Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Czym umyć zimówki po ich zdjęciu i jak je zakonserwować?

Już niedługo kierowcy przystąpią do wymiany opon zimowych na letnie. Aby służyły ci w ciągu następnej zimy, nie zapomnij o ich odpowiednim oczyszczeniu i konserwacji. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Lucjan Korytko Lucjan Korytko / 15-03-2017

Trudne warunki drogowe w sezonie zimowym odbijają się negatywnie na całym pojeździe – śnieg, błoto, środki używane przez drogowców do posypywania nawierzchni osadzają się na karoserii, podwoziu, ale także na oponach i felgach. Zdecydowana większość kierowców sezonowo wymienia opony, jednak potem ma szereg wątpliwości: co zrobić ze ściągniętym ogumieniem, jakim zabiegom pielęgnacyjnym je poddać, kiedy to zrobić (po ściągnięciu czy przed ponownym założeniem) i czy to w ogóle jest potrzebne. Odpowiedź jest jedna: jeśli chcesz, by służyły ci przynajmniej przez kolejny zimowy sezon, zadbaj o nie odpowiednio zaraz po ich zdjęciu.

Mycie opon

Po zdjęciu opon przede wszystkim spłucz z nich największy brud zarówno z zewnątrz, jak i od środka opony. Do tego celu najlepiej użyć myjki ciśnieniowej, jednak nie zbliżaj zbytnio strumienia do powierzchni opony – zachowaj odległość około 30 cm. Następnie skontroluj ich stan – sprawdź wysokość bieżnika (powinna wynosić co najmniej 4 mm), oceń powłokę (czy nie ma pęknięć, przecięć, wybrzuszeń itp.). Jeśli opony są w dobrym stanie, możesz przystąpić do ich mycia z użyciem środka czyszczącego. Ponieważ guma nie znosi rozpuszczalników, benzyny oraz środków żrących, do mycia użyj szamponu samochodowego, potrzebna też będzie gąbka i szczotka, by dokładnie wyczyścić opony. Kolejnym etapem jest dokładne spłukanie piany oraz pozbycie się kamieni spomiędzy klocków bieżnika – nie używaj do tego ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić gumę.

Konserwacja

Gdy opony są już czyste, ważne jest ich zakonserwowanie – przedłuży to żywotność i ochroni je przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych. Na rynku jest ogromny wybór preparatów do konserwacji opon – pianki, spreje, żele – w większości wyprodukowanych na bazie silikonu, który przywraca gumie sprężystość i wydobywa pierwotny kolor. Dokładnie zapoznaj się ze wskazówkami producenta dotyczącymi sposobu nakładania danego środka, bo część nakłada się na mokro, ale zdecydowana większość wymaga dokładnego wysuszenia opony po jej umyciu i dopiero wówczas nałożenia preparatu pielęgnacyjnego. Bez względu na to, który środek wybierzesz, nigdy nie nakładaj go na bieżnik czy wnętrze opony, prawidłowe jest jedynie nasmarowanie ich bocznej części.

Nie zapomnij o felgach

Niektórzy kierowcy jeżdżą cały rok na felgach aluminiowych, inni mają dwa komplety kół i na zimę wybierają felgi stalowe. Bez względu na to, do której grupy należysz, po zimie zafunduj porządną kąpiel również felgom. Delikatny szampon samochodowy może nie wystarczyć, dlatego lepiej sięgnij po preparat do mycia felg. To już zazwyczaj środek na bazie mocnych chemikaliów, dlatego uważaj, by nie nanosić go na opony, a do samego mycia używaj gąbki lub szmatki – szczotka może porysować felgi, uszkadzając powłokę. Dokładnie oczyść każdy zakamarek, jednak przygotuj się na dość żmudną i czasochłonną pracę. Po oczyszczeniu na felgi możesz nałożyć mleczko pielęgnacyjne – albo przeznaczone do felg, albo to samo, które nakładasz na lakier samochodu. Jeśli na felgach pojawiły się oznaki korozji, jak najszybciej poddaj je regeneracji – możesz to zrobić sam lub oddać je w ręce fachowców.

Kilka słów o przechowywaniu

Przechowywanie opon często jest bagatelizowane, a tymczasem to, w jakich warunkach będą się znajdować do kolejnego sezonu, ma ogromny wpływ na ich żywotność. Część osób oddaje opony bądź koła pod opiekę fachowców, którzy magazynują je odpowiednio, jednak zdecydowana większość sama próbuje wydzielić im przestrzeń. Jeśli należysz do tej grupy, przestrzegaj poniższych zaleceń.

  • Po umyciu i zakonserwowaniu zimówek włóż je w worki lub pokrowce (opony muszą być zupełnie suche!) – zapobiegniesz w ten sposób działaniu czynników zewnętrznych (kurz, wilgoć, promienie UV).
  • Jeśli masz zimówki na felgach, umieść je na specjalnym stojaku lub ułóż jedną na drugiej. Jeśli przechowujesz same opony, składuj je pionowo (w każdym wypadku co jakiś czas odwracaj je i przekładaj, by zapobiec odkształcaniu).
  • Najlepsze warunki do magazynowania to względnie stała temperatura (od -5 do +25 st. C), bez takich czynników, jak nasłonecznienie, opady atmosferyczne, rozpuszczalniki itp. Pomieszczenie powinno być co jakiś czas wietrzone.

Zastosowanie się do powyższych zasad mycia, konserwacji i przechowywania zimówek pozwoli ci utrzymać je w niezmienionej formie co najmniej do następnego sezonu.

podziel się