Czym różnią się kompletne deskorolki?

Na rynku znajdziemy wiele modeli deskorolek. Różnią się kształtem, kolorem, wielkością oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Rozpiętość cen jest naprawdę duża –najtańsze kupimy już za 50zł, najdroższe komplety kosztują nawet 500. Składając deskorolkę z osobnych części, możemy zapłacić nawet 1 000zł. Przed zakupem kompletu warto wiedzieć, na które części zwrócić szczególną uwagę.

Kuba Golański Kuba Golański / 28-07-2015

Trucki

Najważniejszą częścią deskorolki są trucki. To one odpowiadają za płynność skręcania, a ich żywotność jest najdłuższa. Wybierając kompletną deskorolkę, zwróć uwagę z jakiego materiału zostały zrobione oraz jakie gumki znajdują się w środku. Truckipowinny być metalowe, gumki natomiast miękkie, abyś mógł swobodnie skręcać.

untitled__12_of_16_.jpg

Blat

Drewniana część deski powinna być zrobiona z 7 warstw klonu kanadyjskiego – dzięki temu jest znacznie bardziej wytrzymała na złamania i otłuczenia. Znaczenie ma również szerokość, długość oraz profil deski. Na górze znajduje się specjalny papier ścierny. Na tańszych kompletach jest on zwykle średniej jakości i bardzo szybko się wyciera. Przeszkadza to w wykonywaniu pierwszych trików oraz przy samym odpychaniu. Papier można również dokupić osobno, zwykle to koszt około 20zł.

untitled__6_of_16_.jpg

Kółka

Dobre kółka to podstawa komfortu jazdy. Zazwyczaj producenci opisują ich twardość i wielkość – wiemy wtedy, czego można się po nich spodziewać. Koła o twardości 95A i więcej będą nadawać się idealnie na skatepark i równe powierzchnie. Miękkie kółka – poniżej 95A – spiszą się lepiej na kostce brukowej oraz nierównościach.

untitled__13_of_16_.jpg

Łożyska

W kompletnych deskach możemy znaleźć różne łożyska – od abeck 3 do 11. Im wyższy abeck, tym lepiej. Jest to jednak część deskorolki, która szybko się zużywa, trzeba więc liczyć się z tym, że po jakimś czasie będziemy musieli je zmienić. Najważniejsze, by w momencie zakupu kółko kręciło się bez zastrzeżeń.

untitled__4_of_16_.jpg

Przeglądając aukcje na Allegro, mógłbym polecić kilka kompletów, które nie straszą ceną, a jednocześnie będą spełniać nasze oczekiwania. Moim numerem jeden jest deskorolkaAmok Skateboards. Deska jest w 100% profesjonalna, a przy tym jej cena nie przekracza 300zł. Trochę tańszą opcję stanowi deska Tony Hawk. Sam blat jest wykonany nieco gorzej, ale dla osoby początkującej nie powinno to sprawiać dużej różnicy. Najważniejsze, że trucki, które są zamontowane w tym modelu mogą posłużyć nam znacznie dłużej. Podobnie oceniłbym deski firmy BadBoards. Natomiast deskorolki poniżej 100 zł można nazwać raczej zabawkami, które ładnie wyglądają, niestety nie mają wiele wspólnego z użytecznością.

Zobacz również: Jaką deskę wybrać do jazdy w mieście

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro