Czym kierować się zatem przy wyborze pierwszej uprzęży i jak przebrnąć przez szeroką ofertę firm i modeli? Na początku przyjrzyjmy się podziałowi uprzęży ze względu na:
- zastosowanie – uprzęże dzielą się na wspinaczkowe, skiturowe, kanioningowe, jaskiniowe, przemysłowe.
- konstrukcję – uprzęże dzielą się na pełne (biodrowa oraz piersiowa) oraz biodrowe.
- sposób regulacji – uprzęże dzielą się na regulowane, nieregulowane oraz jednorozmiarowe.
Zaczynając przygodę ze wspinaniem, warto zadać sobie pytanie, jak potoczy się nasza pasja. Gdzie będziemy się wspinać, o jakiej porze roku i czy nasza uprząż będzie wykorzystywana jeszcze przy okazji innych aktywności? Poszukując dla siebie uprzęży idealnej, zwróćmy uwagę na poniższe aspekty.
Model damski oraz męski
Damski model uprzęży poza wzornictwem i kolorystyką wyróżnia się między innymi lepszym dopasowaniem do damskiej sylwetki. Taki efekt został osiągnięty za sprawą uszczuplenia obwodu pasa biodrowego oraz nogawek, a także przedłużeniu łącznika. Różnice w konstrukcji uprzęży powodują, że model damski leży lepiej na smukłej kobiecie. Uprząż jest lepiej dopasowana, a co za tym idzie – jest bezpieczniejsza.
Model w pełni regulowany
Taki typ uprzęży ma co najmniej trzy klamry, dzięki którym możemy zmienić obwód nogawek czy pasa. Jest to szczególnie przydatne, gdy planujemy wspinać się również w chłodniejsze dni lub zimą, czyli nasza uprząż będzie wykorzystywana przez cały rok. Wówczas możemy prawidłowo wyregulować wszystkie taśmy, dopasowując uprząż idealnie do naszego ciała odzianego w zimowe ubrania. Najbardziej uniwersalną uprzężą w tym przypadku okaże się ta wyposażona w aż cztery klamry, to znaczy po jednej na nogawce oraz dwie na pasie. Dobrym przykładem jest tutaj model Petzl Corax.
Waga
Najlżejszymi uprzężami będą te z nieregulowanymi nogawkami. Są to również najpopularniejsze i najchętniej wybierane modele, bowiem o ile obwód pasa regulujemy często podczas wspinaczek, o tyle obwód nogawki raz wyregulowany pozostaje niezmienny. Wagowo odpadają nam dwie klamry, zatem modele o nieregulowanych pętlach udowych są zdecydowanie lżejsze. Taka uprząż może okazać się również bardziej komfortowa w użytkowaniu – ma wygodniejsze, lepiej wentylowane nogawki. Model ten jest również atrakcyjniejszy cenowo. Przykładem uprzęży o nieregulowanych nogawkach jest Black Diamond Solution.
Szpejarki
Szpejarki to znajdujące się na pasie pętle, do których przypinamy sprzęt wspinaczkowy, na przykład ekspresy czy karabinki. Jeżeli nasza uprząż ma służyć tylko do wspinania skałkowego i na panelu, w zupełności wystarczą nam dwie szpejarki. Gdy natomiast wybieramy się na wspinanie zimowe lub w góry, gdzie sprzęt się multiplikuje, warto, by uprząż miała więcej szpejarek (maksymalnie cztery). W przypadku zapotrzebowania na więcej miejsca celem organizacji sprzętu wspinaczkowego zastanówmy się nad dokupieniem uprzęży piersiowej wyposażonej w liczne taśmy i pętelki.
Jak mierzyć uprząż i jak dobrać odpowiedni rozmiar?
Po odpowiedzeniu sobie na pytanie, gdzie będziemy się wspinać, i przeanalizowaniu wcześniej wymienionych aspektów, warto pomyśleć o rozmiarze naszej uprzęży. Czy wybrana przez nas na pewno jest odpowiednia? Jak to ustalić?
Przede wszystkim odpowiedni rozmiar oraz wyregulowanie klamer powinno nam pozwolić na wsunięcie między ciało a uprząż dłoni i obrócenie jej mimo oporu. Zbyt luźna uprząż jest bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do katastrofy, zbyt mała i ciasna z kolei odbierze nam całą przyjemność wspinania.
Idealnie by było, gdybyśmy mogli wypróbować uprząż, wisząc. Wówczas możemy sprawdzić, czy jest ona dostatecznie wygodna, nie krępuje naszych ruchów, nie uwiera, jest dobrze dopasowana, w końcu – czy jest w dobrym rozmiarze. Warto pamiętać, że kupując uprząż online, mamy prawo do jej wymiany czy zwrotu, więc nie należy się obawiać, że będziemy skazani na źle dobrany sprzęt podczas kolejnej wspinaczki.
Polecane marki
Przy wyborze uprzęży warto zwrócić uwagę na takie marki jak: Ocun, Petzl, Black Diamond, Climbing Technology, Mammut, Singing Rock, Arc’teryx. Są to wiodący producenci oferujący również sprzęt wspinaczkowy.