Czym się różni bielizna termoaktywna od bielizny termicznej?

Czym się różni bielizna termoaktywna od bielizny termicznej?

Często stosuje się te dwa pojęcia zamiennie, ale nie jest to właściwe. Bielizna termiczna i bielizna termoaktywna spełniają inne funkcje. Kiedy więc korzystać z odzieży termicznej, a w jakich przypadkach z termoaktywnej?

udostępnij

Ewa MościckaEwa Mościcka / 19-12-2017

Bielizna termiczna

Bielizna termiczna ma przede wszystkim zapewnić ciepło. Jej głównym zadaniem jest izolacja i ochrona przed chłodem oraz nadmiernym wyziębieniem organizmu. Zazwyczaj czyni to skutecznej od standardowej bielizny, często też chroni przed wiatrem i przemoczeniem. Z tego powodu wykonywana jest z grubszych materiałów o gęstej strukturze, które zapewniają odpowiednie utrzymanie ciepłoty ciała. Bieliznę termiczną produkuje się przeważnie z bawełny, wełny lub połączenia tych włókien. Istotną cechą tego typu odzieży jest nieodprowadzanie wilgoci ze skóry. To właśnie determinuje jej wykorzystanie – nie jest polecana uprawiającym sport na świeżym powietrzu. Kiedy więc sięgać po bieliznę termiczną i komu ją polecać? Doskonale poradzi sobie w sytuacji, w której najbardziej zależy nam na ochronie przed chłodem. Uwielbiają ją osoby bardzo wrażliwe na zimno.

Kiedy wkładać bieliznę termiczną

Bielizna termiczna sprawdza się w następujących sytuacjach:

 • aktywność o niskiej intensywności, np. spacery w mroźne dni,
 • wędrówki rodzinne z małymi dziećmi,
 • kulig, podczas którego większość czasu jesteśmy unieruchomieni,
 • gdy mamy w planach zimą zwiedzanie na świeżym powietrzu,
 • podczas zimowych spotkań w plenerze (imprez, koncertów itp.).

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna ma trochę inne zadania. To odzież funkcyjna, często dwuwarstwowa, która pomaga w zachowaniu optymalnej ciepłoty ciała i umożliwia odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na jej włożenie, a w planach nie mamy aktywnego spędzania czasu, możemy poczuć się zawiedzeni, bo jej głównym celem nie jest rozgrzewanie – utrzymuje ciepło oddane przez rozgrzany organizm, zatrzymuje chłód na zewnątrz i odprowadza pot. Z tego względu bielizna termoaktywna produkowana jest z zupełnie innych surowców. Przeważnie są to materiały sztuczne, takie jak polipropylen i poliamid, jak w bieliźnie firmy Spokey. Ten pierwszy odpowiada za szybkie odprowadzanie wilgoci, a drugi za utrzymanie optymalnej ciepłoty. Często też tego typu bielizna jest wzbogacona jonami srebra, które działają bakteriobójczo i niwelują niemiły zapach. Przykładem może być produkt firmy R-Radical. Można ten rodzaj bielizny nazwać drugą skórą, ponieważ powinna ściśle przylegać do ciała, by spełnić swoje zadanie.

Kiedy wkładać bieliznę termoaktywną

Bielizna termoaktywna sprawdza się podczas uprawiania sportów outdoorowych, takich jak:

 • narciarstwo,
 • bieganie,
 • trekking w górach,
 • jazda na rowerze,
 • intensywne marsze,
 • nordic walking.

Bielizna z wełny merino

Niezwykle ceniona jest wśród nabywców bielizna z wełny merino. To naturalne włókno o wysokim wskaźniku izolacji ciepła wykazuje też cechy charakterystyczne dla bielizny termoaktywnej. Przędza uzyskana z merynosów jest delikatna i przyjemna w dotyku. Jej włókna są wypełnione powietrzem, dzięki czemu zapewnia dobrą termoregulację i umożliwia utrzymanie suchej skóry. Nie chłonie nieprzyjemnych zapachów, ma właściwości bakteriostatyczne, więc jest doskonałym włóknem do produkcji bielizny termoaktywnej.

 • Warte uwagi są produkty firmy Brubeck, która jest specjalistą w tym temacie i oferuje wiele linii bielizny z różnym udziałem wełny i włókien syntetycznych.

Wybór bielizny przede wszystkim powinien być determinowany sposobem spędzania czasu. Jeżeli nie weźmiemy tego pod uwagę, podczas zakupów, możemy być rozczarowani produktem, który w innych warunkach spełniłby oczekiwania użytkownika, a po prostu został źle dobrany do naszych potrzeb.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro