Czym jest i jak działa Chromecast?

Czym jest i jak działa Chromecast?

Pierwszy Chromecast został zaprezentowany w lipcu 2013 roku na konferencji Google. Swoim wyglądem przypominał pendrive’a, ale jego możliwości były zdecydowanie większe. Dziś w sprzedaży jest już trzecia generacja tego urządzenia. Dodatkowo jest wariant, który pozwala na przesyłanie obrazu w jakości 4K.

udostępnij

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 18-02-2015 / aktualizacja: 27-12-2018

Czym jest Google Chromecast?

Chromecast to niewielkie urządzenie, które ma złącze HDMI, dzięki któremu podłączamy go do telewizora lub projektora. Dodatkowo przez port USB lub gniazdko dostarczamy prąd i po szybkiej konfiguracji możemy zacząć korzystać z gadżetu. Chromecast łączy się z domową siecią WiFi i pozwala na bezprzewodowe przesyłanie obrazu i dźwięku z innych urządzeń, np. komputera lub smartfona. W ten sposób możemy na większym ekranie wyświetlić film z telefonu komórkowego lub pulpit naszego laptopa. To jednak nie wszystko, ponieważ urządzenie współpracuje z wieloma programami, aplikacjami, a nawet grami.

Wersje Google Chromecast

Chromecast 1 (2013)

Pierwszy Chromecast pojawił się pięć lat temu. Można go nadal kupić, ale jego cena i funkcjonalność nie jest na tyle atrakcyjna, żeby nie pokusić się o jego nowsze generacje.

Chromecast 2 (2015)

Druga wersja Chromecasta została zaprezentowana w 2015 roku. W stosunku do poprzednika, posiada silniejsze anteny Wi-Fi, wykorzystuje standard WiFi ac i automatycznie wybiera korzystniejsze pasmo - 2,4 GHz lub 5 GHz. Plus oczywiście nowe, sprawniejsze oprogramowanie.

Chromecast 3 (2018)

Trzecia wersja Chromecasta, z 2018 roku, umożliwia już płynne strumieniowanie obrazu w jakości Full HD przy 60 klatkach na sekundę (Chromecast 2 w jakości HD). Jest też o około 15% szybsza niż poprzednia edycja.

Chromecast Ultra (2018)

Chromecast Ultra, to propozycja dla osób, które posiadają telewizor 4K. Gdyż ta przystawka świetnie sobie radzi ze strumieniowaniem w rozdzielczości Ultra HD oraz wspiera technologię HDR. Jest niestety zauważalnie droższa od poprzednich edycji.

Chromecast Audio

Na koniec warto także wspomnieć o Chromecast Audio, które służy do transmisji dźwięku. Jest kompatybilny z większością sprzętów audio np. z głośnikami 2.0, 2.1, amplitunerami i wieżami HiFi.

Chromecast a przeglądarka internetowa

Ten niewielki gadżet od Google skrywa w sobie wiele możliwości. Przede wszystkim na ekran telewizora lub projektor możemy bezprzewodowo przesyłać obraz z konkretnej karty przeglądarki internetowej i jednocześnie cały czas kontynuować swoją pracę. Gdy przełączymy się na inne okno lub włączymy inny program, Chromecast cały czas będzie wyświetlał wybraną przez nas stronę. Można to wykorzystać na wiele sposobów, np. przenosząc na większy ekran naszego Facebooka, Twittera czy też stronę internetową z relacją na żywo lub statystykami aktualizowanymi w czasie rzeczywistym, np. na temat kursów akcji papierów wartościowych. To jednak nie wszystko, ponieważ w oknie przeglądarki możemy włączyć także serwis muzyczny (Spotify, Deezer itp.), usługę wideo na życzenie (Netflix, VOD.pl, Player.pl, Ipla itp.), a nawet YouTube. Chromecast wyświetli na większym ekranie nie tylko obraz, ale także prześle dźwięk.

Chromecast a programy na komputerze

Jednak Chromecast to nie tylko przesyłanie karty z przeglądarki internetowej. Urządzenie współpracuje także z wieloma programami. Jednym z przykładów może być Plex – program, który tworzy bibliotekę wszystkich multimediów, które mamy na komputerze, a następnie pozwala na bezprzewodowe przesyłanie ich na Chromecasta. W ten sposób komputer może stać się centrum domowej rozrywki i to bez kabli płynących przez środek pokoju czy nawet tuż przy ścianach. Wszystko odbywa się bezprzewodowo i na dużym ekranie można oglądać filmy, zdjęcia lub słuchać muzyki.

Chromecast a urządzenia mobilne

Na podobnej zasadzie Chromecast współpracuje z urządzeniami mobilnymi, które działają w oparciu o systemy operacyjne Android oraz iOS. Dzięki gadżetowi od Google nawet smartfon może stać się odtwarzaczem multimedialnym, który wyświetli film w dobrej jakości.

To jednak nie wszystko, ponieważ Chromecast współpracuje także z wieloma grami, więc może pełnić rolę konsoli do gry. Wśród obsługiwanych tytułów znajduje się np. popularny w Polsce „Wisielec”, który polega na odgadywaniu hasła przez podawanie kolejnych liter. Na ekranie telewizora widzimy hasło i tytułowego wisielca, który powiększa się po kolejnych nietrafionych literach, a na smartfonie wpisujemy swoje propozycje. Co więcej, jeśli mamy urządzenie z Androidem w wersji co najmniej 4.2, to możemy do Chromecasta przesłać bezprzewodowo wszystko to, co dzieje się na wyświetlaczu telefonu lub tabletu, czyli filmy, pulpit, dowolne aplikacje oraz gry.

Chromecast to niewielkie i niedrogie urządzenie, bowiem kosztuje około 180 zł (Chromecast 3 z 2018 roku). Jednak jego możliwości się ogromne. Gadżet pozwala przede wszystkim na bezprzewodowe przesyłanie obrazu i dźwięku niemal z dowolnego sprzętu podłączonego do domowej sieci WiFi – czy to komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu, czy też smartfona. To urządzenie, które powstało z myślą o osobach, które nie lubią kabli plączących się pod ścianami.

Zobacz również: Chromecast 2 – test

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro