Czego (nie) boją się dzieci? Seria książeczek Skrzynka potworów

Czego (nie) boją się dzieci? Seria książeczek Skrzynka potworów

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, więc różnego rodzaju stwory i strachy wpływają dodatnio na ich kreatywność. Aby dzieci mogły się trochę poobawiać, można im dać do tego specjalną skrzynkę. Skrzynkę potworów autorstwa Enrica Llucha.

Malwina Jakóbczyk Malwina Jakóbczyk / 23-06-2015

Mój przyjaciel Kościotrup

Czarownica, Dziad z workiem, Zombi, Kościotrup, Duch, Mumia i Ogr – oto bohaterowie serii książeczek Skrzynka potworów. Można by powiedzieć, że przeznaczona jest dla dzieci o mocnych nerwach. Niekoniecznie – oczywiście, jeżeli dziecko na samą myśl o potworach nie ma ochoty na dalszą lekturę, to nie ma potrzeby, żeby je do niej zmuszać – jednak warto zachęcić maluchy do zerknięcia do książeczek. Poznają tam całą gamę osobliwości, z którymi warto się zaprzyjaźnić. Jednym z bohaterów jest Kościotrup, który chodzi do szkoły, ale nie może grać w piłkę nożną, ponieważ mogą mu wypaść kości. Jest też bystra Czarownica Marysia, która bez wiedzy swojej przełożonej, przenosi się do bajki o Jasiu i Małgosi, w której robi niezły bałagan. Za to Zombido najbardziej błyskotliwych nie należy, przez co sprawia czarownikowi, który go ożywił, sporo kłopotów. Duchzostaje wynajęty przez Hrabiego Mantylkę w celu straszenia jego nieposłusznego syna, jednak robi więcej ambarasu i bałaganu niż jego pracodawca mógłby się spodziewać. Mumia, w przeciwieństwie do Ducha, chciałaby zrobić coś dobrego – mieszka w muzeum, które podobno ma zostać zamknięte, co wywołuje panikę wśród jego mieszkańców. Aby znaleźć rozwiązanie problemu, musi udać się do Egiptu, tylko nie bardzo wie, jak mogłaby się tam dostać... Ogrwłaśnie się przeprowadził, w miejsce, w którym nie ma dla niego jedzenia, czyli... dzieci. Zaczyna więc rozważać zmianę diety. Podobny problem ma Dziad z workiem, który nie może zjadać dzieci z okolicy, ponieważ są zbyt chude. Zaczyna porywać maluchy w innym celu i... staje się dobroczyńcą swojej okolicy. Po lekturze cała gromadka nieperfekcyjnych osobliwości wydaje się nawet całkiem sympatyczna.

Nie taki potwór straszny, jak go malują

Mówi się, że strach ma wielkie oczy. I zapewne tą maksymą kierowali się twórcy Skrzynki potworów. Wszystkie strachy mają swoje problemy – zupełnie inne niż te znane dziecięcemu czytelnikowi, ale dla samych potworów są ważne i trudne. Przez to Duch, Kościotrup i cała gromada nabierają ludzkiego oblicza i wcale nie są takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Każda z potwornych osobistości ma swoją historię, każda ma swoje dylematy. Książeczki przedstawiają groteskowe, straszne, ale i zabawne opowieści, po lekturze których można nabrać przekonania, że nawet najgorszy Potwór z szafy i najchudszy Kościotrup może być dobrym kompanem. Potwory nie są więc takie straszne, jak je malują. A ilustracje bywają naprawdę mrożące krew w dziecięcych żyłach!

Autorem wszystkich postaci jest Enric Lluch, za to każdy z tomów potwornych opowieści został zilustrowany przez kogoś innego. Wszystkie obrazki są utrzymane w podobnym klimacie. Choć książeczki są potworne (albo raczej „potworkowate”), to dominuje w nich optymistyczny, nawet żartobliwy ton. Na końcu każdego tomu znajdują się humorystyczne dodatki, jak na przykład poradnik dobrego ducha, z którego można się dowiedzieć, co potrzebne jest do tego, żeby móc naprawdę dobrze straszyć.

Seria liczy sobie w tej chwili osiem książeczek, planowanych jest dziesięć (w przygotowaniu jeszcze opowieści o Potworze z szafy i Wilkołaku). Każda ma około trzydziestu stron. Są cienkie, lekkie, ładnie wydane. Można je wszystkie skompletować i umieścić w specjalnej skrzynce przygotowanej na pomieszczenie całej serii – tytułowej skrzynce potworów. Wtedy wszystkie dziwadła są szczelnie zamknięte i na pewno nie wyjdą straszyć. Książeczki można czytać w dzień, jak i na dobranoc. A najlepiej samodzielnie i studiować szczegółowe i potworne (jak na taką serię przystało) ilustracje.

Źródło okładki: www.tako.biz.pl

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro