Czym różnią się blaty od deskorolki ?

Czym różnią się blaty od deskorolki ?

Podczas składania swojej deskorolki z osobnych części, powinniśmy najpierw zastanowić się, jaka deska będzie nam najlepiej odpowiadać. To przecież z deską będziemy mieli największy kontakt i to do niej dobierzemy całą resztę asortymentu.

udostępnij

Kuba GolańskiKuba Golański / 28-07-2015

Szerokość deski

Najważniejszym parametrem jest szerokość. Szerokość deski podaje się w calach, na rynku dostępne są rozmiary w przedziale od 7 do 9. Dobór szerokości blatu zależy głównie od rozmiaru naszej stopy oraz sposobu użycia deski. Szersze deski lepiej nadają się do jazdy na kątach (minirampa, bowl, vert). Węższe ułatwią nam wykonywanie flipów – czyli trików, w których deskorolka będzie obracać się pod naszymi nogami – oraz zmniejszą ciężar całej deskorolki. Najczęściej wybieranymi rozmiarami są deski w przedziale 8.0 do 8.5. Najważniejsze, aby twoje stopy były nieco dłuższe od szerokości blatu. To pozwoli ci na swobodne skręcanie przy użyciu balansu ciała. Pamiętaj również, aby do deski dobrać odpowiedni rodzajtrucków. Szerokość trucków powinna być zbliżona do szerokości twojej deskorolki.

untitled__15_of_16_.jpg

Długość deski

Długości deski nie jest najważniejsza, ale odpowiednio dobrana zdecydowanie poprawi komfort jazdy. Na rynku znajdziemy deskorolki w przedziale od 30 do 32 cali. Deska powinna sięgać nam mniej więcej do pasa. Jeżeli jesteś niską osobą, wybierz tę 30-31 calową, nawet jeśli sięga ci ona za pas. Taka długość jest optymalna – na krótszych deskach będzie ci ciężko złapać równowagę.

untitled__16_of_16_.jpg

Profil deski

Kolejnym parametrem jest profil deskorolki. Na pierwszy rzut oka każda deska ma taki sam kształt, jednak można zauważyć pewne różnice. Nie każdy wie, ale deska ma swój przód i tył. Różnica polega na długości garbów oraz ich podgięciu. Nose, czyli przedni garb deskorolki, jest dłuższy i bardziej podgięty od tyłu deski czyli taila. Dodatkowo deska powinna być podgięta na szerokość, co najlepiej obrazuje zamieszczone zdjęcie. Bardziej wyprofilowane deski nadają się lepiej do jazdy streetowej, czyli do robienia flipów, jazdy po murkach i rurkach. Te bardziej płaskie modele preferują osoby jeżdżące na dużych rampach.

untitled__11_of_16_.jpg

Deska stworzona jest z 7 warstw klonu kanadyjskiego, sklejone warstwy są ściskane przez odpowiednią prasę i to ona nadaje kształt desce. Dlatego deskorolki z innych fabryk różnią się swoim kształtem. Profil deski jest ważny dla osób, które potrafią więcej i mogą same ocenić, na jakim kształcie deski jeździ im się najlepiej. Osoby zaczynające swoją przygodę powinny zwrócić uwagę głównie na szerokość oraz długość dechy.

untitled__8_of_16_.jpg

Teraz już wiesz, czym kierować się przy wyborze blatu. Przed zakupem upewnij się, czy do deski będzie dołożony papier. Jeżeli nie, musisz zaopatrzyć się w niego osobno. Przyklejenie papieru nie jest łatwym zadaniem, dlatego sprawdź, jak wykonać to prawidłowo.

Zobacz również: Jaką deskę wybrać do jazdy w mieście

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro