Nadajnik bluetooth do telewizora – jaki kupić?
Obecnie wiele urządzeń (w tym telewizory) ma wbudowany moduł Bluetooth. Stało się to niezbędną funkcją Smart TV. Co jednak mamy zrobić, jeśli nasz telewizor nie został wyposażony w taką łączność? Jaki…
Powerline to technologia, dzięki której jest możliwy transfer danych poprzez wykorzystanie sieci elektrycznej. Można powiedzieć, że jest to alternatywa dla kabli sieciowych i sieci WLAN. Dlaczego warto stosować powerline i PLC? Czym jest PLC?
Absolwent kierunku związanego z platformami edukacyjnymi i grafiką komputerową. Fotograf sportowy i pasjonat nowych technologii. Poddał testom setki urządzeń - smartfony, tablety, głośniki, słuchawki oraz aparaty fotograficzne. Z zamiłowania również redaktor stron o tematyce piłkarskiej. Nieustannie usiłuje wydłużyć dobę. Uwielbia podróże i czarną herbatę.
Sieć bezprzewodowa, czyli Wi-Fi, nie zawsze działa zadowalająco. Jeśli na drodze zasięgu stoją ściany lub piętra, to jakość połączenia może mocno spadać. Z jednej strony możemy kupić anteny wzmacniające do routera, z drugiej zaś zdecydować się na rozwiązania PLC. Na Allegro znajdziemy dobrej jakości transmitery powerline. Sprawdźmy, jak one działają. Czym jest PLC i co możemy uzyskać dzięki tej technologii?
Skrót PLC pochodzi od angielskiego zwrotu Power Line Communication i oznacza komunikację opartą na sieci elektrycznej. Z kolei powerline to po prostu sieć elektryczna. Jak zatem wygląda działanie tej technologii? Wykorzystujemy sieć elektryczną w naszym domu. Po pierwsze do jednego z gniazdek podłączamy kupiony wcześniej powerline (nadajnik). Do powerline’a prowadzimy kabel sieciowy (Ethernet), który jest podłączony do modemu lub routera. Nadajnik przesyła sygnał internetowy po całej sieci elektrycznej – wystarczy zatem podłączyć odbiornik do dowolnego gniazdka w mieszkaniu. Następnie odbiornik łączymy kablem Ethernet z routerem – powyższe rozwiązanie powinno znacząco poprawić jakość zasięgu naszej domowej sieci. Cała instalacja jest bardzo łatwa do wykonania – wystarczy zakupić zestaw powerline i odpowiedniej długości kable sieciowe.
Zacznijmy od obwodów elektrycznych – starsze z nich są wyposażone w dwa przewody, z kolei nowsze składają się z trzech, czyli z przewodu fazowego (L), neutralnego (N) i ochronnego (PE). Jeśli wykorzystamy sieć elektryczną złożoną z trzech, a nie z dwóch przewodów, to transmisja danych będzie o około 60–80% szybsza. Na szczęście obecnie trójprzewodowa instalacja elektryczna i gniazdka elektryczne Schuko (z zestykiem ochronnym) są standardem w niemal każdym mieszkaniu lub domu. Dlaczego powinno zależeć nam na uzyskaniu jak najlepszego połączenia? Sygnał powinien być mocny i trwały – dzięki temu będziemy mogli przetwarzać duże ilości danych i strumieniować chociażby filmy w wysokiej rozdzielczości czy grać w gry online. Dane, które transferujemy poprzez wykorzystanie sieci elektrycznej, mogą docierać do: komputerów, smartfonów, tabletów, drukarek, telewizorów i innych urządzeń z modułem Wi-Fi. Do sieci stworzonej poprzez powerline podłączymy maksymalnie szesnaście różnych urządzeń. Warto wiedzieć, że taką sieć możemy zabezpieczyć, czyli zaszyfrować do niej dostęp, aby niepożądane osoby nie mogły z niej korzystać.
Na Allegro znajdziemy rozmaite adaptery powerline. Po pierwsze powinniśmy wiedzieć, że każdy z nich może mieć inną przepustowość. Bez problemów kupimy transmiter powerline o przepustowości 200 Mb/s, 500 Mb/s czy 1300 Mb/s. Jeśli więc kupimy powerline o danej przepustowości, to uzyskamy właśnie taką prędkość przesyłania danych? Otóż prędkość zależy od jakości naszej sieci elektrycznej. Jednak powinniśmy wiedzieć, że uzyskanie takich wartości, jakie znajdziemy w specyfikacjach, jest praktycznie niemożliwe. W rzeczywistości najczęściej prędkość przesyłu danych będzie oscylowała w granicach połowy deklarowanej przez producentów wartości. Jeśli więc kupimy powerline 200 Mb/s, to prędkość wyniesie około 90–80 Mb/s, powerline 500 Mb/s umożliwi uzyskanie około 250 Mb/s, a modele 1300 Mb/s sprawią, że transfer danych wyniesie około 650–500 Mb/s. Dlaczego zatem tak się dzieje?
Podane wartości to prędkość przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Warto wiedzieć, że jeśli nasze łącze ma np. 50 Mb/s, to nawet najlepszy powerline nie sprawi, że przepustowość będzie wyższa. Prędkość zależy bowiem od przepustowości naszego łącza internetowego, a także innych urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej. Jeśli mamy w mieszkaniu liczniki energii elektrycznej, listwy zasilające z przełącznikami czy filtry antyprzepięciowe, to możemy zaobserwować spadek prędkości przesyłu danych. Aby uzyskać jak najlepszą przepustowość, powinniśmy podłączyć Powerline bezpośrednio do gniazdka sieci elektrycznej, a nie do przedłużacza lub listwy zasilającej. Możemy się zastanawiać, czy wydajność stworzonej sieci będzie jednostajna. Warto wiedzieć, że korzystanie z urządzeń obciążających sieć elektryczną, np. z piekarnika, odkurzacza czy pralki, może chwilowo obniżyć przepustowość. Jeśli odległość pomiędzy adapterami powerline jest duża, to prędkość nie będzie najwyższa. Oznacza to, że im większa długość przewodu elektrycznego dzieli oba adaptery, tym uzyskamy niższy transfer danych.
Na Allegro znajdziemy adaptery powerline sprawdzonych producentów, m.in.: TP-Link, Fritz!, D-Link czy ZyXEL. Pamiętajmy, żeby przed zakupem sprawdzać przepustowość danego modelu, dostępne porty, zużycie energii i kompatybilność. Warto również wiedzieć, że urządzenia powerline powinny pracować w standardzie HomePlug – sprzęt od różnych producentów może być użytkowany razem. Ponadto najnowszy standard HomePlug AV2 może umożliwić prędkość transferu danych sięgającą do 1300 Mb/s.
Absolwent kierunku związanego z platformami edukacyjnymi i grafiką komputerową. Fotograf sportowy i pasjonat nowych technologii. Poddał testom setki urządzeń - smartfony, tablety, głośniki, słuchawki oraz aparaty fotograficzne. Z zamiłowania również redaktor stron o tematyce piłkarskiej. Nieustannie usiłuje wydłużyć dobę. Uwielbia podróże i czarną herbatę.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu