Czym się kierować wybierając odkurzacz pionowy?

Czym się kierować wybierając odkurzacz pionowy?

Jeszcze do niedawna odkurzacz miał tylko jedną konstrukcję. Była to bryła, którą trzeba ciągnąć za sobą, co niekoniecznie było wygodne. Teraz dużym zainteresowaniem cieszą się odkurzacze pionowe. Popularność tego typu sprzętu rośnie z miesiąca na miesiąc i wcale mnie to nie dziwi.

udostępnij

Michał RogowiczMichał Rogowicz / 10-01-2018

Wybór odkurzacza pionowego wbrew pozorom nie jest łatwy. Należy zwrócić uwagę na wiele ważnych czynników, które pomogą w podjęciu decyzji. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie – do jakich zastosowań będzie wykorzystywany.

Pojemność pojemnika

Jest to kolejny ważny aspekt, ponieważ od niego zależy co ile będziemy musieli czyścić pojemnik. Oczywiście im większa pojemność, tym dla użytkownika wygodniej. Ale trzeba pamiętać o jeden zależności – wraz z wzrostem wielkości pojemnika rośnie jego waga. Dodatkowo warto go czyścić co jakiś czas, nawet jeśli nie jest zapełniony.

Poziom hałasu

Ważne, aby odkurzacz pionowy emanował jak najmniejszy hałas. Im ten poziom jest niższy tym lepiej. Aby komfortowo odkurzało się w domu głośność nie powinna przekroczyć 75dB. Jednak dużo urządzeń może pochwalić się hałasem na poziomie 70dB, i mniejszym.

Czas pracy/zasięg

W zależności od tego, jakie ma zasilania należy spojrzeć na czas pracy akumulatora lub długość kabla. Oczywiście czas odkurzania na baterii jest również zależny od jej pojemności i wielkości samego sprzętu. Im jest większy, tym producent może zdecydować się na wydajniejszy akumulator. Odkurzacz pionowy zasilany baterią powinien umożliwiać pracę przez 20 minut. Jest to niezbędny czas, aby spokojnie i bez pośpiechu odkurzyć całe mieszkanie. W przypadku kabla to jego długość powinna wynieść co najmniej 3 metry.

Zestaw końcówek, dodatków

Warto również zwrócić uwagę na to, czy w zestawie producent oferuje nakładki, które mogą się przydać w codziennej eksploatacji, np. do sprzątnięcia sierści. Bardzo praktycznym dodatkiem jest końcówka, która umożliwia dojście do newralgicznych zakamarków pomieszczeń.

Konstrukcja 2w1

Niektóre modele odkurzaczy pionowych (i to niekonieczne te drogie) mogą się pochwalić konstrukcją, którą śmiało można nazwać 2w1. Co mam na myśli? Otóż w obudowie dużego urządzenia znajduje się mały odkurzacz, który nie potrzebuje zasilania zewnętrznego. Działa w oparciu o wbudowany akumulator i doskonale sprawdzi się do odkurzania, np. samochodu. Przeważnie jego waga jest mała, więc jest to praktyczny, wygodny i funkcjonalny sprzęt.

Filtry

Choć ten aspekt wymieniony jest na końcu, to wcale nie znaczy, że jest najmniej ważny. Wręcz przeciwnie! Niezbędne jest, aby odkurzacz pionowy został wyposażony w specjalne systemy filtrujące kurz, brud, roztocza, czy eliminujące nieprzyjemny zapach. Bardzo wydajnym filtrem jest HEPA. Jest to niezwykle skuteczny, ale koniecznie trzeba go wymieniać co kilka miesięcy – w zależności od eksploatacji sprzętu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro