Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Czym myć telefony, piloty i klamki?

Czym myć telefony, piloty i klamki?

Wszyscy lekarze zgodnie podkreślają, jak ważne dla nierozprzestrzeniania się chorób jest częste mycie i dezynfekcja rąk. Wirusami jednak możemy się zarazić, dotykając również różne przedmioty, z telefonem i smartfonem na czele. Jak czyścić sprzęty, z którymi mamy kontakt na co dzień?

udostępnij

Iwona IgnatowskaIwona Ignatowska / 20-03-2020

Telefon, tablet, pilot do telewizora, klawiatura komputera, klamki, klucze, karty płatnicze to przedmioty, których używamy na co dzień i dotykamy najczęściej, a czyścimy i myjemy najrzadziej. Niestety okazuje się, że wirusy mogą przetrwać na różnych powierzchniach od kilku godzin do nawet kilku dni, dlatego w sezonie chorobowym równie ważne, jak mycie rąk, jest częste czyszczenie przedmiotów, które towarzyszą nam na każdym kroku. Jak je dezynfekować, by nie uszkodzić cennego sprzętu?

Dezynfekowanie sprzętu elektronicznego

Niezależnie od tego, jak traktujemy urządzenia elektroniczne, np. smartfony, tablety, komputery, laptopy, piloty do telewizora, musimy je raz na jakiś czas dokładnie wyczyścić, gdyż są siedliskiem bakterii nawet większym niż toaleta. Przy dezynfekowaniu tego rodzaju sprzętu trzeba pamiętać, że są one wrażliwe na działanie środków chemicznych i wilgoci. Nie powinno się więc przecierać ich ani spirytusem, ani myć wodą, bo mogą ulec trwałemu uszkodzeniu. Poza tym do czyszczenia sprzętu elektronicznego nie powinno się używać płynu do mycia szyb, rozpuszczalnika, amoniaku oraz materiałów ściernych. Najlepiej stosować środki do tego celu przeznaczone takie jak pianki do czyszczenia monitorów komputerów. Należy jedynie pamiętać, żeby płynu lub pianki nie nanosić bezpośrednio na ekran komputera lub laptopa. Najlepiej spryskać nimi miękką ściereczkę i przetrzeć nią monitor. Klawiaturę, tablet i pilot do telewizora można przetrzeć alkoholem izopropylowym. Jest to świetnie działający rozpuszczalnik organiczny, dzięki któremu pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń, bakterii i grzybów. Czynność przecierania tych sprzętów powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem.

Smartfon pod specjalnym nadzorem

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić smartfonom. Prawie się z nimi nie rozstajemy, kładziemy je w różnych miejscach i na różnych powierzchniach, gdzie znajduje się mnóstwo drobnoustrojów. Niestety przetarcie ręką lub ubraniem nie wystarczy. Wręcz przeciwnie, może przyczynić się do namnożenia bakterii. W trakcie rozmowy najczęściej smartfon trzymamy przy twarzy, co niestety zwiększa ryzyko przeniesienia wirusów i zakażenia. Najlepiej czyścić go na sucho, ściereczką z mikrofibry do okularów. Miękkie włókna idealnie usuwają plamy z tłuszczu, na których gromadzi się najwięcej drobnoustrojów. Do czyszczenia smartfonów i innych sprzętów mogą przydać się też mokre ściereczki o działaniu antybakteryjnym.

Co powinno się dezynfekować?

czym my telefony piloty i klamki

Klamki, klucze, karty również są dotykane kilka razy dziennie i można przenosić na nich bakterie i wirusy. Warto więc zdezynfekować i te przedmioty, których dotykaliśmy, by usunąć z niech ewentualne patogeny. Wystarczy woda z detergentem. Klamki, klucze, a nawet kartę płatniczą można przetrzeć wilgotną ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem.

Jak zrobić domowy płyn do czyszczenia?

Równie łatwo jak żel do mycia rąk można przygotować w domu preparat do dezynfekcji sprzętu elektronicznego, przedmiotów najczęściej przez nas używanych oraz różnych powierzchni. Do jego wykonania potrzebujemy:

Takim płynem można czyścić różne powierzchnie w domu, na których mogą znajdować się bakterie, i przecierać nim np. klamki.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro