Czym różnią się telewizory LED, LCD, OLED, 3D, Curved
Zdaniem eksperta

Czym różnią się telewizory LED, LCD, OLED, 3D, Curved

Wybór telewizora to często dla nas niezwykle ważne i zarazem trudne wyzwanie. Obecnie na rynku jest dostępnych coraz więcej modeli telewizorów opracowanych w różnych technologiach i oferujących różną rozdzielczość i przekątną ekranu. Często podczas wybierania odpowiedniego telewizora spotykamy się ze zwrotami: LCD, LED, OLED, QLED i niekiedy 3D. Ta ostatnia technologia nie podbiła rynku telewizorów. Z kolei jeszcze kilka lat temu popularne były plazmy – teraz jednak odeszły w zapomnienie. Zatem telewizor z jakim typem wyświetlacza warto wybrać?

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 10-06-2014 / aktualizacja: 04-12-2018

Kiedy wybieramy nowy telewizor, to należy zwrócić uwagę na to, jakiego typu ma wyświetlacz. Oczekujemy bowiem najlepszej jakości obrazu, dużej głębi czerni i dobrego odwzorowania kolorów, a także kontrastu oraz świetnych kątów widzenia. W tym przypadku dużo zależy właśnie od ekranu i technologii, w jakiej został wykonany.

Telewizory LCD LED

Aktualnie większość rynku telewizorów stanowią te z wyświetlaczami LCD (skrót od angielskiego Liquid Crystal Display). Z racji tego że matryca typu LCD sama nie świeci, to jest podświetlana diodami LED, stąd nazwa telewizorów LED-owych. Wcześniejsza generacja telewizorów LCD była podświetlana lampami CCFL – po prostu świetlówkami. Jeśli chodzi o wybór telewizorów LCD o podświetleniu LED, to jest on ogromny. W tym przypadku dużo zależy od naszego budżetu. Na Allegro znajdziemy telewizory typu LED o różnych wartościach przekątnych, zarówno 32-calowe, jak i 50-calowe i większe. Ponadto ważna jest też rozdzielczość ekranu. Jeśli mamy ograniczony budżet, wybierzemy Full HD, jeśli zaś chcemy wydać więcej na nowy telewizor, to z pewnością będzie miał rozdzielczość 4K UHD. Oczywiście wśród telewizorów LED znajdziemy też te tzw. inteligentne modele, czyli Smart TV z wbudowanym systemem operacyjnym i łączące się z Internetem.

  1. telewizory LCD LED
  2. Telewizor LED na ścianie
  3. dzisiejsze telewizory są coraz cieńsze
  1. telewizory LCD LED
  2. Telewizor LED na ścianie
  3. dzisiejsze telewizory są coraz cieńsze

Telewizory QLED

Jeśli chodzi o telewizory QLED, to są one ulepszonymi telewizorami LCD LED. Nazwa ta wzięła się od zastosowania kropek kwantowych, zwanych z angielskiego Quantum Dot. W tych matrycach pomiędzy podświetleniem LED-owych diod a filtrami kolorów zastosowano nanokryształy. Sprawiają one, że na ekranie telewizora widzimy bardziej realistyczne i żywe kolory niż na standardowych matrycach LCD LED. Ponadto telewizory QLED wyróżniają się wyższym kontrastem i jasnością. Jednocześnie trzeba podkreślić, że ustępują one technologii OLED chociażby pod względem wyświetlanej głębi czerni. Mimo to telewizory QLED są pożądane przez odbiorców. Co ciekawe, w tej technologii zaczęły się pojawiać telewizory o rozdzielczości 8K. Aktualnie nie odczujemy różnicy z oglądania filmów na takim ekranie. Ale w przyszłości, kiedy materiały w rozdzielczości 8K będą powszechne, to takie telewizory mogą podbijać rynek.

telewizory QLED

Telewizory OLED

Teraz czas przyjrzeć się telewizorom OLED. Zmiana w nazewnictwie pochodzi od zmodyfikowanej matrycy LCD o tzw. organiczne diody LED. Znaczącą różnicą pomiędzy OLED-em i LED-em jest fakt, że ta pierwsza matryca nie wymaga dodatkowego podświetlania. Sprawia to, że mamy niesamowicie i wiernie odwzorowane kolory i dużą głębię czerni – możemy stwierdzić, że dzięki temu kontrast jest nieskończony. Telewizory OLED są obecnie o wiele droższe od LED-ów. Ponadto decydując się na telewizor w tej technologii, musimy wybierać wariant o przekątnej minimum 55 cali. Warto dodać, że producenci cały czas rozwijają i chcą ulepszać technologię OLED. Oczywiście w tej technologii przeważają Smart TV.

telewizory OLED

Telewizory Curved

Teraz trochę informacji o telewizorach typu Curved. Chodzi oczywiście o modele z zakrzywionym ekranem. Taki typ telewizorów jest przystosowany do lepszego odbioru przez nasze oczy. Jednak aby odczuć wrażenia, powinniśmy siedzieć na wprost ekranu (dość blisko i pośrodku). Plusem tych odbiorników są: większa głębia i większe kąty widzenia. Telewizory typu Curved są dostępne zarówno w technologii LED, QLED, jak i OLED. Jednak najlepiej wybierać modele zaczynające się od 55 cali i rozdzielczości 4K UHD, aby odczuć pełnię doznań z posiadania tego typu telewizora.

telewizory Curved

Telewizory 3D

Na koniec krótko o technologii 3D i telewizorach. Ewidentnie na ten moment rozwiązanie 3D w telewizorach znika z rynku. Ta opcja nie przyjęła się tak, jak oczekiwano. Mimo to na Allegro znajdziemy wiele modeli telewizorów 3D, głównie w technologii LED, ale znajdą się również te w OLED.

telewizory 3D

Do oglądania telewizji i filmów w 3D będziemy potrzebowali też okularów. W tym przypadku wyróżniamy technologię pasywną, która charakteryzuje się gorszą jakością obrazu i do jej odbioru wystarczą tanie okulary. Jest jeszcze technologia aktywna – jakość obrazu jest świetna, jednak potrzebne są często drogie modele okularów 3D z zewnętrznym zasilaniem.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro