Czym się kierować kupując namiot?

Dobry namiot to podstawa udanych wakacji czy pobytu na kempingu. Słabej jakości namiot może nam przeciekać, być niefunkcjonalny, ciężki lub po rozstawieniu bardzo niestabilny. Dlatego do zakupu namiotu warto się dobrze przygotować, zapoznając się z podstawowymi parametrami. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając namiot.

Emilia Seweryn Emilia Seweryn / 28-06-2015

Namioty są przeróżne – w zasadzie każdy turysta, biwakowicz, łowca przygód musi sam zdecydować o jego typie w zależności od swoich potrzeb, wymagań i zasobności portfela. Innego namiotu będzie potrzebował miłośnik sportów ekstremalnych, który będzie niósł namiot w plecaku przez wiele kilometrów marszu, a potem spał w trudnych warunkach, innego rodzina z dziećmi, potrzebująca przestronności, wygody i udogodnień niczym jak w domu. Co innego zaś wybierze para podróżująca na kempingi samolotem i szukająca jak najlżejszych namiotów.

Jaki typ namiotu wybrać?

Biorąć pod uwagę kształt i zastosowanie namiotów, wyróżniamy kilka typów:

 • Namioty tunelowe są generalnie mniej stabilne od innych typów namiotów. Natomiast ich konstrukcja pozwala na uzyskanie ekstremalnie niskiej wagi. Tego typu namioty wykorzystywane są przez rodziny (standardowe tunelowe konstrukcje) lub przez rowerzystów (wersje płaskie, mniejsze). Ceny od 145 zł.
 • Rekordy popularności biją namioty typu igloo. Są bardziej przestronne i bardzo stabilne (różne marki, cena od 49 zł).
 • Na wyprawy w większym gronie, z dziećmi, najlepsze będą namioty rodzinne. Z przedsionkiem i dwiema sypialniami, pozwolą poczuć się jak w domu (np. markowy Fjord Nansen od 379 zł).
 • Jeśli lubimy spontaniczne wyprawy w nieznane, to dobrym wyborem będzie namiot samorozkładający się, który w mgnieniu oka zamieni się w „przenośny domek” (np. popularna Quechua od 129 zł).
 • Na rynku znajdziemy także namioty ekspedycyjne o nieco wyższej cenie, za to odpowiednie do wykorzystania w najtrudniejszych warunkach pogodowych (np. solidny Marabut od 695 zł).
 • Namioty turystyczne – obszerna grupa namiotów przeznaczonych do wyjazdów w teren (np. dobry Coleman od 249 zł).

Materiał namiotu i stelażu

Zdecydowana większość namiotów na rynku jest dwuwarstwowa. Warstwa wewnętrzna zbudowana jest z przewiewnej siateczki oraz mocnej, nieprzemakalnej podłogi. Warstwa zewnętrzna, tropik, jest nieprzemakalna. Zastosowanie dwóch warstw zabezpiecza przed skraplaniem się pary na wewnętrznej warstwie namiotu. Jednowarstwowy namiot niestety to ryzyko przeciekania w razie deszczu.

Z czego szyte są namioty? Królują dwa materiały – nylon i poliester. Nylon jest stosowany do produkcji podłogi, natomiast poliester znajdziemy w tropiku oraz wewnętrznej siateczce. Czasami w tańszych wersjach z poliestru produkuje się też podłogę, jednak sprzyja to powstawaniu wewnątrz namiotu wilgoci.

Warto zwrócić uwagę, by materiał był wzmocniony techniką rip-stop. Polega ona na tym, że w równych odstępach na materiale dodawane są dodatkowe mocniejsze włókna (efekt kratownicy). Zapobiega to rozdzieraniu się materiału. Zaletą są też klejone szwy (namioty z klejonymi szwami), co oznacza, że wzdłuż każdego szwu przyklejony jest szczelnie i solidnie pasek przezroczystej, nieprzemakalnej taśmy. Zapobiega to przeciekaniu namiotu podczas ulewy, a także przyspiesza jego suszenie po deszczu.

Większość stelaży zrobiona jest z włókna szklanego. W namiotach z wyższej półki można spotkać stelaże aluminiowe (namioty ze stelażami aluminiowymi), które są lżejsze i mniej kruche od tych z włókna szklanego. Stelaże aluminiowe mają także tę wyższość, że pozwalają złożyć namiot nawet w bardzo wietrzną pogodę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze namiotu?

 • Jeśli planujemy wakacje w Polsce, nieprzemakalność tropiku i podłogi musi wynosić minimum 2000 mm&buyNew=1&bmatch=seng-ps-mp-p-sm-isqm-1-spt-0519&search_scope=category-147839&order=qd) (namioty o odporności 2000 mm słupa wody) – w przeciwnym razie nasz namiot wytrzyma zaledwie lekki deszczyk.
 • Liczba kanałów wentylacyjnych (np. okna, wentylacja u szczytu namiotu) i liczba wejść – najlepiej więcej niż jedno. Wtedy o wiele łatwiej przewietrzyć namiot, co jest niezwykle ważne w upalne noce, kiedy „nie ma czym oddychać”. Liczba wejść w namiocie, choć nie jest kluczowa, to jednak mocno wpływa na wygodę użytkowania.
 • Dobór namiotu do sezonu. Najpopularniejszymi namiotami są namioty 3-sezonowe, nadające się zarówno na lato, jak i na kapryśną wiosnę czy jesień. Dla poszukiwaczy przygód stworzone zostały namioty 4-sezonowe. Jednak ten typu nie sprawdza się w upale ze względu na problem z odprowadzaniem wilgoci oraz ograniczoną wentylację.
 • Niska waga i małe rozmiary spakowanego namiotu – ten parametr jest szczególnie istotny, gdy lubimy podróżować samolotem lub z bagażem na plecach.
 • Jakość wykonania, sposób przytwierdzenia linek.
 • Wejście do namiotu zabezpieczone moskitierą (namioty z moskitierą).

Wakacje pod namiotem potrafią być niezapomniane i dać wspomnienia, których nie zapewni żaden luksusowy hotel. Noce pod namiotem, zwłaszcza gdy jesteśmy na biwaku lub na spływie kajakowym, to także fantastyczna bliskość świata przyrody. Zasypiając, słyszeć cykanie świerszczy tuż w pobliżu – tego można doświadczyć jedynie w namiocie!

Plusem takiego wypoczynku jest też większa mobilność, gdyż rozbijamy się tam, gdzie nam się podoba (oczywiście pod warunkiem, że jest to dozwolone miejsce) oraz z pewnością ekonomia. Jednak przenośne domki mają też swoje minusy – niestety, jeśli wybierzemy najtańszy namiot, może on przeciekać lub może panować w nim niemiłosierna duchota w nocy. Warto się przed tym ustrzec, wybierając model odpowiedni do liczby osób, sezonu oraz strefy klimatycznej, w której będziemy spędzać wakacje.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro