewnętrznych uszczelnień wszelkiego rodzaju, zarówno metalowych, jak i gumowych. Ponadto ostrza ściągacza można używać tak jak ostrza nożyka i w podobny sposób. Jednak użycie ściągacza do uszczelek jest wygodniejszym rozwiązaniem z uwagi na trzonek, który zazwyczaj ma ergonomiczny kształt oraz oprawiony jest materiałem zabezpieczającym przed ślizganiem się. Ponadto zaokrąglone ostrza skuteczniej radzą sobie z zapieczoną płaską uszczelką niż proste ostrze nożyka.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro