Czy dobre musi być drogie - opony samochodowe
Zdaniem eksperta

Czy dobre musi być drogie - opony samochodowe

Opony są ważnym elementem wyposażenia samochodu pod względem nie tylko bezpieczeństwa, ale także osiągów i komfortu jazdy. Ale czy trzeba kupić ogumienie drogie, bo tylko ono spełnia te wymagania? Przedstawiamy największych producentów opon samochodowych oraz firmy produkujące ogumienie tzw. budżetowe.

udostępnij

Marcin KamińskiMarcin Kamiński / 07-03-2019

Opony samochodowe – podobnie jak pojazdy – są oferowane przez różnych producentów, pozycjonujących ogumienie do segmentu premium, inne zaś do kategorii ekonomicznej. Ale czy tylko drogie znaczy dobre?

2

Opony premium

Samochody luksusowe, auta sportowe – takie pojazdy potrzebują najlepszej jakości opon. A dostarczyć je mogą renomowani producenci. Najwyższa jakość produktu, wysoka wytrzymałość, zdecydowanie najlepsze parametry i osiągi, ale równocześnie wysoka cena – jakie marki należą do grupy oferującej takie opony samochodowe?

Bridgestone – największy producent opon na świecie, który swoją działalność rozpoczął w 1931 r. w Japonii. Z racji kraju pochodzenia oraz wysokiej jakości produktów Bridgestone stał się dostawcą opon dla takich marek jak Honda, Toyota, Suzuki i Yamaha. Obecnie koncern posiada blisko 60 fabryk ogumienia na całym świecie (również w Polsce), oferuje szeroką gamę opon do różnego rodzaju pojazdów. Dostarcza je do aut takich marek jak Audi, BMW, Ford, Lexus, Maserati, Mazda, Skoda, Peugeot czy Volkswagen. Jednymi z najpopularniejszych opon marki Bridgestone jest model Potenza.

9

Pirelli – tę firmę założył Giovanni Battista Pirelli we Włoszech w 1872 r. Dziś Pirelli jest jednym z wiodących producentów opon na świecie. Sławę marka zyskała dzięki sportom motorowym, dostarczając ogumienie do wielu modeli samochodów. Od roku 2011 jest jedynym dostawcą opon do bolidów Formuły 1. Ciekawostką są słynne na całym świecie kalendarze wydawane przez Pirelli. Najpopularniejsze opony letnie marki Pirelli to ceniony za znakomite osiągi model P Zero.

4

Michelin – powstały z inicjatywy braci Michelinów w 1889 roku we Francji, obecnie jeden z największych producentów opon na świecie, największy w Europie. W minionych latach Michelin był dostawcą opon do bolidów Formuły 1 oraz samochodów rajdowych WRC. Ciekawostką są gwiazdki Michelin przyznawane najlepszym restauracjom na całym świecie. Michelin ma w swojej ofercie wiele modeli opon wyróżniających się znakomitymi osiągami, m.in. Pilot Sport 4S oraz Pilot Sport Cup 2.

Goodyear – założony w 1898 r. w Stanach Zjednoczonych, obecnie należący do trzech największych producentów opon na świecie. Przez 34 lata firma była dostawcą opon do bolidów Formuły 1. Obecnie dostarcza opony na pierwszy montaż takim markom samochodowym jak Porsche, Audi, Mercedes, Bentley czy BMW. Marka Goodyear wyróżnia się na rynku dzięki ofercie wielu modeli opon obniżających spalanie paliwa, takich jak Goodyear EfficientGrip.

7

Dunlop – firma założona w Irlandii w 1888 r. przez Johna Dunlopa, obecnie należy do koncernu Goodyear. Dunlop ma ogromne doświadczenie w produkcji opon przeznaczonych do aut rajdowych oraz wyścigowych. Dunlop jest dostawcą opon do aut startujących w słynnym 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. W ofercie marki Dunlop są wysoko wydajne modele opon przeznaczone do samochodów sportowych i luksusowych, takich jak Dunlop SP Sport Maxx.

8

Continental – niemiecki producent, który zajmuje się wytwarzaniem opon już od 1871 r. Continental jest dostawcą ogumienia na pierwszy montaż do aut takich producentów jak BMW, Ford, Honda, Porsche, Renault, Toyota, Volkswagen czy Volvo.

To lista największych producentów oferujących najlepsze i jednocześnie najdroższe opony. Na rynku są dostępne również opony znacznie tańsze od tych klasy premium.

5

Opony budżetowe

Ciekawie robi się z listą budżetowych marek oponiarskich, gdyż po weryfikacji okazuje się, że należą one do wielkich koncernów.

Czy zatem warto kupować droższe opony bardziej prestiżowego producenta? Mimo że Barum należy do Continentala, Dębica do Goodyeara, a Kleber do Michelina, jak można się domyślić niska cena ma wpływ na jakość. Nie możemy zatem spodziewać się, że komplet opon budżetowej marki będzie tak samo dobry jak marki premium, nawet jeśli powstają one w tej samej fabryce. Wiąże się to z zastosowaniem materiałów i technologii, które przekładają się na osiągi oraz cenę opony w sklepie.

3

Zatem jak wybrać markę opon do samochodu?

Zacznij od zdefiniowania potrzeb

Nie bez powodu na rynku jest dostępna bogata oferta opon różnych marek. Każdy kierowca ma inne wymagania co do ogumienia swojego samochodu, dysponuje też różnym budżetem na ich zakup. Dlatego też nie można jednoznacznie powiedzieć, która marka opon jest najlepsza – to kwestia subiektywna.

Przez kilka sezonów używałem z powodzeniem opon budżetowej marki Dębica (zimowy model Frigo 2) i nie było to ogumienie kiepskiej jakości. Wówczas spełniało wszystkie moje wymagania, włącznie z niską ceną. Dopiero gdy zmieniłem samochód na sportowy, poczułem potrzebę posiadania opon, które zapewnią mi lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania – ważne stały się osiągi. Wówczas sięgałem po produkty takich marek jak Pirelli, Dunlop i Bridgestone.

Trzeba wiedzieć, że najlepszy producent opon nie istnieje. Tak samo jak nie istnieje najlepszy producent samochodów – zawsze będzie to subiektywna ocena. Dlatego najpierw zdefiniuj własne wymagania, a dopiero później przejrzyj oferty największych producentów ogumienia, aby znaleźć model właściwy dla siebie. Nikt jeszcze nie wyprodukował opon, które będą idealne dla każdego.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro