Czym się kierować, wybierając fax do małego biura

Czym się kierować, wybierając fax do małego biura

Firmy zatrudniające pracowników biurowych, wymagają od nich posługiwania się komputerem oraz sprzętem biurowym. Umiejętność kopiowania i skanowania jest na porządku dziennym. Faksy, choć niektórym mogą wydać się nieco przestarzałe, w biurach często okazują się bardzo potrzebne. Nie wszystko można wysłać mailem, a przesłanie dokumentów pocztą trwa dość długo. Czym jest faks? Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując urządzenie do biura?

udostępnij

Przemysław KrawczykPrzemysław Krawczyk / 17-07-2014

Faks – zasada działania

Pod nazwą „faks” kryje się urządzenie, które umożliwia przesyłanie na odległość dokumentów drukowanych, zdjęć, grafiki, rysunków oraz tekstów pisanych odręcznie. Wszystko to odbywa się przy wykorzystaniu linii telefonicznej. Dostępne na rynku faksy posiadają także wszelkie funkcjonalności standardowego telefonu.

Większość z osób kupujących faks, wybiera urządzenie na chybił trafił, sugerując się ceną oraz wyglądem zewnętrznym. Tymczasem faks to sprzęt posiadający szereg parametrów, które należy wziąć pod uwagę.

Parametry faksu

Jednym z ważniejszych parametrów faksu są metody wydruku. Odpowiednio dobrany typ wydruku zagwarantuje dobrą jakość oraz czytelność otrzymywanych dokumentów. Ponadto parametr ten wpływa także na koszty związane z eksploatacją urządzenia. Dostępne na rynku modele wykorzystują metodę termiczną, termotransferową, atramentową oraz laserową.

Metoda termiczna – faksy wykorzystujące tę metodę, są tanie w eksploatacji. Niestety wydruki termiczne nie charakteryzują się dobrą jakością. Nie są także polecane dla osób, którym zależy na wieloletnim przechowywaniu dokumentów, ponieważ z biegiem czasu blakną.

Metoda termotransferowa – w przeciwieństwie do termicznej, gwarantuje lepszą jakość wydruku. Czytelność dokumentów wiąże się jednak z dość sporymi kosztami eksploatacji.

Metoda atramentowa – faksy ją wykorzystujące są dość drogie w eksploatacji, ponieważ wymagają wymiany pojemnika z tuszem. Metoda ta zapewnia dość dobrą jakość wydruku.

Metoda laserowa – sposób ten uważany jest za najlepszy. Daje możliwość przesyłania tekstu oraz obrazów, które cechuje wyrazistość. Chcąc zakupić taki model należy liczyć się z tym, że urządzenie jest stosunkowo drogie. Wydatek rekompensuje jednak jego wydajność. Toner zamocowany w sprzęcie umożliwia wydruk nawet kilku tysięcy dokumentów.

Kolejnym istotnym parametrem jest pojemność zasobnika na papier. Dostępne na rynku faksy parametr ten utrzymują na poziomie od 10 do 50 stron. Oczywiście im ta wartość wyższa, tym lepiej. Nie trzeba pamiętać o częstym uzupełnianiu zasobnika. Inaczej rzecz ma się w przypadku faksów, wykorzystujących metodę termiczną. Wydruki zostają przeniesione na papier w rolkach, który strukturą przypomina paragony.

Z parametrem pojemności zasobnika na papier łączy się także kwestia sposobu podawania papieru. Znacznie wygodniejszą opcją są faksy z automatycznym, a nie manualnym podajnikiem. Jest to szczególnie istotne w przypadku wydruków kilkustronicowych. Pojemności podajników umożliwiają pobieranie przez nie od 5 do 20 arkuszy papieru.

Wybierając faks warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on opcję „zapamiętywania” odbieranych dokumentów. Gdy zabraknie papieru, dokument zostanie zapisany w pamięci faksu i wydrukowany w momencie uzupełnienia zasobnika.

Faks to sprzęt, który ma ułatwiać biurowe prace, zatem należy wybrać taki, którego funkcje nie sprawią, że wysłanie jednego dokumentu trwać będzie zbyt długo. Funkcjonalności urządzeń powinny usprawnić użytkowanie. Zatem warto wybrać sprzęt, który posiada opcję przesyłania dokumentów do kilku odbiorców jednocześnie. Dostępne na rynku faksy mają możliwość wydruku raportów wykonanych transmisji. Opcja ta umożliwia wydruk potwierdzenia przesłanych dokumentów z wszelkimi danymi – datą, godziną oraz adresatem. To przydatna funkcja, szczególnie wtedy, gdy odbiorca zapewnia, że faksu nie otrzymał. Wiele modeli zostało także wyposażonych w opcję kopiowania. Dzięki temu urządzenie, które pracownicy biurowi mają pod ręką, znacznie usprawni ich działania.

Wybierając faks, należy zasięgnąć informacji na temat jego zasilania. Na rynku dostępne są urządzenia, które działają, gdy zostaną podłączone do prądu, na baterie oraz akumulatory. Sposób zasilania informuje o rodzaju faksu. O tym, czy jest on przewodowy czy bezprzewodowy. Należy jednak pamiętać o zaopatrzeniu się w zapas baterii, jeśli faks działa właśnie przy ich użyciu.

Do urządzenia koniecznie należy także zakupić specjalny papier. Do wykorzystujących metodę termiczną wydruku – papier w rolkach, a do pozostałych rodzajów – papier A4.

Ceny i producenci

Kupując faks, który umożliwi wykonywanie wydruków oraz przesyłanie dokumentów, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 100 – 200 złotych. Za urządzenia wielofunkcyjne, które potrafią także skanować, kopiować i drukować, należy zapłacić więcej, bo od około 500 złotych wzwyż. Może jednak warto rozpatrzyć zakup takiego sprzętu, który usprawni prace biurowe? Dobrych jakościowo faksów szukaj w ofertach firm: Canon, HP, Epson czy Philips.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro