Zdaniem eksperta

Czy warto kupić samochód używany od dealera?

Przywiezione z zagranicy rozbite samochody po ich naprawie trafiają do sprzedaży. Potencjalni kupcy natomiast chcą wiedzieć, które pojazdy mają pewną historię.

Marcin Kamiński Marcin Kamiński / 29-05-2018

Zakup samochodu używanego staje się nie lada wyzwaniem. Nie dość, że musimy wybrać odpowiedni dla siebie model auta, to jeszcze znaleźć godny zainteresowania egzemplarz. Gdzie go szukać?

Autoryzowany sprzedawca

U autoryzowanych dealerów wszystkich marek samochodowych można kupić nie tylko nowe pojazdy. Ich place zazwyczaj są wypełnione również autami używanymi, które najczęściej pozostały w rozliczeniu lub były samochodami służącymi do jazd próbnych. Na przykład u dealera Forda można kupić używane Skody, Kia, Renault, Fiaty i inne. Czy więc dealerzy to dobre źródło zakupu wymarzonego samochodu używanego? 1

Historia samochodu

Wiele argumentów przemawia na ich korzyść. Po pierwsze historia takich pojazdów jest nie tylko bardzo dobrze znana, ale także udokumentowana. Jeśli dany pojazd był kupiony w konkretnym salonie, a później serwisowany przez zatrudnionych w nim specjalistów, dealer dokładnie wie na temat tego, jak auto było eksploatowane i naprawiane. Brak udokumentowanej historii to najczęstszy problem samochodów przywożonych z zagranicy i w tej kwestia auta krajowe mają dużą przewagę, budząc o wiele większe zaufanie wśród kupujących.

Informacje na temat samochodu dotyczą m.in. bezpieczeństwa jazdy oraz jego bezawaryjności. Bardziej bezpieczny będzie samochód bezwypadkowy niż ten, który został rozbity i naprawiony, tym bardziej że naprawę wykonano po kosztach i przy użyciu nieoryginalnych części. Z kolei bardziej bezawaryjnym pojazdem będzie ten, który ma prawdziwy przebieg – jeśli samochód przejechał kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy kilometrów więcej, niż pokazuje licznik, może to oznaczać, że jego komponenty zaczną szybciej się psuć, gdyż są bardziej zużyte, niż zakładaliśmy. 2

Testy jakości

Samochody używane oferowane przez dealerów przechodzą rygorystyczne testy jakości. Składają się one zazwyczaj z około 100 punktów kontrolnych, które pozwalają dokładnie sprawdzić i określić stan techniczny pojazdu, który trafia do oferty.

Gwarancja

Kolejnym argumentem na rzecz zakupu auta używanego bezpośrednio u dealera, a nie z komisu lub od handlarza, jest gwarancja. Większość marek samochodowych oferuje specjalne programy, w których ramach oferuje tylko sprawdzone auta, na które daj i udziela na nie gwarancji. Toyota Plus, Volvo Selekt, Das WeltAuto dla Volkswagena, Audi czy Skody – oferty tych programów są do siebie zbliżone. Trzeba pamiętać, że jest to gwarancja autoryzowanego przez producenta salonu, który w razie potrzeby będzie dysponował zarówno wiedzą, jak i sprzętem niezbędnym do przeprowadzenia nawet najbardziej skomplikowanych napraw. Podobnie jest z dostępem do części oryginalnych, z którymi niezależne serwisy mogą mieć problem. 3

Bonusy

Oprócz gwarancji na samochód dealerzy bardzo często oferują dodatkowy pakiet korzyści, np. ochronę serwisową, auto zastępcze oraz assistance w razie awarii przez rok od zakupu auta używanego z autoryzowanego salonu.

Prawo do wymiany

Jeśli nadal nie czujesz się przekonany, że zakup auta używanego bezpośrednio od dealera to dobry pomysł, warto wspomnieć o prawie do wymiany pojazdu już po jego zakupie. W zależności od marki salony zapewniają możliwość zamiany auta na inny w terminie od 7 do nawet 30 dni od daty zakupu. Jeśli po przejechaniu się danym egzemplarzem rozmyślimy się i stwierdzimy, że jednak nie jest to spełnienie naszych marzeń, będziemy mogli zwrócić auto i wymienić je na inne, ale nie tańsze.

Auto w rozliczeniu

Kupując u dealera samochód używany, w rozliczeniu możemy również zostawić swój pojazd. Nie musi to być auto tej samej marki. Czy będzie to opłacalne, okaże się z biegiem czasu, gdyż każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

Warto pamiętać, żeby przy zakupie samochodu używanego zachować rozwagę. Auto należy dokładnie obejrzeć i przemyśleć decyzję. Nawet u dealerów trafiają się pojazdy, których zakup nie będzie korzystny. Faktem jest, że decydując się na pojazd używany u dealera, ryzykujemy mniej, niż biorąc je z komisu lub handlarza importującego auta we własnym zakresie. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak, to właśnie z autoryzowanym salonem powinniśmy najszybciej dojść do porozumienia. Nawet mimo czasami wyższej ceny warto wziąć to pod uwagę podczas poszukiwania pojazdu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro