Czym jest SUP, czyli Stand Up Paddle?

Czym jest SUP, czyli Stand Up Paddle?

SUP, czyli Stand Up Paddle, to nowa forma aktywności fizycznej dla wszystkich miłośników sportów wodnych. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą ze względów zdrowotnych lub nie mogą przez słabszą kondycję spróbować surfingu, kitesurfingu lub innych aktywności, które wiążą się z większym ryzykiem.

udostępnij

Magdalena RozmusMagdalena Rozmus / 20-09-2018

Stand Up Paddle jest połączeniem tzw. longboard z kajakiem, przez co zapewnia stabilność i wygodę manewrowania. SUP może być właśnie tą aktywnością, która przekona również osoby nie do końca swobodnie czujące się w wodzie. Wystarczy do tego odpowiednia deska z wiosłami.

Czym jest SUP?

Jak łatwo się domyślić, Stand Up Paddel „wynaleziono” w mekce surfingu, jaką są Hawaje. Ten rodzaj pływania bardzo szybko zyskał popularność na całym świecie. Mimo że obecnie większości kojarzy się z surferami, to tak naprawdę tę „dyscyplinę” podpatrzono u Indian, którzy wąskimi, ale stabilnymi kajakami, przemierzali wody właśnie w pozycji stojącej, nadając kajakom pęd jednym wiosłem. Tego środka transportu używali do polowań - dziś kajak zastąpiono długą deską, a stand up paddel stał się jednym z popularniejszych sportów wodnych.

W zasadzie SUP nie ma ograniczeń co do wieku i dużych wymagań, jeśli chodzi o sprawność fizyczną. Ważna jest umiejętność utrzymania równowagi i właściwego balansowania ciałem. Jeśli mamy z tym problem na pierwszych zajęciach, nie należy się zniechęcać. SUP szybko uczy właściwej sylwetki i koniecznych umiejętności.

Czym różni się deska SUP od surfingowej?

Mimo że deska SUP wydaje się zrobiona z twardego materiału, to tak naprawdę jej konstrukcja składa się z cienkich, karbonowych nitek, które po napompowaniu stają się twarde i zapewniają desce odpowiednią sztywność. Jest bardzo łatwa w przenoszeniu, ponieważ po spuszczeniu z niej powietrza mieści się do specjalnego plecaka. Dużo łatwiej więc ją przewieźć niż inne deski do sportów wodnych - nie trzeba montować dodatkowych relingów na dachu, zamiast nich wystarczy bagażnik. Do kompletu konieczne są wiosło i pompka.

Deski są dostępne w różnych rozmiarach, przez co każdy ma możliwość dopasowania jej do siebie (kluczowa jest waga i wzrost osoby, która będzie z niej korzystała). Jeśli to pierwszy zakup, lepiej wcześniej zasięgnąć rady specjalisty, ponieważ dobrze dopasowana deska posłuży przez wiele sezonów, a mając własny sprzęt, warto z nim podróżować w dowolne miejsce na świecie.

Zalety korzystania z SUP

SUP jest aktywnością dla każdego - nie ma żadnych przeciwwskazań do jego uprawiania. O włożonym wysiłku w wiosłowanie decydujemy sami, a Stand Up Paddle aktywizuje nie tylko mięśnie ramion i pleców, ale także lędźwi i nóg. Latem to doskonała alternatywa dla zajęć fitness. Ponieważ to aktywność na świeżym powietrzu, warto zainwestować nie tylko w strój, ale też piankę neoprenową. Zwłaszcza na samym początku, kiedy trzeba nastawić się na kilka upadków. Są zupełnie niegroźne, ponieważ woda je amortyzuje.

Na desce można nie tylko pływać. Wiele osób wykorzystuje ją do uprawiania jogi na wodzie. Ważne, aby wcześniej poćwiczyć właściwy balans na lądzie i dopiero później zdecydować się na wypłynięcie na „głębokie” wody.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro