Czas na piknik – niezbędne akcesoria

Choć lubimy grillowanie ze znajomymi, we własnym ogrodzie albo na działce, piknik to taka forma rekreacji, która niesie ze sobą dodatkowe wartości. Szykujemy prowiant, pakujemy go do koszka, wychodzimy z domu, zmieniamy otoczenie – odpoczywamy na łonie natury i ładujemy akumulatory. To wszystko sprawia, że piknikowi towarzyszy pewien rodzaj magii i bardzo pozytywnych emocji. Zatrzymujemy się na chwilę, rozciągamy się na trawie i słuchamy brzęczenia pszczół. Co zatem zabrać ze sobą, aby piknik nie był wyzwaniem logistycznym i naprawdę się udał?

Iza Jurasik - Kamińska Iza Jurasik - Kamińska / 27-05-2015

Koc

Koc to podstawa pikniku – o tym wiemy wszyscy. Nie stolik, nie krzesła, ale właśnie koc. Oczywiście możemy wziąć ze sobą rozkładane stoliki, parasol, fotele i leżaki oraz połowę dobytku, ale nic nie zastąpi nam spożywania posiłku na trawie. Jeśli obawiamy się wilgoci lub zimna, zabierzmy matę lub koc ze specjalną izolacją. Takie koce termiczne, mimo zniechęcającej nazwy, są bardzo kolorowe, z różnymi motywami, więc na pewno znajdziemy ten odpowiedni dla nas. Jeśli zależy nam na wytworności naszego pikniku, zbierzmy także obrus i serwetki: bawełniane lub lniane. Tekstylia są lekkie, nie zajmą dużo miejsca, a na pewno wniosą wiele uroku do naszego przyjęcia na trawie.

Jedzenie

Nieważne czy jesteśmy najedzeni, czy nie – na pikniku po prostu się je. Ile byśmy nie spakowali do naszego kosza, wszystko zniknie w oka mgnieniu. Zapominamy nawet o diecie. Potrawy najlepiej przygotować w domu i przenieść je na miejsce w odpowiednich pojemnikach. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, bowiem torby termiczne dostępne na rynku są bardzo pakowne, dzięki czemu umożliwią nam bezpieczne przetransportowanie sałatek, ciasta a nawet lodów. Przy konstruowaniu piknikowego menu warto jednak ograniczyć słodycze na rzecz owoców, warzyw i wyciskanych soków. Będzie bardziej naturalnie i zdrowo.

Wiele osób zastanawia się, czy na piknik zabierać kosz, czy termiczną torbę albo turystyczną lodówkę? Moim zdaniem warto posiadać zarówno jedno, jak i drugie. Kosz będzie służył do przenoszenia naczyń i jedzenia niewymagającego chłodzenia, a torba lub lodówka stanie się schowkiem dla takiej żywności, która może się zepsuć lub wymaga niskiej temperatury (na przykład napoje, które smakują lepiej, gdy są zimne).

Na rynku dostępne są piknikowe kosze z pełnym wyposażeniem, to znaczy z naczyniami i sztućcami. Ich przenoszenie jest bezpieczne, ponieważ posiadają specjalne mocowania i uchwyty. Kosze wykonywane są nie tylko z wikliny, ale też z wytrzymałych, nieprzemakalnych tkanin, które w razie zabrudzenia można łatwo wyprać.

Przeczytaj również: Jak zapakować jedzenie na podróż?

Towarzystwo

Jeśli wybieramy piknik w towarzystwie dorosłych, z pewnością zabierzemy napoje z promilami. Jeśli będzie to piwo, sprawa jest prosta – spożyjemy je z puszki albo z butelki. Jeśli jednak pragniemy, aby było bardziej ekskluzywnie, warto zabrać wino, nalewkę lub szampana oraz szklanki i kieliszki. Zróbmy coś, aby było inaczej. Kiedy Kasia Tusk, słynna blogerka, zorganizowała piknik dla koleżanek, media wyśmiewały ją, że zabrała ze sobą ceramiczne wazony i kwiaty. Oczywiście to bardzo skrajny przykład, ale rozumiem intencje organizatorki. Drobnymi i lekkimi rzeczami też możemy dodać stylu i zaczarować zwyczajne jedzenie kanapek na kocu.

Piknik z dziećmi to z kolei doskonały czas na integrację z rodziną. Nie zapomnijmy o ulubionej grze: piłce, boule'ach, lotkach albo frisbee. Może to dobry czas na puszczanie z dzieckiem latawca albo zagranie w grę planszową?

Wyjazd czy wyjście na piknik nie musi być logistycznym przedsięwzięciem, związanym z pakowaniem całego auta i długą jazdą. Jeśli wyeliminujemy niepotrzebne rzeczy na rzecz praktycznych i przemyślanych rozwiązań, możemy mieć pełnowartościowy piknik w dobrym i eleganckim stylu. Coraz popularniejsze staje się odwiedzanie pobliskich parków, zatem wybierzmy jakiś w okolicy i udajmy się na piknik już jutro.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro