Czy warto zamontować lokalizator GPS w aucie?

Czy warto zamontować lokalizator GPS w aucie?

Lokalizacja GPS to coraz bardziej popularny sposób na śledzenie położenia samochodu. Jak sprawdza się w praktyce? Jakim grupom podmiotów przyda się bardziej: firmom czy użytkownikom indywidualnym?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 26-06-2015

GPS dla osoby prywatnej

Możliwości wykorzystania potencjału tkwiącego w systemie GPS można wymieniać niemal bez końca. Dla osoby prywatnej szczególnie istotne może być śledzenie pojazdu pod kątem jego utraty. Choć liczba kradzieży samochodów z roku na rok spada, to amatorów cudzej własności nie brakuje. Właściciele aut szczególnie narażonych na kradzieże, jak np. marki z grupy Volkswagena, Citroen, Renault, Toyota i nie tylko, muszą mieć się na baczności i ze szczególną troską dbać o zabezpieczenia antykradzieżowe. W praktyce urządzenie GPS nie przeszkodzi w kradzieży pojazdu, ale może pozwolić na jego późniejsze odzyskanie.

Niestety, złodzieje znaleźli skuteczny patent na działania tego typu urządzeń i podczas rabunku podłączają w aucie moduły zagłuszające, przez które lokalizator traci zasięg, zarówno GPS, jak i GPRS (GSM).

Lokalizacja GPS może się okazać przydatna w kontroli dzieci czy współmałżonka, co ma charakter czysto obyczajowy. Wystarczy tylko kilka kliknięć lub wysłanie wiadomości sms i otrzymamy dane dotyczące położenia auta, na podstawie których wyciągniemy odpowiednie wnioski.

Moduły GPS często pozwalają na ich łatwe przepięcie do innych pojazdów lub jakichkolwiek ruchomości. Oznacza to, że w praktyce można śledzić nie tylko auta, ale także paczki, walizki i cokolwiek tylko przyjdzie nam do głowy.

Lokalizacja GPS w firmie

Szeroki zakres zastosowania znajduje GPS także w firmach. Ma to charakter nie tylko kontrolny, ale i ekonomiczny, gdyż lokalizacja może przynieść wymierne korzyści finansowe. Zarządzający na podstawie raportów generowanych przez systemy GPS mogą wyciągać istotne wnioski dla funkcjonowania floty samochodowej. Lokalizacja pozwala zoptymalizować długość pokonywanych tras przez kierowców i usprawnić zarządzanie ich obowiązkami.

Nie bez znaczenia jest funkcja prewencyjna. Kierowca, wiedząc, że jego praca jest monitorowana, będzie baczniej zwracał uwagę na przepisy ruchu drogowego, a jego jazda będzie z pewnością mniej szkodowa.

Na podstawie GPS można także monitorować prędkość jazdy, a w przypadku zaawansowanych modułów, które podłącza się pod szynę CAN, pod kontrolą znajdują się praktycznie wszystkie istotne parametry jazdy. Na tej podstawie można formułować wnioski dotyczące ekologicznej jazdy, a więc zużycia paliwa w autach i skutecznie zmniejszać je, sugerując zmianę nawyków kierowania pojazdem.

Moduły GPS

Dzięki powiększającemu się rynkowi lokalizacji ceny usług i modułów śledzących znacznie spadły i stały się dostępne nawet dla przeciętnego Kowalskiego. Podstawowe wersje można zakupić już za ok. 150 zł. Droższe, posiadające np. własne zasilanie, to koszt od 350 zł wzwyż.

Urządzenia dostępne na rynku pozwalają na odczytywanie informacji dotyczących położenia pojazdu nie tylko przez witryny internetowe, ale także wiadomości sms. W kontekście antykradzieżowym istnieje możliwość zdalnego sterowania obwodami elektrycznymi i pompą paliwa, dzięki czemu w łatwy sposób odetniemy dopływ paliwa w lokalizowanym aucie.

Lokalizator GPS to nie gadżet, tylko bardzo wartościowe urządzenie, które w skrajnym przypadku może nawet pomóc w odzyskaniu skradzionego pojazdu. W przypadku firm świetnie spisze się do analizy funkcjonowania flot samochodowych i pozwoli na zaoszczędzenie wielu litrów paliwa. Wśród minusów rozwiązań opartych o system GPS/GPRS należy wskazać dość wysoką podatność na zakłócenia i utratę zasięgu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro