Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Czapka i komin – DIY
Zdaniem eksperta

Czapka i komin – DIY

Chcesz uszyć coś praktycznego swojemu dziecku? Czapka i komin będą idealnym rozwiązaniem. Szyje się je szybko i przyjemnie, nie potrzeba wielkich umiejętności krawieckich. Wystarczą chęci i trochę cierpliwości

udostępnij

Ewa BrzozowskaEwa Brzozowska / 15-11-2018

Co będzie potrzebne?

Do uszycia czapki i komina będziemy potrzebować kilku rzeczy:

Krok 1. Zaczynamy od zrobienia wykroju. Potrzebujemy obwodu główki przyszłego użytkownika. Odejmujemy 2-3 cm, w zależności od rozciągliwości dzianiny (jeśli mocno się rozciąga, odejmujemy więcej). Otrzymaną wartość dzielimy na pół. Drugi potrzebny wymiar to wysokość czapki – możemy zmierzyć jakiś gotowy egzemplarz lub spróbować zmierzyć ją na główce dziecka. Na kartce rysujemy prostokąt o podanych wyżej wymiarach. Górną cześć prostokąta zaokrąglamy, zaczynając mniej więcej na wysokości 2/3 wysokości czapki.

czapka

Wykrój komina jest jeszcze prostszy: wystarczy narysować na kartce prostokąt o wymiarach równych ½ obwodowi głowy i wybranej przez nas wysokości (jeśli masz wątpliwości, zasugeruj się szerokością gotowego szalika dla dziecka).

Krok 2. Wycinamy potrzebne części: czapka dwa razy z jednej dresówki i dwa razy z drugiej, komin dwa razy z podwójnie złożonego materiału jednego i drugiego koloru.

Krok 3. Zszywamy ze sobą obie części czapek (pary tego samego koloru). W warstwie, która będzie wewnątrz zostawiamy kilkucentymetrowy otwór na wywinięcie.

czapka

Składamy ze sobą obie części i zszywamy naokoło.

czapka

Przez pozostawiony otwór odwracamy czapkę na prawą stronę. Zszywamy ręcznie otwór, tak by nie było widać nitki.

czapka

Krok 4. Bierzemy się za komin. Obie części, zewnętrzną i wewnętrzną, zszywamy wzdłuż krótszych boków. W wewnętrznej części zostawiamy otwór na wywinięcie.

czapka

Składamy ze sobą prawymi stronami do środka i spinamy szpilkami. Zszywamy wzdłuż górnego brzegu.

czapka

Krok 5. Odwracamy na prawą stronę. Teraz najtrudniejsza część – spinamy ze sobą dolny brzeg, na początku jedną szpilką, zakładając zapas materiału do środka.

czapka

Teraz odwracamy komin na lewą stronę i spinamy pozostałą część brzegu. Zszywamy cały dolny brzeg naokoło.

czapka

czapka

Krok 6. Odwracamy komin przez otwór zostawiony w wewnętrznej warstwie. Otwór zszywamy ręcznie, starając się, by nitka była niewidoczna.

czapka

Nasz komplet jest już gotowy. Nie jest to takie trudne, prawda? W taki sam sposób uszyjesz czapkę i komin dla osoby dorosłej.

czapka

czapka

czapka

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź, jakie gotowe zestawy możesz znaleźć na Allegro!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro