Czym różni się quick detailer od wosku?

Czym różni się quick detailer od wosku?

Zarówno quick detailer, jak i wosk to zaawansowane kosmetyki, których aplikacja chroni lakier i poprawia jego prezencję. Czym jednak w szczególe różnią się ich właściwości? W jakich konkretnych przypadkach będą pomocne?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 26-10-2017

Wosk i quick detailer jako elementy detailingu

Lakier z uwagi na ciągłą ekspozycję na działanie zanieczyszczeń i czynników atmosferycznych wymaga szczególnej troski dla zachowania jego czystości i nadania połysku. Wykorzystanie tylko najprostszych kosmetyków, takich jak szampon, nie jest w stanie przynieść oczekiwanych efektów, gdyż nie posiadają one na tyle zaawansowanego składu, aby zabezpieczyć lakier na dłuższy okres czy przywrócić mu pierwotny blask. Z tego powodu wykorzystuje się takie preparaty, jak chociażby woski i quick detailery, które mogą wydatnie pomóc w utrzymaniu karoserii w znakomitej kondycji.

Właściwości i typy wosków

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie lakieru przed działaniem czynników atmosferycznych jest wykorzystanie wosku. Aplikuje się go na samym końcu procesu mycia auta, kiedy powierzchnia zostanie już dobrze przygotowana. Im czystszy i gładszy lakier, tym dłużej wosk utrzyma się na jego powierzchni. Najlepsze produkty gwarantują ochronę lakieru nawet przez kilka miesięcy.

Aplikacja wosku wymaga cierpliwości i dokładności, ale efekt w postaci idealnego połysku wynagradza wszelkie nakłady pracy. Późniejsze mycie lakieru również jest prostsze, gdyż jego powierzchnia jest gładka i śliska, a zabrudzenia z trudem przylegają do powłoki woskowej. Woski są zatem stosunkowo trwałą formą zabezpieczenia karoserii. Ich skład może być oparty o składniki syntetyczne lub naturalne, takie jak carnauba, a więc wosk pozyskiwany ze specjalnego gatunku palmy rosnącej w Brazylii. W zależności od upodobań zakupić można zarówno produkty w formie płynnej, jak i o konsystencji pasty.

Właściwości quick detailera

Quick detailer, podobnie jak wosk, wykorzystuje się w końcowym etapie procesu mycia nadwozia. Po spłukaniu i osuszeniu karoserii na jej powierzchni mogą pozostać zacieki i plamy po twardej wodzie albo inne drobne zanieczyszczenia. Chcąc je usunąć tak, aby jednocześnie pozostawić lakier w idealnym stanie, warto zastosować właśnie quick detailer. Produkty tego typu w składzie posiadają syntetyczne polimery, które znakomicie radzą sobie z usuwaniem świeżych śladów i zarazem wypełniają drobne zarysowania. Są neutralne dla wcześniej nałożonych powłok i zwykle same zawierają wosk, przedłużając w ten sposób ich trwałość.

Quick detailery oferowane są w formie płynnej, a zamknięte są najczęściej w butelkach z rozpylaczem, dzięki czemu ich aplikacja jest szybka i bezproblemowa. Kolejną zaletą kosmetyków tego typu są silne właściwości nabłyszczające, co sprawia, że po aplikacji pozostawiają powierzchnię nie tylko czystą, ale także nadają jej wysoki połysk.

Interesujące produkty

Główną różnicą między woskiem a quick detailerem jest cel zastosowania. Wosk służy w pierwszej kolejności długotrwałemu zabezpieczeniu lakieru, a w dalszej – uzyskaniu hydrofobowej powłoki o silnym połysku. Quick detailer jest natomiast produktem uzupełniającym i często stosowanym w kolejnych tygodniach po nałożeniu wosku. Przedłuża bowiem trwałość powłok, pielęgnuje je i podbija blask lakieru.

Wśród polecanych twardych wosków warto zainteresować się takimi produktami, jak:

W kontekście quick detailerów wysoką jakością wyróżniają się takie modele kosmetyków, jak:

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro