Czy warto kupować opony bieżnikowane?

Czy warto kupować opony bieżnikowane?

Opony bieżnikowane kuszą niską ceną oraz wyglądem do złudzenia przypominającym nowe ogumienie. Czy warto skusić się na oferty tego typu? Jakie są zalety i wady produktów bieżnikowanych?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 28-11-2014 / aktualizacja: 18-03-2020

Czym są opony bieżnikowane?

Opony bieżnikowane w skrócie nazwać można mianem regenerowanych. Powstają bowiem na bazie produktów używanych, które podlegają selekcji. Procesom obróbczym poddaje się bowiem tylko opony o nienaruszonej konstrukcji karkasu, odpowiadającego za przenoszenie sił i utrzymywanie właściwego kształtu oraz ciśnienia ogumienia. Sam proces bieżnikowania opiera się na usunięciu pozostałości starej gumy i nałożeniu nowej warstwy z odciśniętym bieżnikiem.

Cena robi różnicę

Dzięki wykorzystaniu w procesie bieżnikowania opon używanych koszt regeneracji produktu jest relatywnie niski, co przekłada się na atrakcyjne ceny zakupu dla odbiorcy końcowego. W praktyce komplet opon bieżnikowanych w popularnym rozmiarze 205/55 R16 kupić można już za 400 zł. Cena jest podobna zarówno w odniesieniu do modeli letnich, zimowych, jak i całorocznych.

Dla porównania komplet budżetowych opon letnich Dębica Presto HP2 w takim samym rozmiarze to wydatek rzędu 750 zł, a więc prawie dwukrotnie więcej. Najtańsze, chińskie produkty kosztują natomiast ok. 550 zł za komplet, co i tak stanowi kwotę o ok. 1/3 wyższą od modeli bieżnikowanych.

Mizerne właściwości jezdne opon bieżnikowanych

Niska cena to tak naprawdę jedyna zaleta opon poddanych procesowi nadlewania gumy. Produkty tego typu cechują się słabymi właściwościami jezdnymi w porównaniu do nowych modeli. Wynika to z faktu wykorzystania szkieletu zużytego ogumienia, który łatwo odkształca się podczas oddziaływania silnych naprężeń. W praktyce objawia się to znacznie wydłużoną drogą hamowania oraz mierną przyczepnością podczas pokonywania zakrętów.

Do bieżnikowania opon wykorzystuje się ponadto mało zaawansowane mieszanki gumowe, szybko tracące swoją elastyczność na skutek zmian temperatur. Sam bieżnik, choć wzorowany najczęściej na nowych oponach, również nie będzie spełniać dobrze swoich zadań. Nie da się bowiem w procesie regeneracji dokładnie odwzorować fabrycznie wytłaczanego kształtu, co wynika z przyczyn technologicznych.

Różnice tkwią przede wszystkim w szczegółach, często niewidocznych gołym okiem. Trzeba bowiem pamiętać, że rowki nowych opon wyróżniają się trójwymiarową budową, co w dużym stopniu przekłada się na polepszenie właściwości jezdnych. Dobrym potwierdzeniem tej tezy mogą być rezultaty testu magazynu Motor, w którym opona bieżnikowana okazała się bardzo słabo odprowadzać wodę w wyniku mało dopracowanego kształtu bieżnika.

Warto również wspomnieć o tym, że opona regenerowana cechuje się wyraźnie wyższą wagą, co przekłada się na wzrost masy nieresorowanej. W praktyce oznacza to nie tylko gorsze właściwości jezdne, ale także mniejszy komfort jazdy i obniżenie żywotności elementów zawieszenia. Biorąc pod uwagę kwestie ekonomiczne, należy ponadto pamiętać o trwałości. Żywotność opony nowej jest znacznie wyższa, dlatego koszt jej zakupu rozłoży się na dłuższy okres czasu, co kompensuje mniej korzystną cenę.

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

Z punktu widzenia bezpieczeństwa sens zakupu opon bieżnikowanych jest znikomy. Dużo lepsze parametry gwarantują nowe opony budżetowe, wśród których wyróżnić można chociażby produkty Dębicy, takie jak zimowa Frigo HP2 czy letnia Presto HP2. Jeszcze tańsze, ale wciąż przyzwoite jakościowo są także modele marek Kormoran i Goodride. Interesującą, choć bardziej ryzykowną alternatywą mogą okazać się opony używane. Koszt zakupu dobrze utrzymanego kompletu będzie jednak i tak wyższy w porównaniu do regenerowanego.

Trudno przeceniać wagę własnego zdrowia i życia, stąd też zakup nowego kompletu opon powinien stanowić priorytet. Z drugiej strony, jeśli alternatywą pozostaje jazda na skrajnie zużytym ogumieniu, to z pewnością założenie jednego z modeli bieżnikowanych przyniesie progres w kontekście bezpieczeństwa. Zakup produktów regenerowanych trzeba jednak określić mianem krótkowzrocznego i nastawionego wyłącznie na jednorazową oszczędność.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro