Czy i kiedy warto zainwestować w opony całoroczne do SUV-a?

Opony całoroczne postrzegane są jako tańsza alternatywa dla opon sezonowych. Co prawda, nie zapewniają tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak opony letnie i zimowe, ale w przypadku samochodów typu SUV często mogą być lepszą alternatywą. Sprawdźmy, kiedy warto zainteresować się oponami całorocznymi do SUV-a.

Anna Lubertowicz-Sztorc Anna Lubertowicz-Sztorc / 18-03-2016

Samochody typu SUV

Samochody typu SUV już na stałe zadomowiły się na naszych drogach. Co więcej, ich popularność nieustannie rośnie, a producenci, którzy jeszcze do niedawna posiadali w ofercie jeden model segmentu SUV, coraz częściej oferują nawet trzy różne wersje mniejszych i większych SUV-ów bądź crossoverów.

Kierowcy lubią podwyższoną pozycję za kierownicą, jaką oferują auta tego typu, oraz ich większą w porównaniu z tradycyjnymi hatchbackami czy sedanami wszechstronność. SUV-em można wjechać w lżejszy teren bez obaw o uszkodzenia i dotrzeć nieco dalej poza utwardzone drogi, nawet jeżeli auto nie posiada napędu na wszystkie koła.

Dlaczego SUV-y wymagają lepszych opon?

W przypadku SUV-ów, nie tylko ze względu na ich właściwości off-roadowe, niezwykle istotną rolę odgrywają opony. SUV-y są zazwyczaj nieco cięższe od „zwykłych” modeli, mają wyżej umieszczony środek ciężkości i często dysponują większą mocą i momentem obrotowym.

Z tych względów poddają opony większym obciążeniom i wymagają od nich więcej niż tradycyjne miejskie hatchbacki czy kombi. Dlatego do SUV-ów zaleca się stosowanie lepszej jakości opon samochodowych – co najmniej klasy średniej, a najlepiej premium – oraz stosowanie opon dostosowanych do pory roku. Takie opony zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa i pewność prowadzenia.

Zdarza się jednak, że producenci stosują w tych autach – jako opony pierwszego montażu –ogumienie całoroczne. Tego typu opony latem na rozgrzanym asfalcie nie poradzą sobie tak dobrze, jak opony letnie, zaś zimą na śniegu nie zapewnią tak skutecznej trakcji, jak opony zimowe. Mimo to producent uznaje, że są one optymalnym wyborem. Dlaczego?

Charakterystyka i zalety opon całorocznych

Opony całoroczne mają bardziej agresywną rzeźbę bieżnika, który jest głębszy niż w typowej oponie letniej. Są to opony przystosowane do radzenia sobie w trudnych warunkach. Zapewniają zdecydowanie lepszą trakcję na błocie, luźnych nawierzchniach, kamieniach czy piasku w porównaniu z oponami letnimi. Tego typu ogumienie sprawia, że poruszający się na nich SUV znacznie lepiej radzi sobie poza drogą i jest w mniejszym stopniu podatny na ugrzęźnięcie w trudnym terenie.

Kiedy warto założyć opony całoroczne do SUV-a?

Biorąc pod uwagę te czynniki, można założyć, że opony całoroczne będą dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy swoimi SUV-ami często opuszczają utwardzone drogi i muszą w pełni wykorzystać terenowy (nawet jeśli niewielki) potencjał samochodu.

Jeżeli codzienna droga z pracy do domu lub inne obowiązki wymagają zjechania z asfaltu i poruszania się po luźnych i błotnistych nawierzchniach, korzystanie z opon całorocznych będzie niosło ze sobą znacznie większe korzyści w porównaniu do pewnych niedogodności związanych z eksploatacją tego typu ogumienia na zwykłych drogach.

Opony całoroczne z pewnością poprawią off-roadowe właściwości SUV-a, ale należy pamiętać, że na asfalcie nieznacznemu pogorszeniu w porównaniu z oponami sezonowymi ulegnie droga hamowania czy przyczepność w zakrętach. Nieco zwiększy się również zużycie paliwa z uwagi na fakt, że opony całoroczne przez bardziej miękką mieszankę gumy i głęboki bieżnik cechują się większymi oporami toczenia.

Nad oponami całorocznymi w SUV-ie mogą pomyśleć również kierowcy, którzy z samochodu korzystają sporadycznie w skali roku, nie pokonują dłuższych autostradowych dystansów, poruszają się głównie po mieście z niewielkimi prędkościami i raczej nie wykorzystują pełnego potencjału samochodu na każdym zakręcie. Wówczas stosowanie opon całorocznych będzie uzasadnione ekonomicznie i nie przełoży się w znaczący sposób na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro