Czym są wkłady katalityczne i czy warto je kupić?

Czym są wkłady katalityczne i czy warto je kupić?

Nowoczesna technologia wkroczyła do sprzętów kuchennych. Dziś nawet pracę budżetowych modeli można monitorować z poziomu komórki. Prawdziwą rewolucją są jednak urządzenia, które same potrafią zadbać o swoją czystość. Wszystko dzięki wkładom katalitycznym.

udostępnij

Michał GruszkaMichał Gruszka / 11-09-2017

Na rynku elektronicznym królują dwie technologie samoczyszczące piece. Pierwsza wykorzystuje pyrolizę. Druga to kataliza. Tę ostatnią chcę się w tym artykule zająć, gdyż to właśnie piekarniki oferujące technologię katalityczną są bardziej przystępne cenowo i praktyczniejsze dla osób, które piekarnika używają sporadycznie.

Jak działa kataliza?

Zasada działania katalizy w piekarniku jest stosunkowo prosta. Do pozbycia się brudu, zaschniętego tłuszczu i resztek jedzenia używana jest bardzo wysoka temperatura w okolicach 350 stopni Celsjusza. Potrafi ona definitywnie rozprawić się z wszelkimi zabrudzeniami powstałymi we wnętrzu pieca i zamienić je w łatwy do zmycia popiół. Wystarczy wilgotną ściereczką, bez konieczności używania detergentów, zebrać i usunąć pył, by piekarnik był czysty i lśniący. Co ważne, wypalone w tym procesie resztki i tłuszcz nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu, którym mogłyby przejść kolejne przygotowywane potrawy. Z powodzeniem możemy więc zabrać się za upieczenie ciasta po uprzednim przygotowaniu łososia i wykonaniu cyklu samooczyszczenia.

Co wybrać?

Jak wspomniałem wyżej, piekarniki oferujące technologię katalityczną są bardziej przystępne cenowo. Takie urządzenie na Allegro znajdziemy już za niewiele ponad 1000 zł. Przykładem może być piekarnik Electrolux EZA5420AOK, którego cena wynosi nieco ponad 1100 zł. Kolejnym, pierwszym z brzegu, urządzeniem oferującym samooczyszczenie katalityczne jest np. Amica EB8562 Integra Soft za niespełna 1300 zł. Jak sami widzicie, urządzenia wykorzystujące katalizę do zapewnienia czystości nie są drogie, a już na pewno są o wiele tańsze od sprzętów AGD wykorzystujących pyrolizę.

Co ważne, są tańsze nie tylko w zakupie, ale teoretycznie także w eksploatacji. W końcu przy każdej sesji czyszczenia piekarnika oferującego pyrolizę musi on być rozgrzany do temperatury 500 stopni Celsjusza. Chyba nie muszę mówić, o ile to może zwiększyć rachunki?

Biorąc to pod uwagę, można odnieść wrażenie, że kataliza wydaje się nie mieć wad. Niestety, nie do końca tak jest. Bo choć oczywiście jest to technologia przystępna cenowo pod względem kosztu zakupu urządzenia i kosztu eksploatacji, to poza samymi rachunkami za media będziemy musieli również dodatkowo ponieść koszt zakupu zużywających się paneli katalitycznych.

Jak często wymieniać wkłady?

To, jak często będziemy musieli wymieniać wkłady katalityczne, zależy od częstotliwości korzystania z pieca oraz jakości kupionych paneli. Każdy producent pieca z funkcją katalizy ma zalecenia oraz listę wiodących elementów eksploatacyjnych do swoich piekarników. Warto rozważyć kierowanie się tymi sugerowanymi produktami, choć niekoniecznie musimy sztywno trzymać się konkretnych produktów. Jeżeli rzadko używamy pieca i nie chcemy wydawać pieniędzy na bardzo dobre panele, które potrafią zapewnić dłuższe działanie, możemy poratować się zamiennikami. Wkłady katalityczne kosztują od 30 do 100 zł, w zależności od modelu piekarnika.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro